Content

Porady ekspertów

Nawozy, Zboża, Nawożenie

Nawożenie łąk i pastwisk

Data2015-06-14 Ilość wyświetleń57047 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Najsilniej na skład botaniczny runi i jej trwałość oraz na produktywność i wartość pokarmową masy roślinnej wpływa nawożenie. Wzrost plonowania będzie tym większy, im dany użytek byt bardziej zaniedbany i mniej produktywny przed zagospodarowaniem. W miarę zwiększania intensywności użytkowania wzmaga się zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe. Bardzo ważnym czynnikiem jest utrzymywanie optymalnego odczynu gleb w przedziale pH od 5,5 do 6,5. Wapnowania wymagają głównie łąki i pastwiska grądowe, założone na lekkich i średnich glebach mineralnych, o pH poniżej 5,5. Nawozy wapniowe najlepiej wysiać po zbiorze wszystkich pokosów i po zakończeniu wypasania.

Nawożenie azotem

Optymalne dawki zalecane na łąki położone na glebach minęrainych wynoszą 80-180 kg N/ha, a na glebach organicznych, torfowo-murszowych 0-140 kg N/ha. Jeżeli motylkowate stanowią 20-30% składu botanicznego runi, roczna dawka azotu nie powinna przekraczać 60 kg/ha. Dawkowanie nawozów azotowych powinno być dostosowane do sposobu użytkowania, a ściślej do częstotliwości koszenia lub wypasania. Roczną dawkę nawozów azotowych dzieli się na tyle porcji, ile przewiduje się pokosów (wypasów). Jeżeli łąkę użytkuje się trójkośnie, dawkę azotu dzieli się na trzy porcje i wysiewa się je wczesną wiosną oraz po zbiorach pierwszego i drugiego pokosu. Dawka wiosenna powinna być większa od dawek stosowanych po pokosach. Wynika to z dużego zapotrzebowania roślin na azot w okresie ich intensywnego wzrostu i rozwoju, w szczególności zaś w okresie strzelania traw w źdźbło. Potrzeby traw w tej fazie mogą stanowił nawet 30% całorocznej dawki azotu. Na łąkach grądowych, położonych na glebach mineralnych lekkich, silnie podsychających latem, zaleca się stosowanie wiosną 50-60% dawki rocznej.

Nawożenie fosforem

Nawożenie fosforem wpływa wyraźnie na zwiększenie plonowania roślinności łąk i pastwisk. Systematyczne nawożenie fosforowe powinno być stosowane na większości łąk i pastwisk, na lekkich glebach mineralnych i torfowo-mineralnych. Na podstawie wyniku analizy zasobności gleb w ten składnik ustala się rodzaj nawozu i dawkę konieczną do zastosowania. Najlepiej zastosować superfosfat pojedynczy, który zawiera 10% siarki, która zwiększa ilość białka w masie roślinnej. W celu szybszego i zwiększonego pobierania fosforu przez rośliny ważne jest równomierne rozsianie nawozów na powierzchni darni.

Nawożenie potasem

Nawożenie potasem stosuje się nie tyle w celu zwiększenia plonowania łąk i pastwisk, ile dla zapewnienia prawidłowego przebiegu fotosyntezy i gospodarki węglowodanowej roślin. Nawożenie tym składnikiem nie sprawia ogólnie problemów, poza koniecznością ostrożnego podejścia do wielkości dawki jednorazowej. Obowiązuje zasada dzielenia rocznej dawki powyżej 80 kg K2O/ha na przynajmniej dwie. Wtedy najlepiej połowę dawki wysiać wiosną z nawozami fosforowymi, a drugą połowę po zbiorze pierwszego pokosu na łąkach oraz po drugim wypasie na pastwiskach. Taki podział dawki jest niezbędny szczególnie na pastwiskach ze względu na jakość. Zbyt duże pobranie potasu przez trawy może rozszerzać stosunek K: (Ca+Mg) co pogarsza jakość paszy a w skrajnych przypadkach może być przyczyna chorób fizjologicznych bydła. Aby temu zapobiec wskazane jest dodatkowe nawożenie magnezem i wapniem.

Do nawożenia TUZ najlepiej wybierać nawozy wieloskładnikowe (polifoski) produkowane przez Police o różnych proporcjach NPK szczególnie z dodatkiem magnezu. Dobór odpowiedniego nawozu zależy od zasobności gleb w przyswajalne formy fosforu, potasu i magnezu. Nawóz ten najlepiej zastosować wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji. Jeżeli zawartość azotu jest zbyt niska należy uzupełnić dawkę azotu w formie saletry amonowej. Po zbiorze kolejnych pokosów należy wtedy zastosować nawożenie azotowe.

(Autor: dr hab. Wojciech Stępień)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5303/harvest-festival-1442505-1280_nmedium.jpg

Jęczmień drożeje o 4,4%

W dniach od 20 do 27 czerwca bieżącego roku zaobserwowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły żyto paszowe, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również tańsza była w tym czasie pszenica paszowa i droższa kukurydza, a pszenica konsumpcyjna pozostała na niezmiennym poziomie.

MRiRW
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Kazanów
poniedziałek, 26 Lipiec 2021
23°C
17°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.