Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Nawożenie

Nawożenie przedsiewne pod kukurydzę

Data2015-03-03 Ilość wyświetleń5416 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Kukurydza do wytworzenia wysokich plonów wymaga intensywnego nawożenia (Fot. A. Artyszak).
Kukurydza do wytworzenia wysokich plonów wymaga intensywnego nawożenia (Fot. A. Artyszak).

Na glebach średnich i ciężkich nawożenie fosforowo-potasowe pod kukurydzę najlepiej jest wykonać jeszcze jesienią pod orkę przedzimową, co pozwala na dobre wymieszanie nawozów z glebą. Na glebach lżejszych, na których istnieje obawa dużych strat potasu w okresie zimowym, stosuje się je wczesną wiosną. W praktyce dominuje wciąż termin wiosenny. Nawożenie przedsiewne należy wykonać na co najmniej 10 dni przed siewem kukurydzy. Ważne jest, aby nawozy zostały dokładnie wymieszane z glebą za pomocą agregatu uprawowego na głębokość 10-15 cm.

Potrzeby pokarmowe kukurydzy

Kukurydza charakteryzuje się dużymi potrzebami pokarmowymi, co w połączeniu z wysokimi plonami daje duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Jak podaje Czuba (1996) na wytworzenie tony ziarna wraz z odpowiednim plonem ubocznym kukurydza pobiera 29 kg azotu (N), 13 kg fosforu (P2O5), 33 kg potasu (K2O), 8 kg wapnia (CaO) oraz 9 kg magnezu (MgO). Natomiast uprawiana na kiszonkę potrzebuje 3,1 kg N, 1,0 kg P2O5, 4,8 kg K2O, 1,2 kg CaO oraz 0,4 kg MgO na tonę zielonej masy. Wiedząc, jakie plony są realne do uzyskania na danym polu, łatwo wyliczyć, ile rośliny będą musiały mieć do dyspozycji składników pokarmowych; w części pochodzących z gleby, a resztę z nawozów.

Ustalanie dawek

Aby prawidłowo określić dawki składników pokarmowych pod kukurydzę należy znać przede wszystkim zawartość przyswajalnych makroelementów w glebie. Przypominam, że wyniki badań pH i zasobności gleby w fosfor, potas i magnez wykonywane przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze ważne są przez cztery lata. Zalecane dawki fosforu, potasu i magnezu dla gleb o średniej zawartości przyswajalnych form tych składników oraz pozostawieniu słomy przedplonu na polu przedstawiano za Zaleceniami nawozowymi IUNG-PIB w Puławach w tabeli.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2021 roku są najmniejsze w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku oraz w saletrze amonowej, a największe w saletrzaku.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5672/tomatoes-5566741-1280_nmedium.jpg

Produkcja warzyw szklarniowych w Rosji osiągnęła rekordową ilość

W ubiegłym roku zbiory w szklarniach zimowych odnowiły rekord roku 2020 - otrzymano ponad 1,4 mln ton produktów.

Warzywa
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Michałów
piątek, 28 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
2°C
max
0