Content

Porady ekspertów

Nawozy, Zboża, Nawożenie

Nawożenie wiosenne zbóż ozimych azotem

Data2014-03-17 Ilość wyświetleń4582 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W momencie ruszenia wegetacji zboża ozime nie mogą czekać na azot z nawozów mineralnych (Fot. A. Artyszak).
W momencie ruszenia wegetacji zboża ozime nie mogą czekać na azot z nawozów mineralnych (Fot. A. Artyszak).

Największy wpływ na wzrost i rozwój roślin, w tym na krzewienie, a w konsekwencji na plon ziarna zbóż ma azot. Decyduje on także o jakości ziarna, czyli zawartości białka. Dlatego nawożenie tym składnikiem ma podstawowe znaczenie w produkcji zbóż, szczególnie ziarna konsumpcyjnego pszenicy. Oprócz azotu ważna jest także siarka, która decyduje o prawidłowym pobieraniu i przekształcaniu azotu, a to przekłada się na jakość białka.


Apetyt na azot


Potrzeby pokarmowe zbóż ozimych względem azotu, czyli ilość azotu, którą rośliny muszą pobrać, aby wyprodukować tonę ziarna wraz z odpowiednią ilością słomy są wysokie. Największe ma pszenica, która pobiera nawet do 28 kg azotu na tonę ziarna. Nieco mniejsze potrzeby ma jęczmień (26 kg N) i pszenżyto (24 kg N), a najmniejsze żyto (22 kg N/ha). Dlatego pszenica wymaga najbardziej intensywnego nawożenia azotem.    


Dzielenie konieczne


Azot jest pierwiastkiem bardzo ruchomym w glebie, dlatego trudno jest dokładnie oszacować jego zawartość, a ustalanie dawek na podstawie badania próbek gleby pod kątem zawartości azotu mineralnego jest oczywiście orientacyjne. Z tego samego powodu nie można zastosować azotu w jednej dawce, tylko trzeba to robić w kilku terminach. Przeciętny czas działania azotu wnoszonego w nawozach mineralnych wynosi 4 tygodnie. W związku z tym nawozy azotowe stosuje się w dwóch, a przy wyższych łącznych dawkach azotu w trzech terminach; w momencie ruszania wegetacji, na początku strzelania w źdźbło i na początku kłoszenia. Pewien kłopot w praktyce sprawia właściwe ustalanie wielkości dawek, przede wszystkim zastosowanej w pierwszym terminie, bo te trzeba dostosować do sytuacji na danym polu. Niektórzy rolnicy popełniają błąd, że wszystkie pola w swoim gospodarstwie traktują w ten sam sposób. Tymczasem bardzo rzadko można sobie na coś takiego pozwolić. Ustalając wielkość łącznej dawki azotu należy brać pod uwagę: realny do uzyskania plon ziarna na danym polu oraz zawartość azotu mineralnego w glebie wiosną.


Przykład: pszenica ozima – oczekiwany plon ziarna 8 t/ha, potrzeby pokarmowe wynoszą 26 kg N/t ziarna, więc łączne zapotrzebowanie to 208 kg N/ha (8 t x 26 kg). Oczywiście część azotu rośliny pobiorą z gleby, przyjmijmy, że jest to 80 kg N/ha. Pozostałą część rośliny muszą otrzymać w nawozach mineralnych, czyli 128 kg N/ha (208 - 80). Jednak rośliny nie są w stanie w 100% wykorzystać dostarczonego im azotu mineralnego. Pszenica ozima wykorzystuje 70%, więc faktycznie trzeba dostarczyć jej 183 kg N/ha (128 : 0,7). Podobne jest wykorzystanie azotu z nawozów mineralnych przez pszenżyto. W przypadku żyta jest mniejsze (63%), a jęczmienia większe (85%). Wysokość poszczególnych dawek może wyglądać następująco: 50, 30 i 20% łącznej dawki. Pomocą w ustalaniu wielkości dawek może służyć aplikacja Agrolicznik.pl.


Gęsta czy rzadka

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5106/grain-4315421-1280_nmedium.jpg

W skupie notuje się zróżnicowaną relację cen zbóż

W dniach od 15 do 21 marca bieżącego odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie ceny żyta konsumpcyjnego zmalały.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Kowalewo Pomorskie
niedziela, 9 Maj 2021
10°C
3°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.