Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Z kraju

Nawozy naturalne można stosować do 30 listopada

Data2015-11-15 Ilość wyświetleń4640 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jesień to czas stosowania nawozów naturalnych.
Jesień to czas stosowania nawozów naturalnych.

Koniec listopada to ostatni moment, kiedy na pola można wywieźć obornik, gnojówkę bądź gnojowicę. Zgodnie z Ustawą o nawozach i nawożeniu termin w jakim możemy stosować nawozy naturalne to okres pomiędzy 1 marca a 30 listopada.

Nawozy naturalne to cenne źródło pierwiastków, a także próchnicy, przy czym powinny być stosowane w taki sposób i w takich dawkach, aby zwarte w nich składniki mogły być maksymalnie wykorzystane.

Zasady stosowania nawozów naturalnych

Stosując nawozy naturalne, obok terminu stosowania, który powinien być bezwzględnie przestrzegany, należy również uwzględniając szereg zasad. Przede wszystkim nawozów naturalnych nie można stosować na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem oraz zamarzniętych do głębokości 30 cm, nawozów płynnych nie zaleca się aplikować na stokach niepokrytych roślinnością, o nachyleniu większym niż 10%. Ponadto nie należy stosować nawozów naturalnych w odległości mniejszej niż 20 m od stref ochronnych źródeł i ujęć wody, brzegu zbiorników i kąpielisk. Gnojówki i gnojowicy nie należy stosować podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia, a także tam, gdzie poziom wody podziemnej występuje powyżej 120 cm. Ważne jest również, aby wywiezione na pola nawozy najpóźniej następnego dnia po zastosowaniu przykryć warstwą gleby.

Późnojesienny termin stosowania obornika polecany jest zwłaszcza na glebach ciężkich i średnich. Na takich stanowiskach obornik najlepiej przyorać na głębokość ok. 15 cm. Ponadto w tym terminie warto zastosować pogłównie obornik na użytkach zielonych oraz na wieloletnich uprawach polowych.

Dawka nawozu naturalnego (obornik, gnojówka i gnojowica) na ha użytków rolnych w ciągu roku nie może przekroczyć 170 kg N w czystym składniku na ha. Odpowiada to średnio, rocznej dawce obornika w ilości 40 ton na ha lub dawce gnojowicy 45 m3na ha/rok.

Skuteczność nawożenia naturalnego zależy od przebiegu warunków atmosferycznych. Im później zastosowane zastanie nawożenie, tym większe ryzyko wymywania składników pokarmowych (głównie azotu i fosforu) z gleby. Niemniej jednak na proces rozkładu (mineralizacji) nawozów naturalnych w glebie wpływają zarówno temperatury powietrza, jak również ilość opadów. Nie pozostaje to bez znaczenia…, zwłaszcza przy aplikacji obornika w warunkach długiej ciepłej jesieni jakie obserwujemy w trakcie ostatnich lat.

Nieodpowiednie, zwłaszcza nadmierne dawki obornika, gnojowicy, czy gnojówki nie są uzasadnione, ani ze względów ekonomicznych, ani ekologicznych. Składnik, głównie azot i fosfor mogą zostać wymyte w głąb profilu glebowego, stanowiąc poważne źródło zanieczyszczeń rolniczych gleb i wód.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5495/walnuts-3959617-1280_nmedium.jpg

Eksport orzechów włoskich z Ukrainy wzrośnie o 45%

Eksport orzechów włoskich z Ukrainy w sezonie 2021/22 roku prognozowany jest na 108 tys. ton, czyli o 45% więcej w porównaniu z poprzednim sezonem.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Skołyszyn
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0