Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Rośliny oleiste

O kukurydzę zadbaj już przed jej siewem

Data2014-04-15 Ilość wyświetleń3572 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru cynku.
Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru cynku.

Skuteczne nawożenie kukurydzy


Powodzenie uprawy kukurydzy to dobór odpowiedniej odmiany mieszańcowej, dostosowanej do miejscowych warunków klimatyczno-glebowych. Dobra odmiana lepiej znosi gorsze warunki pogodowe oraz błędy agrotechniczne.


Aby wyprodukować dużą masę plonu, wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe kukurydzy są duże. Najlepiej reaguje na nawożenie w warunkach prawidłowej agrotechniki, a przede wszystkim terminowego i niezbyt gęstego siewu umożliwiającego dobre ukorzenienie.


Kukurydza pobiera bardzo dużo potasu, dużo magnezu i wapnia, ma problemy z pobieraniem fosforu. Z mikroskładników potrzebuje dużo cynku i manganu, zwłaszcza na glebach o wyższym odczynie oraz wrażliwa jest na niedobór boru.


Ze wszystkich roślin uprawnych najlepiej wykorzystuje składniki pokarmowe z nawozów naturalnych i one w pierwszej kolejności powinny być stosowane pod kukurydzę. Wiosną najsłabiej pobiera fosfor, dlatego powinien być wysiewany współrzędnie z ziarnem najlepiej przyswajalny fosforan amonu, czyli POLIDAP®.


Fosfor i potas pod pług

Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru fosforu.
Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru fosforu.
Fosfor i potas zawsze najlepiej stosować pod pług - jesienią, by równomiernie rozmieścić składniki pokarmowe w warstwie ornej, bo wtedy mogą być pobierane także po przesuszeniu się wierzchniej warstwy gleby. Na glebach lżejszych można stosować pod wiosenne uprawki przedsiewne, co najmniej 7-10 dni przed siewem ziarna. Ze względu na około 3-krotnie większe pobieranie potasu niż fosforu przez kukurydzę, zaleca się stosować nawozy kompleksowe o jak szerszym stosunku fosforu do potasu (P:K), a są to: 

W przypadku uprawy na oborniku, szczególnie bydlęcym, można stosować nawóz o węższym stosunku P:K, czyli 1:1,5 


Fosfor stosować współrzędnie

W warunkach niskich wiosennych temperatur, poniżej 12oC, kukurydza bardzo słabo pobiera fosfor, co powoduje jej zaczerwienienie i zahamowanie wzrostu. Dlatego zaleca się nawożenie startowe, w ilości 100-150 kg/ha fosforanu amonu, czyli POLIDAP®, wykorzystując specjalne siewniki do współrzędnego siewu ziarna i nawozu.


Dla bezpieczeństwa wschodzących roślin współrzędnie nie powinno się stosować niżej skoncentrowanych nawozów z ruchliwymi formami składników, w dawkach ponad 200 kg/ha. Ruchliwe w glebie składniki to: azot saletrzany, potas, wapń, magnez i siarka umieszczone blisko ziarna, mając dodatkowo bardzo silne właściwości zasalające z reguły mogą szkodzić młodym siewkom kukurydzy. 


Azot pobierany bardzo późno


W początkowych fazach rozwoju kukurydza pobiera azot w niewielkich ilościach, a intensywniej pobierany jest dopiero od fazy 5 liścia, przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Dlatego należy przedsiewnie stosować do 50% planowanej dawki azotu- najlepiej w formie mocznika, który jest najlepszym nawozem azotowym pod kukurydzę.


Pozostałą część azotu zastosować pogłównie, w miarę późno, kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze technicznie wykonać ten zabieg - od fazy 4-5 liścia do wysokości nawet 40 cm. Kukurydza bowiem najintensywniej pobiera azot od fazy przed kwitnieniem aż do fazy wytwarzania kolb. Pogłównie stosować azot na suche rośliny, tylko w formie mocznika. Stosowanie pogłównie saletry amonowej zawsze powoduje uszkodzenie (poparzenie) roślin.


Dokarmianie dolistne

Poza nawożeniem doglebowym kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne azotem w postaci roztworu mocznika, czyli 6 kg mocznika w 100 litrach wody, łącznie z 5 kg siarczanu magnezu i mikroskładnikami. Nie zapominajmy o dodaniu boru i manganu, a w uprawie bez obornika, także cynku i miedzi. Okres dokarmiania dolistnego jest krótki i praktycznie można tę roślinę dokarmiać od fazy 6-7. wyrośniętych liści przez około 3 tygodnie, co 6-8 dni. Faza 7. liścia to najważniejszy termin stosowania większości mikroskładników w warunkach intensywnego nawożenia azotem, szczególnie na glebach świeżo wapnowanych i o odczynie powyżej 6,5. Stosując zabiegi ochrony kukurydzy (na choroby i szkodniki), gdy dozwolone jest mieszanie pestycydu z mocznikiem, zawsze korzystnie jest go dodać, a także mangan i do 100 g/ha boru, który zapobiega szczerbatości kolby.


Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że to co rośliny pobiorą (nie tylko azot) we wczesnych fazach rozwoju, kiedy jest dostatek wilgoci, a one „programują” plon, decyduje o wielkości i jakości plonu. Nie można dopuścić do tego, by roślinom brakowało składników pokarmowych zbyt wcześnie, bo zniweczymy trud uprawy.


Więcej informacji o nawozach i nawożeniu uzyskać można na stronie www.polifoska.pl i www.nawozy.eu.


dr Adam Grześkowiak

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5052/shopping-cart-3679743-1280_nmedium.jpg

Hiszpański eksport owoców i warzyw poza Europę spadł o 13,5%

Według danych wartość hiszpańskiego eksportu owoców i warzyw poza Europę spadła w 2020 roku o 13,5% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 519 mln euro.

Unia Europejska
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Poświętne
niedziela, 18 Kwiecień 2021
8°C
5°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.