Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Rośliny oleiste

O kukurydzę zadbaj już przed jej siewem

Data2014-04-15 Ilość wyświetleń3984 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru cynku.
Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru cynku.

Skuteczne nawożenie kukurydzy


Powodzenie uprawy kukurydzy to dobór odpowiedniej odmiany mieszańcowej, dostosowanej do miejscowych warunków klimatyczno-glebowych. Dobra odmiana lepiej znosi gorsze warunki pogodowe oraz błędy agrotechniczne.


Aby wyprodukować dużą masę plonu, wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe kukurydzy są duże. Najlepiej reaguje na nawożenie w warunkach prawidłowej agrotechniki, a przede wszystkim terminowego i niezbyt gęstego siewu umożliwiającego dobre ukorzenienie.


Kukurydza pobiera bardzo dużo potasu, dużo magnezu i wapnia, ma problemy z pobieraniem fosforu. Z mikroskładników potrzebuje dużo cynku i manganu, zwłaszcza na glebach o wyższym odczynie oraz wrażliwa jest na niedobór boru.


Ze wszystkich roślin uprawnych najlepiej wykorzystuje składniki pokarmowe z nawozów naturalnych i one w pierwszej kolejności powinny być stosowane pod kukurydzę. Wiosną najsłabiej pobiera fosfor, dlatego powinien być wysiewany współrzędnie z ziarnem najlepiej przyswajalny fosforan amonu, czyli POLIDAP®.


Fosfor i potas pod pług

Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru fosforu.
Zdjęcie prezentuje objawy niedoboru fosforu.
Fosfor i potas zawsze najlepiej stosować pod pług - jesienią, by równomiernie rozmieścić składniki pokarmowe w warstwie ornej, bo wtedy mogą być pobierane także po przesuszeniu się wierzchniej warstwy gleby. Na glebach lżejszych można stosować pod wiosenne uprawki przedsiewne, co najmniej 7-10 dni przed siewem ziarna. Ze względu na około 3-krotnie większe pobieranie potasu niż fosforu przez kukurydzę, zaleca się stosować nawozy kompleksowe o jak szerszym stosunku fosforu do potasu (P:K), a są to: 

W przypadku uprawy na oborniku, szczególnie bydlęcym, można stosować nawóz o węższym stosunku P:K, czyli 1:1,5 


Fosfor stosować współrzędnie

W warunkach niskich wiosennych temperatur, poniżej 12oC, kukurydza bardzo słabo pobiera fosfor, co powoduje jej zaczerwienienie i zahamowanie wzrostu. Dlatego zaleca się nawożenie startowe, w ilości 100-150 kg/ha fosforanu amonu, czyli POLIDAP®, wykorzystując specjalne siewniki do współrzędnego siewu ziarna i nawozu.


Dla bezpieczeństwa wschodzących roślin współrzędnie nie powinno się stosować niżej skoncentrowanych nawozów z ruchliwymi formami składników, w dawkach ponad 200 kg/ha. Ruchliwe w glebie składniki to: azot saletrzany, potas, wapń, magnez i siarka umieszczone blisko ziarna, mając dodatkowo bardzo silne właściwości zasalające z reguły mogą szkodzić młodym siewkom kukurydzy. 


Azot pobierany bardzo późno


W początkowych fazach rozwoju kukurydza pobiera azot w niewielkich ilościach, a intensywniej pobierany jest dopiero od fazy 5 liścia, przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Dlatego należy przedsiewnie stosować do 50% planowanej dawki azotu- najlepiej w formie mocznika, który jest najlepszym nawozem azotowym pod kukurydzę.


Pozostałą część azotu zastosować pogłównie, w miarę późno, kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze technicznie wykonać ten zabieg - od fazy 4-5 liścia do wysokości nawet 40 cm. Kukurydza bowiem najintensywniej pobiera azot od fazy przed kwitnieniem aż do fazy wytwarzania kolb. Pogłównie stosować azot na suche rośliny, tylko w formie mocznika. Stosowanie pogłównie saletry amonowej zawsze powoduje uszkodzenie (poparzenie) roślin.


Dokarmianie dolistne

Poza nawożeniem doglebowym kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne azotem w postaci roztworu mocznika, czyli 6 kg mocznika w 100 litrach wody, łącznie z 5 kg siarczanu magnezu i mikroskładnikami. Nie zapominajmy o dodaniu boru i manganu, a w uprawie bez obornika, także cynku i miedzi. Okres dokarmiania dolistnego jest krótki i praktycznie można tę roślinę dokarmiać od fazy 6-7. wyrośniętych liści przez około 3 tygodnie, co 6-8 dni. Faza 7. liścia to najważniejszy termin stosowania większości mikroskładników w warunkach intensywnego nawożenia azotem, szczególnie na glebach świeżo wapnowanych i o odczynie powyżej 6,5. Stosując zabiegi ochrony kukurydzy (na choroby i szkodniki), gdy dozwolone jest mieszanie pestycydu z mocznikiem, zawsze korzystnie jest go dodać, a także mangan i do 100 g/ha boru, który zapobiega szczerbatości kolby.


Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że to co rośliny pobiorą (nie tylko azot) we wczesnych fazach rozwoju, kiedy jest dostatek wilgoci, a one „programują” plon, decyduje o wielkości i jakości plonu. Nie można dopuścić do tego, by roślinom brakowało składników pokarmowych zbyt wcześnie, bo zniweczymy trud uprawy.


Więcej informacji o nawozach i nawożeniu uzyskać można na stronie www.polifoska.pl i www.nawozy.eu.


dr Adam Grześkowiak

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5477/oats-8946-1280_nmedium.jpg

Owies paszowy droższy o 5,1%

W dniach od 19 do 26 września bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy, a obniżki owies konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica, a tańsza kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Bielawy
czwartek, 21 Październik 2021
13°C
8°C
min
18°C
max
0