Content
Porady ekspertów
Z kraju, Rośliny, Nawozy
Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?


do ulubionych
z ulubionych

Prawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny. Istotnymi czynnikami warunkującymi pobieranie fosforu jest dostępność tego pierwiastka w glebie, odczyn gleby i zawartość substancji organicznej oraz oświetlenie roślin. Dla większości gleb mineralnych najlepsza przyswajalność fosforu występuje na granicy odczynu słabo kwaśnego i obojętnego, czyli w zakresie pH od 6 do 7. Z tego też względu niewskazane jest stosowanie nawozów fosforowych na gleby bardzo kwaśne oraz alkaliczne czy też świeżo zwapnowane, na których fosfor ulega uwstecznieniu przechodząc w formy nieprzyswajalne dla roślin.
W glebach kwaśnych jony fosforanowe są wiązane przez jony glinu i żelaza, z kolei w glebach alkalicznych tworzą się niedostępne dla roślin fosforany dwu- i trójwapniowe. Należy pamiętać, że w największym stopniu uwstecznieniu podlegają nawozy fosforowe w formie pylistej. Formy granulowane są w nieco mniejszym stopniu podatne na ten proces, ponieważ uwstecznieniu ulega fosfor zawarty w zewnętrznej części granuli, podczas gdy pozostała część tego składnika jest dostępna dla roślin. Poprzez regulację odczynu gleby, a więc wapnowanie gleb kwaśnych, czy też stosowanie na przykład nawozów fizjologicznie kwaśnych na glebach alkalicznych można zwiększyć ilość dostępnego dla roślin fosforu.
Istotnym czynnikiem warunkującym przyswajalność fosforu dla roślin jest materia organiczna zawarta w glebie. Substancje próchniczne zwiększają dostępność fosforu, między innymi poprzez zapobieganie tworzeniu niedostępnych form tego pierwiastka, bądź też zwiększanie rozpuszczalności nieprzyswajalnych dla roślin połączeń fosforowych. Również w trakcie rozkładu materii organicznej dochodzi do uwalniania związków fosforu dostępnych dla roślin.
Duży wpływ na pobieranie fosforu przez rośliny mają jony obecne w glebie, przy czym jony amonowe oraz magnezowe sprzyjają pobieraniu tego makroskładnika, podczas gdy jony glinu i żelaza utrudniają jego pobieranie. Pobieranie fosforu przez rośliny uzależnione jest również od dostępu światła. Rośliny oświetlone pobierają większe ilości tego makroskładnika w porównaniu do roślin pozbawionych światła. Więcej fosforu pobierają także rośliny o silniej rozwiniętym systemie korzeniowym, jak na przykład kukurydza.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zbiory gruszek na półkuli południowej pozostaną na tym samym poziomie
Według WAPA zbiory gruszek będą wyższe o 1% niż w 2020 r. i o 2% niż średnie zbiory za poprzednie trzy lata, przez co wyniosą 1,346 mln ton.

min
max