Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny

Pamiętaj przy stosowaniu mocznika i siarczanu amonu

Data2015-02-02 Ilość wyświetleń12253 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Stosowanie azotu w formie amonowej lub amidowej przyczynia się do zakwaszenia gleby (Fot. A. Artyszak).
Stosowanie azotu w formie amonowej lub amidowej przyczynia się do zakwaszenia gleby (Fot. A. Artyszak).

Wszyscy rolnicy muszą zdawać sobie sprawę, że zjawisko systematycznego obniżania pH gleby jest procesem ciągłym, a jego nasilenia zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest nawożenie azotem. Decyduje nie tylko dawka tego składnika, ale także forma nawozu mineralnego, w jakiej zostanie dostarczony do gleby. Najbardziej zakwaszające działanie ma mocznik, a nieco mniejsze siarczan amonu. Jak podaje Grzebisz (2012) 1 kg azotu amonowego z nawozów mineralnych wywołuje zakwaszenie, dla którego zrównoważenia trzeba użyć ok. 2 kg CaO, a 1 kg siarki – 1,75 kg CaO. Dlatego do neutralizacji 100 kg mocznika potrzeba zastosować 92 kg CaO, a 100 kg siarczanu amonu – 84 kg CaO. Dla porównania dla 100 kg saletry amonowej wystarczy zaledwie 34 kg CaO. Dlatego rolnicy, którzy stosują wysokie dawki azotu przede wszystkim w moczniku muszą pamiętać o wapnowaniu. Kilogram azotu w moczniku jest tańszy niż w saletrze amonowej, ale w zamian trzeba ponieść większe wydatki na wapnowanie. Niestety, mało który rolnik zdaje sobie z tego sprawę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5408/apple-tree-969683-1280_nmedium.jpg

Spadek zbiorów jabłek w Niemczech

Zbiory jabłek w Niemczech w tym roku są nieco niższe niż w 2020 roku i producenci spodziewają się zbiorów na poziomie ok. 937 tys. ton. Według Federalnego Urzędu Statystycznego jest to o 87 tys. ton - 8,5% mniej niż w zeszłym roku.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Biesiekierz
poniedziałek, 18 Październik 2021
10°C
9°C
min
11°C
max
0