Content
Porady ekspertów
Nawozy, Rośliny, Z kraju
Potas - warto uzupełnić


do ulubionych
z ulubionych

Potas jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, który kontroluje gospodarkę wodną oraz decyduje o efektywności nawożenia azotem (wspólnie z magnezem, siarką, fosforem oraz mikroskładnikami). Z tego powodu rośliny już w początkowych fazach wzrostu powinny być zabezpieczone w ten pierwiastek.
Niestety w bieżącym sezonie na wielu plantacjach deszczowa pogoda uniemożliwiała prawidłowe prowadzenie prac. Rolnicy z braku czasu, często wysiewali oziminy bez uprzedniego nawożenia podstawowego. Ponadto, zwłaszcza na glebach lekkich i bardzo lekkich w wyniku dużej ilości opadów, potas mógł zostać wymyty.
Jak należy stosować potas?
W warunkach przeciętnych na glebach lekkich całkowitą dawkę potasu, zarówno pod zasiewy jesienne, jak również pod rośliny jare powinno się podzielić, pomiędzy jesień, a wiosnę (kilkanaście dni przed uprawą) w stosunku 2/3:1/3. Natomiast na glebach ciężkich całą planowaną dawkę potasu warto zastosować jesienią. Takie działanie pozwala na zapewnienie optymalnego poziomu nawożenia roślin, a oziminy do dobrego przygotowania się do spoczynku zimowego. Jesienne nawożenie gleb potasem pozwala na przemieszczanie się pierwiastka w glebie, skąd roślina może go pobierać swobodnie i długotrwale z głębszych warstw profilu glebowego.
Co należy zrobić, aby uzupełnić potas…?
Jeśli jesienne nawożenie potasem nie było wykonane, warto pierwiastek uzupełnić, jak najszybciej. Nawozy potasowe można stosować nie tylko jesienią, ale również w późniejszym czasie (okres późnojesienny, zimowy oraz wczesnowiosenny) pod warunkiem, że są zachowane zasady dobrej praktyki rolniczej. W tym celu warto wykorzystać przygruntowe przymrozki, które umożliwiają wjazd na pole.
Należy pamiętać, że nawozów mineralnych nie można stosować na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu. Nawóz wysiany na zamarzniętą glebę lub na okrywę śnieżną jest narażony na rozpuszczenie w topniejącej wodzie, a w konsekwencji na spłynięcie z pola.
Rośliny potrzebują potas!
Potas, wpływa na wykorzystanie azotu przez rośliny. Roślina pobiera ten pierwiastek w całym okresie wzrostu, przy czym najwięcej w fazie szybkiego wzrostu wydłużeniowego (strzelanie w źdźbło). Niewystarczająca ilość potasu, przy jednoczesnym wysokim nawożeniu azotem, powoduje że wydłużające tkanki są słabe, roślina jest bardzie podatna na wyleganie oraz porażenie przez choroby. Ponadto pierwiastek ten pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wodną rośliny, a także zmniejsza stres roślin. Rośliny dobrze odżywione potasem wykazują silniejszy system korzeniowy, co pozwala na lepsze wykorzystanie pierwiastka z nawozów mineralnych oraz z rezerw składnika w glebie. Skutkiem niewystarczającego nawożenia tym pierwiastkiem i nadmiernej eksploatacji składnika z gleby, jest wzrost zależności plonów od przebiegu pogody oraz większa wrażliwość roślin na stres.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji
Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. Prowadzone działania to kolejny etap w procesie integracji biznesowej spółek z Grupy Azoty.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rosja jest światowym liderem w imporcie mandarynek
Rosja pozostaje światowym liderem pod względem wielkości importu mandarynek.

min
max