Porady ekspertów

Nawozy, Informacje

Problematyczna higroskopijność nawozów azotowych

Data2016-12-18 Ilość wyświetleń998 wyświetleń

Wszystkie nawozy azotowe charakteryzują się większą lub mniejszą higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wilgoci z otoczenia.

Jednak niektóre z nich, na przykład saletry, są bardziej higroskopijne od innych. Nadmierna higroskopijność nawozów może mieć negatywne konsekwencje, gdyż powoduje między innymi, że granule stają się miękkie, lepiące, o zwiększonej objętości i zmienionym kolorze oraz zaczynają pękać.

Zmniejsza się też ich wytrzymałoś i sypkość, a zwiększa tendencja do zbrylania. W nawozach saletrzanych obserwuje się utratę stabilności termicznej. Pogorszeniu ulegają nie tylko właściwości fizyczne nawozów, utrudniające ich magazynowanie, mieszanie czy wysiew, ale także cechy chemiczne, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia efektywności działania.

Stąd aby uniknąć nadmiernej absorpcji wilgoci z powietrza, należy kontrolować warunki załadunków i przechowywania nawozów azotowych. Powinno się je przechowywać w suchych i czystych pomieszczeniach, o podłożu izolującym od wilgoci. Zapewnienie ochrony przed pochłanianiem wilgoci z otoczenia osiąga się także dzięki stosowaniu klimatyzacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

FAO: Światowa produkcja zbożowa wyniesie 2 534 mln ton

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2015/2016 będą niższe niż w poprzednim sezonie, jednak za sprawą wysokich zapasów podaż będzie kształtować się na relatywnie wysokim poziomie.

Nawozy

FAO podtrzymuje prognozy zbiorów zbóż na poziomie powyżej 2,5 mld ton

Jak wynika z najnowszych szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), globalna produkcja zbóż w przyszłym sezonie ponownie przekroczy poziom 2,5 mld ton.

Nawozy

Ceny nawozów mineralnych w sierpniu 2014 r.

W sierpniu 2014 r. zaobserwowano spadek popytu na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa w stosunku do miesiąca poprzedniego, co zaowocowało obniżką cen większości środków produkcji.

Nawozy

Zaopatrzenie w nawozy mineralne w styczniu 2016 r.

W styczniu 2016 r. generalnie dobre lub wystarczające zaopatrzenie w nawozy mineralne odnotowano w siedmiu z szesnastu województw w Polsce. Tak jak w poprzednim zestawieniu były to województwa: lubelskie, lubuskie, zachodniopomorskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i pomorskie, a także województwo dolnośląskie.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kościan
niedziela, 26 Luty 2017
duże zachmurzenie
5°C
2°C
min
9°C
max
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 6
NPK(S) 6-20-30-(7)