Porady ekspertów

Nawozy, Informacje

Problematyczna higroskopijność nawozów azotowych

Data2016-12-18 Ilość wyświetleń1096 wyświetleń

Wszystkie nawozy azotowe charakteryzują się większą lub mniejszą higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wilgoci z otoczenia.

Jednak niektóre z nich, na przykład saletry, są bardziej higroskopijne od innych. Nadmierna higroskopijność nawozów może mieć negatywne konsekwencje, gdyż powoduje między innymi, że granule stają się miękkie, lepiące, o zwiększonej objętości i zmienionym kolorze oraz zaczynają pękać.

Zmniejsza się też ich wytrzymałoś i sypkość, a zwiększa tendencja do zbrylania. W nawozach saletrzanych obserwuje się utratę stabilności termicznej. Pogorszeniu ulegają nie tylko właściwości fizyczne nawozów, utrudniające ich magazynowanie, mieszanie czy wysiew, ale także cechy chemiczne, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia efektywności działania.

Stąd aby uniknąć nadmiernej absorpcji wilgoci z powietrza, należy kontrolować warunki załadunków i przechowywania nawozów azotowych. Powinno się je przechowywać w suchych i czystych pomieszczeniach, o podłożu izolującym od wilgoci. Zapewnienie ochrony przed pochłanianiem wilgoci z otoczenia osiąga się także dzięki stosowaniu klimatyzacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ujemne saldo unijnego handlu zagranicznego owocami i warzywami

W 2014 r. import warzyw i owoców do Unii Europejskiej oszacowano na nieco ponad 13 mln ton. W tym samym czasie eksport produktów ogrodnictwa pochodzących z UE był o prawie 7 mln ton niższy.

Nawozy

Dobre zbiory cytryn w UE w sezonie 2014/2015

Według USDA, w bieżącym sezonie produkcja cytryn w Unii Europejskiej ukształtuje się na poziomie 1,53 mln ton. Wynik ten jest zatem o 16% wyższy wobec poprzedniego sezonu, kiedy to zbiory wyniosły 1,31 mln ton.

Nawozy

Działkowcy mogą spać spokojniej

Rząd przyjął poprawki do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają umożliwić legalizację niewielkich, murowanych domków, wybudowanych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych, które zgodnie z obowiązującym prawem nie spełniają wymogów altany. Celem wprowadzonych zmian jest ochrona przed rozbiórką budynków kilkuset tysięcy działkowców, które na podstawie dotychczasowych przepisów są samowolą budowlaną.

Nawozy

Najwyższe ceny skupu pszenicy i kukurydzy odnotowano na południu kraju

W dniach 15-21 lutego br. średnia cena skupu pszenicy ponownie uległa zniżce. Tym razem znacząco potaniała pszenica paszowa, choć w skali kraju zniżki nie występowały we wszystkich makroregionach. Po poprzednio tygodniowych spadkach wzrosły natomiast stawki oferowane za kukurydzę.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żytno
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
3°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® 4-12-12
NPK 4-12-12