Porady ekspertów

Nawozy, Z kraju, UE

RSM – jak przechowywać podczas zimy?

Data2016-11-29 Ilość wyświetleń1970 wyświetleń

Trzy formy azotu (amidowa, azotanowa oraz amonowa) zawarte w nawozach RSM powodują, że jest on dostępny w prawie każdych warunkach klimatyczno - siedliskowych.
Trzy formy azotu (amidowa, azotanowa oraz amonowa) zawarte w nawozach RSM powodują, że jest on dostępny w prawie każdych warunkach klimatyczno - siedliskowych.


W warunkach niskich temperatur RSM, czyli wodny roztwór saletrzano-mocznikowy, może ulec krystalizacji. Czy proces ten wpływa na jakość nawozu?

W jakich temperaturach powinno się przechowywać RSM?

Roztwór saletrzano-mocznikowy RSM powinno przechowywać się w temperaturach wyższych niż temperatura krystalizacji nawozu, w zamkniętych zbiornikach z odpowietrzeniem. Temperatura graniczna w której nawóz krystalizuje się, uzależniona jest od zawartości azotu całkowitego, czyli dla RSM 32 % N to 0°C, dla 30 % N minus 9°C, dla 28 % N minus 17°C.

Czy krystalizacja nawozu jest procesem odwracalnym?

Podczas przechowywania zimą, na skutek ujemnych temperatur powietrza nawóz może ulec krystalizacji, czyli na dnie zbiornika powstaje „skorupa” (proces krystalizacji nawozu nie wpływa na zwiększenie jego objętości). Jest to proces odwracalny, ale powolny. Przyspieszenie tego procesu wiosną to: mieszanie roztworu, podgrzanie zbiornika, wpuszczenie do zbiornika przez dolny zawór sprężonego powietrza.

Czy krystalizacja wpływa na zawartość azotu w RSM?

Krystalizacja nawozów nie powoduje strat azotu. Niemniej w części skrystalizowanej, jest więcej azotu w stosunku do części płynnej. Ważne jest zatem, aby skrystalizowany RSM, wiosną przywróć do „normalnej” formy, czyli rozpuścić kryształy.

 
Ile waży RSM?
1 litr RSM 32% waży 1,32 kg, RSM 30% waży 1,30 kg, natomiast RSM 28 waży 1,28 kg.

Jak sprawdzić ile azotu zawiera RSM?

Należy pobrać 1 litr nawozu i go zważyć Jeśli pobierzemy próbkę nawozu, który uległ krystalizacji i stwierdzimy, że w nawozie są kryształy i 1 litr roztworu waży np. 1,26 oznacza to, że w roztworze jest 26% N. Pozostała część jest w krysztale, który należy rozpuścić.

Który rodzaj nawozu najlepiej przechować zimą?

Oczywiście ten, który ma najniższą temperaturę krystalizacji, czyli RSM 28. Ja wspominano powyżej, nawóz ten ulega krystalizacji, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej minus 17°C Jest to zdecydowanie najprostszy sposób, aby uniknąć zmian skupienia roztworu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Na początku czerwca taniała pszenica, podczas gdy pozostałe zboża drożały

Pierwszy tydzień czerwca br. przyniósł wzrosty na krajowym rynku zbóż. W okresie 1-7 czerwca 2015 r. odnotowano jednak pogłębienie się obniżki cen skupu pszenicy.

Nawozy

WNP: Zbiory rzepaku będą niższe o ponad 14%

Jak wynika z ostatnich prognoz Oil World, w przyszłym sezonie zbiory rzepaku w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw wyniosą 4,15 mln ton, tj. o 14,3% mniej niż w sezonie 2014/2015.

Nawozy

Saldo handlu zagranicznego zbożami było dodatnie i przekroczyło 4,6 mln ton

W 2016 roku eksport zbóż z Polski oszacowano na nieco ponad 6 mln ton. W tym samym czasie do kraju sprowadzono niespełna 1,4 mln ton zbóż, co oznacza, że saldo handlu zagranicznego zbożami ukształtowało się w granicy 4,6 mln ton.

Nawozy

Duży wzrost importu zbóż do UE

Bieżący sezon charakteryzuje się wzrostem importu zbóż do Unii Europejskiej. Zwyżce uległ przywóz wszystkich gatunków poza pszenicą durum. Wśród sprowadzanego ziarna prym oczywiście wiedzie kukurydza.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Starogard Gdański
wtorek, 28 Marzec 2017
umiarkowane zachmurzenie
8°C
5°C
min
12°C
max
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Nawozy azotowe z siarką

PULASKA®
N(S) 20 -(6)