Porady ekspertów

Nawozy, Z kraju, UE

RSM – jak przechowywać podczas zimy?

Data2016-11-29 Ilość wyświetleń1755 wyświetleń

Trzy formy azotu (amidowa, azotanowa oraz amonowa) zawarte w nawozach RSM powodują, że jest on dostępny w prawie każdych warunkach klimatyczno - siedliskowych.
Trzy formy azotu (amidowa, azotanowa oraz amonowa) zawarte w nawozach RSM powodują, że jest on dostępny w prawie każdych warunkach klimatyczno - siedliskowych.


W warunkach niskich temperatur RSM, czyli wodny roztwór saletrzano-mocznikowy, może ulec krystalizacji. Czy proces ten wpływa na jakość nawozu?

W jakich temperaturach powinno się przechowywać RSM?

Roztwór saletrzano-mocznikowy RSM powinno przechowywać się w temperaturach wyższych niż temperatura krystalizacji nawozu, w zamkniętych zbiornikach z odpowietrzeniem. Temperatura graniczna w której nawóz krystalizuje się, uzależniona jest od zawartości azotu całkowitego, czyli dla RSM 32 % N to 0°C, dla 30 % N minus 9°C, dla 28 % N minus 17°C.

Czy krystalizacja nawozu jest procesem odwracalnym?

Podczas przechowywania zimą, na skutek ujemnych temperatur powietrza nawóz może ulec krystalizacji, czyli na dnie zbiornika powstaje „skorupa” (proces krystalizacji nawozu nie wpływa na zwiększenie jego objętości). Jest to proces odwracalny, ale powolny. Przyspieszenie tego procesu wiosną to: mieszanie roztworu, podgrzanie zbiornika, wpuszczenie do zbiornika przez dolny zawór sprężonego powietrza.

Czy krystalizacja wpływa na zawartość azotu w RSM?

Krystalizacja nawozów nie powoduje strat azotu. Niemniej w części skrystalizowanej, jest więcej azotu w stosunku do części płynnej. Ważne jest zatem, aby skrystalizowany RSM, wiosną przywróć do „normalnej” formy, czyli rozpuścić kryształy.

 
Ile waży RSM?
1 litr RSM 32% waży 1,32 kg, RSM 30% waży 1,30 kg, natomiast RSM 28 waży 1,28 kg.

Jak sprawdzić ile azotu zawiera RSM?

Należy pobrać 1 litr nawozu i go zważyć Jeśli pobierzemy próbkę nawozu, który uległ krystalizacji i stwierdzimy, że w nawozie są kryształy i 1 litr roztworu waży np. 1,26 oznacza to, że w roztworze jest 26% N. Pozostała część jest w krysztale, który należy rozpuścić.

Który rodzaj nawozu najlepiej przechować zimą?

Oczywiście ten, który ma najniższą temperaturę krystalizacji, czyli RSM 28. Ja wspominano powyżej, nawóz ten ulega krystalizacji, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej minus 17°C Jest to zdecydowanie najprostszy sposób, aby uniknąć zmian skupienia roztworu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Rośnie krajowa produkcja pomidorów

W minionym dziesięcioleciu rynek pomidorów w Polsce zwiększył się o niespełna 20%. W jeszcze większym stopniu wzrósł krajowy eksport tych warzyw, który przekroczył już granicę 100 tys. ton rocznie. O zmianach możemy mówić również w przypadku struktury produkcji pomidorów, gdzie na znaczeniu zyskują uprawy spod osłon.

Nawozy

Uprawy warzyw w Europie ucierpiały na skutek warunków pogodowych

Ulewne deszcze w krajach Europy Zachodniej negatywnie odbiły się na uprawach warzyw. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne zbiory warzyw do przetwórstwa mogą być wyraźnie niższe względem ubiegłego roku.

Nawozy

Wyższy eksport śruty rzepakowej z Polski

W 2014 r. eksport śruty rzepakowej z Polski wyniósł 621 tys. ton. Niemal połowa wytworzonego w kraju surowca została zatem przeznaczona na sprzedaż zagraniczną.

Nawozy

Po tygodniach wzrostów na rynku zbóż pojawiły się spadki

W ostatnich tygodniach na polskim rynku zbóż dominowały zwyżki cen w skupie. W okresie od 4 do 11 października 2015 r. odnotowano spadek cen większości gatunków zbóż. Istotnie, o 19 zł/t, potaniała pszenica konsumpcyjna.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Szczurowa
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
2°C
-4°C
min
8°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Nawozy azotowe

PULREA®
N 46