Content
Porady ekspertów
Nawozy, Rośliny, Z kraju
Sposób na zwiększenie próchnicy w glebie


do ulubionych
z ulubionych

Jedną z metod, obok odpowiedniego płodozmianu, siewu poplonów i stosowania zabiegów agrotechnicznych (m.in. korzystanie z bezorkowego systemu uprawy) jest wprowadzanie do gleby nawozów naturalnych. Nawozy naturalne obok dostarczania do gleby znacznych ilości makro i mikroskładników, wpływają na żyzność gleby, głównie poprzez wzbogacenie jej w materię organiczną i pobudzenie aktywności biologicznej.
Właściwości nawozów naturalnych
Zanim wykorzystamy nawóz naturalny na polu warto poznać jego wartością nawozową, która uzależniona jest od rodzaju nawozu (obornik, gnojowica, gnojówka). Ponadto skład chemiczny nawozów naturalnych uzależniony jest od procentowej zawartości suchej masy, gatunku i sposobu użytkowania zwierząt, rodzaju paszy, a także sposobu przechowywania. Z tego względu zawartość składników pokarmowych w nawozach może ulegać pewnym (niejednokrotnie znacznym) wahaniom. Aby znać dokładnie zawartość składników pokarmowych, które chcemy wnieść do gleby zalecane jest przeprowadzenie analizy ich składu chemicznego.
W ten sposób będziemy pewni, że zastosowane przez nas na polu dawki nie przekraczają norm i są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Takie działanie jest niezbędne także w celu skorygowania dawek nawozów mineralnych. Właściwie przechowywany obornik to doskonałe źródło azotu (0,5%), fosforu (0,3%), potasu (0,7%), wapnia (0,4%), magnezu (0,2%), a także mikroskładników, jak mangan, cynk, a także bor, miedź, molibden, kobalt i inne. Gnojówka jest nawozem azotowo-potasowym, starannie przechowywana zawiera ok. 0,3-0,4% N i 0,7-1,0 % K2O. Gnojowica bez wody lub z niewielkim jej udziałem, tzw. gnojowica gęsta zawiera 8-10% suchej masy. Przy zastosowaniu 10 m3/ha dostarczamy roślinom średnio 30-40 kg N, 20-30 kg P2O5, 30-40 kg K2O oraz wapń, magnez, mikroskładniki i substancję organiczną. Jeśli w gnojowicy zwiększa się udział wody, wówczas zawartość składników pokarmowych zmniejsza się. W tabeli 1 przedstawiono przybliżony skład niektórych nawozów naturalnych.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawozy

Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji
Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. Prowadzone działania to kolejny etap w procesie integracji biznesowej spółek z Grupy Azoty.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Większe zbiory krajowych ziemniaków
Od posadzenia po koniec maja bieżącego roku warunki wegetacji nie były zbyt sprzyjające dla upraw ziemniaków.

min
max