Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Z kraju

Wapno, czy obornik? A może obydwa nawozy równocześnie?

Data2016-07-29 Ilość wyświetleń49963 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wapnowanie to zabieg, który zwykle wykonywany jest po żniwach. Taka aplikacja nawozu pozwala na bardzo dobre wymieszanie nawozu z glebą, co zwiększa jego efektywność.
Wapnowanie to zabieg, który zwykle wykonywany jest po żniwach. Taka aplikacja nawozu pozwala na bardzo dobre wymieszanie nawozu z glebą, co zwiększa jego efektywność.

Jeśli planujemy wapnowanie, nie stosujemy obornika

Wapnowanie gleb i stosowanie obornika to dwa zabiegi, które korzystnie wpływają na glebę. Przy czym, aby nawozy te, mogły być efektywnie wykorzystane, nie należy ich łączyć, czyli w roku stosowania obornika nie wapnujemy gleb i odwrotnie.

Łączne stosowanie wapna i obornika, mija się z celem

Zastosowanie obornika i zaraz po tym zwapnowanie pola (bądź odwrotnie) jest zabiegiem nieefektywnym. Stosując obornik mamy na celu wzbogacenie gleby w próchnicę i składniki pokarmowe, w tym, w azot. Wapnując glebę prowadzimy do celowego wzrostu odczynu gleby. Gdy zaraz po oborniku zastosujemy wapno, wówczas następuje przemiana azotu amonowego zawartego w próchnicy w amoniak, który bardzo szybko ulatnia się do atmosfery. Ponadto wprowadzenie wapna, po uprzednim zastosowaniu obornika przyspiesza rozkład (spalanie) materii organicznej, która została wprowadzona z obornikiem.

Jak postąpić, gdy pH gleby jest znacznie poniżej 6,0?

W takiej sytuacji oczywiście w pierwszej kolejności należy zwapnować pole. Wybór wapna (tlenek, węglan) i jego dawkę zależy od kategorii agronomicznej gleby i wartości pH (więcej w artykule „Wapnowanie gleb – podstawa odpowiedniego nawożenia” oraz „Uregulowany odczyn gleby zwiększa plony”).

Gdy pH gleby ma wartość powyżej 6,5… W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności warto zastosować obornik. Natomiast wapnowanie, należy odłożyć do następnego sezonu.

Ponadto

Nawozów wapniowych nie warto również łączyć z wysiewem nawozów mineralnych. Pomiędzy tymi zabiegami wskazana jest przerwa, która powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5420/cereal-3477074-1280_nmedium.jpg

Przewaga wzrostów cen zbóż

W dniach od 15 do 22 sierpnia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenżyto, a obniżki owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, ale tańsza pszenica paszowa.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Zbrosławice
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
10°C
max
0