Content

Porady ekspertów

Nawozy, Nawożenie, Gleba

Wczesnowiosenne nawożenie azotem

Data2015-01-05 Ilość wyświetleń2118 wyświetleń

Wczesnowiosenne zaopatrzenie roślin w azot ogranicza straty w plonie (fot. Agnieszka Krawczyk).
Wczesnowiosenne zaopatrzenie roślin w azot ogranicza straty w plonie (fot. Agnieszka Krawczyk).

Okres zimy to czas przygotowania do kolejnego sezonu wegetacyjnego. Gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają wszelkie prace polowe, warto czas ten wykorzystać i zastanowić się nad strategią nawożenia upraw.

Wczesną wiosną rośliny należy nawozić azotem

Nawożenie azotem wczesną wiosną należy stosować z chwilą ruszenia wegetacji zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Gleby są wówczas jeszcze bardzo zimne, a zapasy azotu w glebie są uruchamiane tylko w nieznacznym stopniu. Nawożenie mineralne jest zatem sposobem na szybką dostępność składników pokarmowych.

Ważny wybór formy…

Najbardziej uniwersalną formą nawozów azotowych jest forma saletrzano - amonowa, która zawarta jest w nawozach: Saletra Amonowa 32, Zaksan® - Kędzierzyńska Saletra Amonowa, PULAN®, Salmag®, czy Saletrzak 27 Standard. Zawarty w tych nawozach azot saletrzany – działający szybko, do stosowania pogłównego i amonowy – działający wolniej, praktycznie w każdych warunkach może być efektywnie wykorzystany. Do wczesnowiosennej aplikacji godny polecenia jest również RSM®. Zawiera on wszystkie dostępne formy azotu (azotanową, amonową, amidową) w korzystnych proporcjach, przez co wykazuje szybkie i długotrwałe działanie.

Efektywne wykorzystanie azotu, wymaga dostarczenia roślinom wszystkich niezbędnych składników żywieniowych. Brak lub ograniczone nawożenie fosforem, potasem, siarką, magnezem i innymi składnikami znacznie ogranicza plonotwórcze działanie azotu.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2022

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2022 roku są najmniejsze w moczniku bez dodatków oraz w moczniku z inhibitorem ureazy, największe w saletrzaku i moczniku otoczkowanym.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2022

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2022 roku są najmniejsze w RSM, czyli w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%, w moczniku, w saletrze amonowej, największe w saletrzaku.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2022

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2022 roku są najmniejsze w moczniku bez dodatków oraz w moczniku z inhibitorem ureazy, największe w saletrzaku i moczniku otoczkowanym.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2022

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2022 roku są najmniejsze w moczniku bez dodatków oraz w moczniku z inhibitorem ureazy, największe w saletrzaku i moczniku otoczkowanym.

Nawozy
>>>