Content
Porady ekspertów
Nawozy, Gleba, Rośliny
Wpływ nawożenia na jakość korzeni buraków cukrowych i plon cukru


do ulubionych
z ulubionych

Jednym z głównych czynników decydujących o plonowaniu i jakości technologicznej korzeni buraków cukrowych jest właściwe nawożenie makro- i mikroelementami. Najważniejsze jest umiejętne nawożenie azotem i dobre zaopatrzenie w potas i w magnez oraz w bor.
Wyróżnia się dwa rodzaju plonu cukru: plon biologiczny i technologiczny. Plon biologiczny cukru nazywany inaczej „cukrem na polu”, to iloczyn plonu korzeni i zawartości w nich cukru (sacharozy). Plon technologiczny cukru („cukier w worku”) to plon biologiczny pomniejszony o straty powodowane zawartością składników melasotwórczych w korzeniach. Składniki te utrudniają krystalizację cukru i powodują jego przechodzenie do melasy. Najważniejszym składnikiem melastwórczym jest azot-alfa-aminowy, nazywany azotem szkodliwym, mniej ważne to jony potasu (K) i sodu (Na). Obecnie cukrownie rozliczają się z rolnikami za dostarczony surowiec na podstawie zawartości cukru. Niektórzy producenci cukru oznaczają także zawartość azotu-alfa-aminowego. Rolnicy, którzy dostarczają surowiec zawierający mniej tego składnika melastwórczego w stosunku do średniej w danym okresie dostaw otrzymują premie, a produkujący korzenie o większe zawartości – potrącenia. Dwa pozostałe składniki melasotwórcze, potas i sód, obecnie w praktyce nie mają znaczenia.
Wymagania pokarmowe
Buraki cukrowe mają bardzo duże potrzeby pokarmowe. Na wytworzenie 10 ton korzeni wraz z odpowiednim plonem liści pobierają wg Czuby (1996) 60 kg azotu (N), 24 kg fosforu (P2O5), 65 kg potasu (K2O), 24 kg magnezu (MgO), 33 kg wapnia (CaO), 28 kg sodu (Na2O), 10 kg siarki (S), 106 g boru (B), 325 g manganu (Mn), 25 g miedzi (Cu) i 125 g cynku (Zn). Oznacza to, że na wytworzenie 70 ton korzeni, a co najmniej takie plony powinno się uzyskiwać, buraki potrzebują pobrać 420 kg N, 168 kg P2O5, 455 kg K2O, 168 kg MgO, 231 kg CaO, 196 kg Na2O, 70 kg S, 742 g B, 2275 g Mn, 175 g Cu oraz 875 g Zn. Z mikroelementów najbardziej są wrażliwie na niedobór boru i manganu.
Najczęstsze błędy w nawożeniu buraków
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Polski eksport zbóż poza UE
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,33 tys. ton.

min
max