Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny

Zalety i wady azotanowej formy azotu

Data2015-02-16 Ilość wyświetleń4930 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Forma azotanowa jest przydatna, gdy trzeba roślinom szybko dostarczyć azot (Fot. A. Artyszak).
Forma azotanowa jest przydatna, gdy trzeba roślinom szybko dostarczyć azot (Fot. A. Artyszak).

Forma azotanowa azotu, czyli saletrzana (N-NO3) jest szybciej pobiera przez rośliny niż amonowa  (N-NH4). Zaletą formy azotanowej jest także lepsze pobieranie na glebach zakwaszonych (o niższym pH). Przyczynia się ona także do wytwarzania przez rośliny większej ilości cytokinin – hormonów roślinnych, które u zbóż stymulują krzewienie. Dlatego taka forma jest szczególnie wskazana do stosowania w pierwszej dawce wiosną w zbożach ozimych. Jeśli jednak dawka azotu stosowanego w tym terminie w formie azotanowej jest zbyt duża w stosunku do  stanu plantacji to można doprowadzić do nadmiernego i szkodliwego krzewienia. W uprawie rzepaku zbyt wczesna i zbyt duża dawka azotu podana wczesną wiosną może zaś rozhartować rośliny. Duże dawki azotu azotanowego utrudniają pobieranie fosforu, a stymulują potasu i magnezu.  

Wadą formy azotanowej azotu jest łatwe wymywanie z gleby oraz słabsze pobieranie przez rośliny w niskich temperaturach. W procesie denitryfikacji może także być przekształcana w gazy cieplarniane (NO, N2O i N2), co zwiększa straty azotu z gleby. Do zjawiska tego dochodzi przede wszystkim w warunkach beztlenowych na glebach ciężkich i silnie uwilgotnionych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w październiku 2021

Maksymalne oraz minimalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w październiku 2021 roku nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych we wrześniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych we wrześniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5492/meadow-3747106-1280_nmedium.jpg

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Kazimierza Wielka
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
1°C
min
6°C
max
0