Content

Porady ekspertów

Nawozy, Zboża, Rośliny

Zasady nawożenia przedsiewnego pod żyto ozime

Data2014-09-01 Ilość wyświetleń24733 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Niesłusznie uważa się, że żyta nie trzeba intensywnie nawozić (Fot. A. Artyszak).
Niesłusznie uważa się, że żyta nie trzeba intensywnie nawozić (Fot. A. Artyszak).

Wciąż wielu rolników niesłusznie uważa, że żyto ozime jest zbożem ekstensywnym i nie warto go nawozić. Tymczasem jest to nieprawda, bo prawidłowo nawożone potrafi wydać wysokie plony ziarna. Szczególnie dotyczy to odmian mieszańcowych (heterozyjnych). Dowodzą tego wyniki badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego (PDOiR) prowadzonych przez COBORU. Na podstawie 62% przeanalizowanych doświadczeń z 2014 roku średni plon wzorca dla odmian żyta na przeciętnym poziomie agrotechniki (a1) wyniósł bowiem 69,4 dt/ha, a na wysokim poziomie agrotechniki (a2) aż 84,2 dt/ha.

Potrzeby pokarmowe


Żyto ozime na wytworzenie tony ziarna wraz z odpowiednim plonem słomy pobiera średnio 21 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 27 kg potasu (K2O), 5 kg magnezu (MgO) i 6 kg wapnia (CaO) (Czuba 1996). Oznacza to, że przy plonie 6 t/ha żyto musi pobrać 126 kg N, 66 kg P2O5, 162 kg K2O, 30 kg MgO i 36 kg CaO. Zaletą żyta jest mała wrażliwość na niedobór zarówno fosforu, jak i potasu, a także mikroelementów. Jednak przy braku tych składników pokarmowych trudno myśleć o wysokim plonie ziarna.  


Ustalanie dawek


Wielkość dawek nawozów pod żyto powinna uwzględniać trzy podstawowe czynniki:

 • zawartość przyswajalnych składników pokarmowych w glebie,
 • sposób zagospodarowania plonu ubocznego przedplonu, np. słomy zbóż;
 • możliwy do uzyskania na danym polu plon ziarna.


Trzeba pamiętać, że w miarę pogarszania się warunków glebowych możliwe do uzyskania na danym polu plony są coraz mniejsze, a czynnikiem limitującym jest woda.  Na glebach o średniej zawartości przyswajalnych makroelementów po przyoraniu plonu ubocznego przedplonu dawki składników są następujące (wg IUNG-PIB w Puławach, 2008):

 • oczekiwany plon 4 t/ha – 35 kg P2O5/ha, 55 kg K2O/ha i 10 kg MgO/ha;
 • oczekiwany plon 6 t/ha – 55 kg P2O5/ha, 100 kg K2O/ha i 20 kg MgO/ha;
 • oczekiwany plon 8 t/ha – 75 kg P2O5/ha, 110 kg K2O/ha i 25 kg MgO/ha.


Na polu z bardzo wysoką zawartością fosforu i potasu dawki te można ograniczyć o 30-40 kg P2O5 lub K2O/ha /ha, a przy wysokiej zawartości o 20 kg P2O5 lub K2O/ha. Z kolei w stanowisku z niską zawartością dawki należy zwiększyć o 30 kg P2O5 lub K2O/ha, a z bardzo niską –  o 40-60 kg P2O5 lub K2O/ha.


Na glebach o uregulowanym odczynie przy wysokiej zawartości magnezu jego dawki można zredukować o 10 kg MgO/ha, a przy bardzo wysokiej zawartości o 20 kg MgO/ha. Natomiast na polu o niskiej zawartości trzeba je zwiększyć o 15 kg MgO/ha, a o bardzo niskiej – o 30 kg MgO/ha.


W sytuacji, gdy plon uboczny przedplonu został zebrany z pola dawki fosforu (P2O5) należy zwiększyć o 20%, a potasu (K2O) o 60-80%. W określeniu wielkości dawek nawozów pomocny może być kalkulator nawozowy PoliceNAW.

Dobór nawozów

Do nawożenia przedsiewnego żyta należy dobierać przede wszystkim nawozy wieloskładnikowe o małej zawartości azotu. Trzeba także zwracać uwagę, czy zawierają one magnez, bo żyto zwykle uprawiane jest na glebach o niskiej lub bardzo niskiej zawartości tego składnika. Do nawozów, które spełniają te wymagania należą:

 • Amofoska® 4-12-12;
 • Amofoska® 4-12-20;
 • Polifoska® 4;
 • Polifoska® 5;
 • Polifoska® M;
 • Polifoska® Plus.


Na glebach o co najmniej średniej zawartości magnezu przyswajalnego można stosować nawozy nie zawierającego tego składnika, takie jak:

 • Amofoska® 4-16-18;
 • Polifoska® 6;
 • Polifoska® 8;
 • Polidap® + wysokoprocentowa sól potasowa;
 • Polidap® Light + wysokoprocentowa sól potasowa.


Gdy przedplonem są zboża, a słoma została zebrana z pola powinno się preferować nawozy  o szerszym stosunku zawartości fosforu do potasu, np. Polifoska® 4 – 1:2,7, Polifoska® 5 lub Polifoska® Plus – 1:2. Jeśli zaś słoma została na polu, a wraz z nią wniesiono znaczne ilości potasu, stosunek ten powinien być węższy. Takim składem odznaczają się np. nawozy: Polifoska® 8 – 1:1, Polifoska® 6 lub Polifoska® M – 1:1,5.

Termin stosowania

Na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego i żytniego dobrego pełną wyliczoną dawkę fosforu i potasu pod żyto stosuje się w całości przedsiewnie przed orką siewną. Orka taka musi być wykonana dostatecznie wcześnie przed siewem żyta, aby gleba mogła osiąść. Na glebach zwięźlejszych potrzeba na to nawet 3-4 tygodnie. Natomiast na glebach lżejszych proces ten zajmuje mniej czasu. Orka siewna powinna być orką średnią na 15-20 cm. Wykonywanie orki głębszej nie tylko powoduje niepotrzebny wzrost kosztów uprawy, ale także wydłuża czas osiadania gleby. Siew żyta w nieodleżaną glebę wydłuża wschody i zwiększa ich nierównomierność, a późniejszym czasie skutkuje odsłanianiem węzła krzewienia. W praktyce często nie ma czasu, aby gleba sama osiadła i orkę siewną przeprowadza się tuż przed siewem. Wtedy trzeba rolę zagęścić wgłębnie wałem Campbella. Nawozy można jeszcze wysiać tuż przed doprawieniem roli do siewu. Na glebach kompleksu żytniego słabego i żytniego bardzo słabego połowę łącznej dawki fosforu i potasu stosuje się przedsiewnie, a połowę wczesną wiosną. W ten sposób ogranicza się straty składników pokarmowych. Dotyczy to przede wszystkim potasu, który jest łatwo wymywany z gleb lekkich, o małej pojemności kompleksu sorpcyjnego. Niewłaściwe jest stosowanie fosforu w późniejszym terminie niż wczesna wiosną, bo jego wykorzystanie przez rośliny będzie niewielkie, a część może ulec uwstecznianiu, czyli przejdzie w formy niedostępne dla żyta.    

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „POLICE" S.A. informuje, że w trakcie prac nad nowymi wzorami opakowań, wkradł się błąd w opisie na workach z nawozem Polidap®.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5092/still-life-3712776-1280_nmedium.jpg

Rosyjski eksport rolny ustanawia nowy rekord

Wolumen eksportu osiągnął łącznie 79 mln ton w 2020 roku. Wartość eksportu wyniosła 30,7 mld USD, czyli o 5 mld USD więcej niż w 2019 roku.

Ze świata
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Dopiewo
wtorek, 18 Maj 2021
11°C
7°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.