Content

Porady ekspertów

Nawozy, Nawożenie, Rośliny

Zasady nawożenia użytków zielonych w całym okresie wegetacji

Data2021-05-21 Ilość wyświetleń944 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Pierwszy pokos jest najbardziej obfity w plon ze względu na dostępność wody w glebie, po okresie zimowym. fot. Łukasz Szczepanik
Pierwszy pokos jest najbardziej obfity w plon ze względu na dostępność wody w glebie, po okresie zimowym. fot. Łukasz Szczepanik

Dla wielu rolników zajmujących się chowem i hodowlą bydła, użytki zielone są dominującym źródłem paszy objętościowej dla zwierząt. Aby uzyskiwane plony zaspokajały potrzeby gospodarstwa, a ich jakość była na wysokim poziomie, planując nawożenie na cały okres wegetacji, warto przestrzegać kilku zasad.

Gleba

W każdej uprawie, wybór stanowiska ma niebagatelne znaczenie. Użytki zielone są często, uprawami wieloletnimi. Dobrze zadbać więc o odpowiednią kwasowość gleby i zasobność w składniki pokarmowe tak, aby były przynajmniej na średnim poziomie. Użytki zielone należy bezwzględnie wapnować, gdy pH gleby spadnie poniżej 5,0. Natomiast stanowiska, w których duży udział w runi łąkowej mają rośliny motylkowate, powinniśmy utrzymywać na poziomie pH powyżej 6,0.

Wapnowanie

Wapnowanie powinno wykonywać się jesienią, po zbiorze ostatniego pokosu. Częstotliwość tego zabiegu jest zmienna i zależy od typu gleby. Lżejsze wapnujemy częściej mniejszymi dawkami. Powinno się wapnować przynajmniej co 3-4 lata.

Pierwszy azot, najlepiej w połączeniu z siarką, co daje dobre efekty

Poziom nawożenia azotem zależy od kilku czynników, które trzeba uwzględnić przed jego zastosowaniem. Typ gleby, jej uwilgotnienie, ilości zbieranych pokosów i spodziewanych plonów, jak również skład botaniczny runi wpływa na strategię nawożenia. Pierwsza dawka azotu powinna być zaaplikowana tak wcześnie jak to możliwe, czyli wraz z ruszeniem wegetacji. Ilości mogą wahać się w przedziale 80-180 kg N/ha na glebach mineralnych, natomiast na glebach organicznych 0-140 kg N/ha. Jeżeli rośliny motylkowate stanowią duży udział w składzie botanicznym runi, roczna dawka azotu nie powinna przekraczać 60 kg/ha. Wyższe dawki azotu będą powodowały wypieranie jednych gatunków roślin przez drugie. Na pastwiska zaleca się wyższe o około 20-30% dawki azotu.

Dawki potasu stosujemy, po zbiorze każdego pokosu. fot. Łukasz Szczepanik
Dawki potasu stosujemy, po zbiorze każdego pokosu. fot. Łukasz Szczepanik

Jak podzielić nawożenie azotem?

Całą dawkę azotu dzielimy na tyle porcji ile zbieramy pokosów. I tak np. jeżeli zbieramy 3 pokosy, pierwsza dawka powinna wynosić 40% całego zaplanowanego azotu, a kolejne dwie po 30%. Pamiętajmy, aby zadbać jak najlepiej o pierwszy pokos. Jest on najbardziej obfity w plon ze względu na dostępność wody w glebie, po okresie zimowym. Dobrze wybierać nawóz azotowy, szybkodziałający, z dodatkiem siarki, jako „startowy”, np. Saletrosan, Saletromag, Polifoska 21, warto rozważyć również zastosowanie RSM S. Dodatek siarki korzystnie wpływa na pobieranie azotu w niskich temperaturach i poprawia smakowitość paszy. Pamiętajmy, że mocznik nie jest nawozem „startowym”. Wybór nawozu azotowego w późniejszym okresie, gdy jest już ciepło i wilgotno, nie ma aż tak dużego znaczenia. Mogą to być: Pulan, Zaksan, Saletrzak, Salmag, a także Pulrea, Pulgran, mocznik.pl, czy RSM.

Potas, po każdym pokosie

Ilości stosowanego potasu na pola powinny być proporcjonalnie zbliżone do ilości wysiewanego azotu. Porcje dzielimy równomiernie pod każdy pokos. I tak, podobnie jak ze stosowaniem azotu, jeżeli zbieramy 3 pokosy traw, to nawóz potasowy stosujemy również 3 razy. Ze względu na to, że potas jest składnikiem pobieranym przez rośliny „luksusowo” nie powinno się go stosować jednorazowo wiosną, ponieważ będzie on powodował zbyt dużą zawartość tego składnika w paszy zbieranej z pierwszego pokosu. Skutkować to może problemami żywieniowymi u zwierząt. Dawka roczna potasu, podobnie jak azotu zależy od wielu czynników. Powinna mieścić się w przedziale 80-160 kg K/ha. Stosując w nawożeniu gnojówkę lub gnojowicę pamiętajmy, aby dawkę potasu, stosowanego w nawozach mineralnych, obniżyć.

Niewłaściwie zaplanowane nawożenie użytków zielonych może powodować dominację gatunkową, która ma niekorzystny wpływ na skład, uzyskiwanej, paszy dla zwierząt . fot. Łukasz Szczepanik
Niewłaściwie zaplanowane nawożenie użytków zielonych może powodować dominację gatunkową, która ma niekorzystny wpływ na skład, uzyskiwanej, paszy dla zwierząt . fot. Łukasz Szczepanik

Fosfor, 2-krotnie w okresie wegetacyjnym

Nawożenie fosforowe powinno się wykonywać 2-krotnie w okresie wegetacyjnym. Jedną część wczesną wiosną. Drugą, jesienią, po ostatnim pokosie lub wypasie. Optymalna dawka fosforu wynosi ok. 60 kg P2O5/ha. Jeżeli zasobności fosforu w glebie są niskie lub nawożenie pozostałymi składnikami jest na wysokim poziomie ilość planowaną dawkę należy zwiększyć do 80-85 kg P2O5/ha.

Nawozy naturalne dobre, ale z umiarem

Obornik wprowadzany na każde pole daje dobre efekty. Również na użytki zielone warto go stosować. Pamiętajmy jednak, aby był on przefermentowany i możliwie jak najbardziej rozdrobniony. Nawozić możemy dawką ok. 15-30 t/ha obornika. Najlepszym okresem na jego aplikację jest jesień, czyli okres kiedy rośliny są już w spoczynku. Tutaj jednak pamiętajmy o obowiązujących nas terminach. Nawozy naturalne stałe np. obornik i pomiot możemy stosować na trwałe użytki zielone od 1 marca do 30 listopada. Krótszy termin dotyczy nawozów naturalnych płynnych, takich jak gnojowica, czy gnojówka, i jest zależne od rejonu Polski:

  • w Polsce północno-wschodniej oraz w rejonach podgórskich ww. nawozy możemy stosować od 1 marca do 15 października,
  • w rejonie Polski wschodniej od 1 marca do 20 października,
  • od 1 marca do 25 października na większości obszaru Polski.

Przy rozlewaniu gnojówki, czy gnojowicy powinniśmy zachowywać umiar, ze względu na dużą zawartość wody w tych nawozach. W dużych ilościach mogą zaburzyć stosunki wodno-powietrzne w glebie. To skutkować może również wypieraniem z runi roślin motylkowatych i szlachetnych gatunków traw. Nie powinno się wykonywać wapnowania i stosowania nawozów organicznych łącznie w tym samym terminie.

Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Mazowieckie

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5458/wheat-6528193-1280_nmedium.jpg

Ceny zbóż w skupie ponownie rosną, ale prócz pszenicy

W dniach od 6 do 12 września br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie pszenica straciła na wartości.

Zboża
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Krzeszyce
piątek, 24 Wrzesień 2021
14°C
11°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.