Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Z kraju

Zasobność gleb w fosfor

Data2014-12-15 Ilość wyświetleń1032 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Sytuacja z zawartością fosforu przyswajalnego w naszych glebach jest zła (Fot. A. Artyszak).
Sytuacja z zawartością fosforu przyswajalnego w naszych glebach jest zła (Fot. A. Artyszak).

Z analiz wykonanych przez stacje chemiczno-rolnicze w latach 2010-2013 wynika, że średnio w kraju 32% zbadanych próbek gleby odznaczało się bardzo niską albo niską zawartością tego makroelementu (tabela).

Tymczasem trzeba się starać, aby była ona co najmniej średnia. Taką zawartość stwierdzono zaledwie w co czwartej zbadanej próbce.


Nie zmienia się też grupa województw, gdzie z fosforem jest najgorzej. Należą do niej województwa: małopolskie (58% prób z bardzo niską lub niską zawartością tego składnika), podkarpackie (51%), świętokrzyskie (47%) oraz podlaskie (44%).


Tabela 1.

WojewództwaKlasa zawartości
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska923261824
Dolnośląskie1224231625
Kujawsko-pomorskie417252034
Lubelskie1025271820
Lubuskie320322223
Łódzkie626271724
Małopolskie332516917
Mazowieckie824261824
Opolskie625251826
Podkarpackie2229201217
Podlaskie1429251517
Pomorskie624281824
Śląskie821221732
Świętokrzyskie2126191123
Warmińsko-mazurskie827261722
Wielkopolskie418262131
Zachodniopomorskie625321918
Wg GUS 2014

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2019

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2019 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawozy

Nawozy mineralne systematycznie zyskują na wartości

Na rynku krajowym od września minionego roku notuje się stopniowy wzrost cen nawozów mineralnych.

Nawozy

Stały wzrost cen nawozów mineralnych

Na rynku krajowym od połowy 2017 roku notuje się stopniowy wzrost cen nawozów mineralnych.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2019

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2019 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3769/oilseed-rape-780847-1280_nmedium.jpg

Spadek cen rzepaku o 1%

W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 16 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego i śruty rzepakowej, a także spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Łyse
środa, 5 Czerwiec 2019
21°C
15°C
min
28°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.