Content

Porady ekspertów

Nawozy, Rośliny, Zboża

Znaczenie fosforu dla wielkości i jakości plonu

Data2014-11-12 Ilość wyświetleń2632 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

U zbóż fosfor wpływa korzystnie na liczbę kłosów oraz wielkość ziarniaków (Fot. A. Artyszak)
U zbóż fosfor wpływa korzystnie na liczbę kłosów oraz wielkość ziarniaków (Fot. A. Artyszak)

Większość rolników lekceważy nawożenie fosforem, a to poważny błąd. Jest to bardzo ważny makroelement, który wpływ na wzrost roślin, ich plonowanie oraz jakość surowca.

Niecałe 30 kg P2O5 na hektar

O lekceważeniu fosforu świadczą od wielu lat dane GUS dotyczące zużycia nawozów. Według najnowszego z nich w roku gospodarczym 2012/2013 średnio w kraju na hektar użytków rolnych zastosowano zaledwie 26,8 kg fosforu (P2O5) (tabela 1.). Można jednak zauważyć, że w województwach, w których kompetencje rolników są bardzo wysokie, także dawki fosforu są większe niż w całym kraju. Przykładem jest województwo opolskie, w którym zastosowano prawie 60 kg P2O5 na hektar. Warto także zauważyć, że aż 33% próbek gleby zbadanych w stacjach chemiczno-rolniczych w latach 2009-2012 odznaczało się bardzo niską lub niską zawartością przyswajalnego fosforu (tabela 2.). 

Tabela 1. Dawki fosforu w roku gospodarczym 2012/2013

Województwakg P2O5 na 1 ha UR
Polska26,8
Dolnośląskie32,3
Kujawsko-pomorskie19,7
Lubelskie26,7
Lubuskie49,3
Łódzkie38,5
Małopolskie9,0
Mazowieckie11,8
Opolskie59,8
Podkarpackie14,0
Podlaskie16,8
Pomorskie26,9
Śląskie17,5
Świętokrzyskie39,5
Warmińsko-mazurskie20,3
Wielkopolskie33,3
Zachodniopomorskie43,8
 Źródło: GUS 2014.

Tabela 2. Zawartość przyswajalnego fosforu w glebach w latach 2009-2012
Województwa% próbek
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska924261724
Dolnośląskie1124241625
Kujawsko-pomorskie417242035
Lubelskie1026271819
Lubuskie418322323
Łódzkie627271723
Małopolskie342515917
Mazowieckie824271823
Opolskie625251826
Podkarpackie2229201217
Podlaskie1330261516
Pomorskie625291723
Śląskie819211735
Świętokrzyskie2026191124
Warmińsko-mazurskie927271621
Wielkopolskie519262030
Zachodniopomorskie625321918
 Źródło: GUS 2014 na podstawie danych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. 

Potrzeby pokarmowe

Potrzeby pokarmowe roślin odnośnie fosforu są mniejsze niż azotu i potasu, ale większe niż magnezu. Zboża podstawowe na wytworzenie tony ziarna wraz z odpowiednim plonem słomy pobierają 10-12 kg P2O5 (tabela 3.). Nieco większe potrzeby ma kukurydza uprawiana na ziarno. Oznacza to, że na przykład pszenica ozima, aby wydać 8 t ziarna z hektara musi pobrać 80 kg P2O5.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5171/oilseed-rape-5067476-1280_nmedium.jpg

Obniżka cen rzepaku o 0,1%

W dniach od 18 do 25 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 1 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Żmigród
piątek, 18 Czerwiec 2021
23°C
17°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.