Content

Porady ekspertów

Nawozy

Znaczenie nawożenia potasem w produkcji roślinnej

Data2015-06-29 Ilość wyświetleń4643 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zawartość i przemiany potasu w glebie

Spośród składników pokarmowych roślin, potas występuje w glebie w stosunkowo dużej ilości. W zależności od typu gleby, jej kategorii agronomicznej i składu mineralogicznego zawartość tego składnika waha się w granicach od 0,8 do 2,5%. Jednak większość występującego w glebie potasu nie jest dostępna dla roślin. Około 90% całkowitej ilości potasu znajdującego się w glebie występuje w minerałach glebowych: krzemianach i glinokrzemianach. Forma aktywna potasu stanowi jedynie około 5% z całkowitej ilości tego składnika pobranego przez rośliny, albo 0.1-0.2 % całkowitej zawartości go w glebie. Jednak w miarę wyczerpywania tej formy potasu przez rośliny następuje systematyczny dopływ K do roztworu z formy wymiennej i zapasowej . Te dwie formy (wymienna i zapasowa) stanowią około 1 -2% i 2 -10% całkowitego K w glebie. Te różne formy potasu są nie tylko odniesieniem do pobierania K przez rośliny, ale też do możliwości wymywania tego składnika z warstwy ornej gleby. W piaszczystych i kwaśnych glebach tempo wymywania potasu może być bardzo duże, co może prowadzić do znacznych strat tego składnika nawet do 50% K z nawozów.

Zatem należy zdawać sobie sprawę z tego, że zwłaszcza na piaszczystych glebach lekkich (o małej pojemności kompleksu sorpcyjnego) oraz na wyczerpanych z potasu glebach ciężkich ilość potasu związanego wymiennie nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania roślin na ten składnik pokarmowy. Miedzy formami potasu ustala się stan dynamicznej równowagi determinowanej pobieraniem potasu przez roślinę i nawożeniem. Potas wprowadzony do gleby z nawozami mineralnymi i organicznymi krótko pozostaje w roztworze glebowym w formie aktywnej. Nie pobierany przez rośliny łatwo jest sorbowany przez kompleks sorpcyjny, a w niesprzyjających warunkach może być wymywany w głąb profilu glebowego. Potas z warstwy poniżej 50 cm nie jest wykorzystywany przez rośliny. Wówczas na glebach bardzo lekkich należy rozważyć wiosenny, a nie jesienny termin siewu nawozów potasowych.

Proces przemian potasu przedstawiony jest na poniższym rysunku.
Proces przemian potasu przedstawiony jest na poniższym rysunku.

Malejące stężenie kationu potasowego w roztworze glebowym powoduje uruchomienie tego składnika z fazy stałej gleby. Rolnik musi mieć świadomość, że niedostateczne nawożenie lub wręcz pominięcie nawożenia potasowego w konsekwencji prowadzi do wyczerpania gleby z tego składnika pokarmowego co skutkuje obniżeniem plonowania roślin. Znając chemizm składników pokarmowych w glebie rolnik powinien stosować takie dawki nawozów, które pozwalają uzupełnić tę ilość składnika jaka zostaje wynoszona z plonem roślin, a w przypadku gospodarowania na glebach ubogich w potas dodatkowo uzupełnić jego zawartość w glebie. W celu poprawnego gospodarowania potasem, konieczne jest zdefiniowanie przyswajalnej dla roślin formy składnika pokarmowego. Jest to ta część potasu znajdującego się w glebie, która potencjalnie może być pobrana przez system korzeniowy roślin. W praktyce przyswajalną dla roślin formę potasu w glebie tworzy forma aktywna potasu oraz część formy związanej wymiennie. Na glebach lekkich, o składzie granulometrycznym piasku i gliny lekkiej w zasadzie cała lub niemal cała frakcja potasu związanego wymiennie jest przyswajalna dla roślin. Natomiast na glebach ciężkich tylko część formy potasu związanej wymiennie jest przyswajalna dla roślin.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w grudniu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w grudniu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w marcu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w marcu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrze amonowej, mniejsze były ceny azotu w moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w kwietniu 2021

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w kwietniu 2021 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, moczniku, a najniższe w wodnym roztworze saletrzano-mocznikowym 32%.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5291/wheat-2138742-1280_nmedium.jpg

Majowe trendy cen zbóż

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w maju 2021 r. krajowe ceny zbóż nadal szły w górę.

Zboża
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Paleśnica
poniedziałek, 26 Lipiec 2021
23°C
16°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.