Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Rośliny

Znaczenie potasu dla wielkości i jakości plonu

Data2014-12-08 Ilość wyświetleń1510 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nawożenie potasem korzystnie wpływa na zimotrwałość rzepaku ozimego (Fot. A. Artyszak).
Nawożenie potasem korzystnie wpływa na zimotrwałość rzepaku ozimego (Fot. A. Artyszak).

Pomijanie w nawożeniu potasu, a ograniczanie się wyłącznie do azotu jest błędem, który niesie za sobą poważne skutki w obniżeniu plonowania roślin oraz jakości płodów rolnych.

Nieco lepiej niż z fosforem, ale też źle

Tabela 1. Dawki potasu w roku gospodarczym 2012/2013

Województwakg K2O na 1 ha UR
Polska28,8
Dolnośląskie33,6
Kujawsko-pomorskie26,4
Lubelskie34,0
Lubuskie51,4
Łódzkie41,1
Małopolskie13,0
Mazowieckie18,1
Opolskie52,5
Podkarpackie19,8
Podlaskie16,7
Pomorskie33,4
Śląskie21,7
Świętokrzyskie20,8
Warmińsko-mazurskie21,7
Wielkopolskie24,4
Zachodniopomorskie56,2
Zródło: GUS 2014.Potas jest niewiele lepiej traktowany przez większość rolników niż fosfor, czego dowodzą dane GUS dotyczące zużycia nawozów. W roku gospodarczym 2012/2013 średnio w kraju na hektar użytków rolnych zastosowano niecałe 29 kg potasu (K2O) (tabela 1.). Jedynie w trzech województwach (zachodniopomorskim,  opolskim i lubuskim) dawka potasu była większa niż 50 kg K2O.

Aż 41% próbek gleby zbadanych w stacjach chemiczno-rolniczych w latach 2009-2012 odznaczało się bardzo niską lub niską zawartością przyswajalnego potasu (tabela 2.).Tabela 2. Zawartość przyswajalnego fosforu w glebach w latach 2009-2012

Województwa% próbek
Bardzo niskaNiskaŚredniaWysokaBardzo wysoka
Polska1526321413
Dolnośląskie816361822
Kujawsko-pomorskie1428311314
Lubelskie1729311112
Lubuskie1026341812
Łódzkie24352498
Małopolskie302425813
Mazowieckie29332387
Opolskie616441816
Podkarpackie2128291012
Podlaskie233526106
Pomorskie1429331311
Śląskie2324331010
Świętokrzyskie1628281216
Warmińsko-mazurskie819361918
Wielkopolskie1628291512
Zachodniopomorskie102837169
Źródło: GUS 2014 na podstawie danych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. 

Potrzeby pokarmowe

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawozy

Mniejsze zużycie nawozów mineralnych

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, zużycie nawozów mineralnych w sezonie 2018/2019 było mniejsze niż w tym samym czasie przed rokiem i wyniosło 1905,4 tys. ton NPK.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w III kwartale 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w III kwartale 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w czerwcu 2020

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w czerwcu 2020 roku w dalszym ciągu odznaczały się w saletrzaku, mniejsze były ceny azotu w saletrze amonowej, a najniższe w moczniku.

Nawozy

Segment Agro Grupy Azoty z nową koncepcją komunikacji

Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – wdraża nowy system komunikacji dla segmentu Agro. Celem rebrandingu jest stworzenie spójnej wizerunkowo, nowoczesnej i rozpoznawalnej marki produktów, nawiązującej jednocześnie do wyzwań, jakie stawia przed rolnictwem Europejski Zielony Ład. Prowadzone działania to kolejny etap w procesie integracji biznesowej spółek z Grupy Azoty.

Nawozy

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4754/barley-1464772-1280_nmedium.jpg

W skupie mniej tylko za jęczmień

W dniach od 21 do 27 września 2020 roku odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie jęczmień paszowy stracił na wartości.

Zboża
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Wydminy
poniedziałek, 23 Listopad 2020
4°C
3°C
min
6°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.