Content
Porady ekspertów
Owoce, Warzywa, UE
Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej


do ulubionych
z ulubionych

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin. W przypadku żywności ekologicznej wskaźnik ten był jeszcze większy – 98,8% próbek było wolnych od pozostałości środków ochrony roślin lub zawierało ich śladowe ilości.
W raporcie stwierdzono także, że w 91,8% próbek żywności dla dzieci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zostały znalezione żadne pozostałości środków ochrony roślin. Najczęściej przekroczenia NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości) wykrywano w szpinaku, fasoli szparagowej, mandarynkach, marchwi, ryżu, gruszkach, pomarańczach i ogórkach.
Jak powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin: „Żywność w Polsce i Europie jest ściśle kontrolowana. Wyśrubowane normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności są ustalane tak, aby dawki nawet kilkaset razy wyższe niż określone w przepisach, były dla naszych organizmów bezpieczne”.
Źródło:The 2014 European Union Report on Pesticide Residues in Food PSOR
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Owoce

Hiszpańskie ceny cytrusów wzrosły o 19%
Ceny hiszpańskich owoców cytrusowych wzrosły o 0,59 euro/kg w okresie 2020, co stanowi 19% zwyżkę w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu sezonów.

Ukraina eksportuje połowę uprawianych borówek
Od 2016 roku Ukraina eksportuje około połowy swoich borówek rocznie. Jedynym wyjątkiem był rok 2018.

W magazynach mołdawskich jest 10 tys. ton winogron stołowych
Krajowe Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Winogron Stołowych zauważa, że są to produkty prawidłowo przechowywane i przeznaczone głównie na eksport.

W Polsce podaż mandarynek wzrosła
W tym sezonie ze względu na pandemię i jej wpływ na handel, popyt na mandarynki był niższy niż oczekiwano. Ponadto podaż tych cytrusów w tym sezonie znacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Mołdawskie sady wiśniowe rozwijają się na eksport
W tym czasie łączna powierzchnia sadów jabłoniowych w Mołdawii wynosi 50 tys. ha. Jest tam 22,7 tys. ha śliwek, 3,7 tys. ha moreli, 4,1 tys. ha czereśni, 3,8 tys. ha wiśni i 5,2 tys. ha brzoskwiń.

min
max