Porady ekspertów

Owoce, Warzywa, UE

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Data2016-12-05 Ilość wyświetleń1107 wyświetleń

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin. W przypadku żywności ekologicznej wskaźnik ten był jeszcze większy – 98,8% próbek było wolnych od pozostałości środków ochrony roślin lub zawierało ich śladowe ilości.

W raporcie stwierdzono także, że w 91,8% próbek żywności dla dzieci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zostały znalezione żadne pozostałości środków ochrony roślin. Najczęściej przekroczenia NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości) wykrywano w szpinaku, fasoli szparagowej, mandarynkach, marchwi, ryżu, gruszkach, pomarańczach i ogórkach.

Jak powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin: „Żywność w Polsce i Europie jest ściśle kontrolowana. Wyśrubowane normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności są ustalane tak, aby dawki nawet kilkaset razy wyższe niż określone w przepisach, były dla naszych organizmów bezpieczne”.


Źródło:The 2014 European Union Report on Pesticide Residues in Food PSOR

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Owoce

Wzrost cen polskiej czarnej porzeczki

Największym producentem czarnej porzeczki na globalnym rynku jest właśnie Polska. Jak wskazują dane przedstawione przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na przestrzeni ostatnich trzech lat w związku z wysoką produkcją tego owocu, ceny za 1 kg utrzymywały się na niskim poziomie od 0,55 do 0,60 zł.

Owoce

Sprawdziły się niekorzystne prognozy produkcji wiśni. Owoców jest mało a ceny wysokie

W połowie czerwca Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowatych (TRSK) z siedzibą w Lublinie wydało wstępną prognozę zbiorów wiśni w Europie. Zakładała ona, że produkcja tych owoców w bieżącym roku będzie bardzo niska zarówno w Polsce jak i w niektórych krajach europejskich. Dziś niestety można powiedzieć, że prognoza się sprawdziła.

Owoce

Podsumowanie sezonu 2016/2017 na rynku jabłek w Polsce

Dane przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wskazują, że zbiory polskich jabłek w ubiegłym roku mogły przekroczyć nawet 4 mln ton, wskutek czego na początku sezonu 2016/2017 ceny rynkowe spadały.

Owoce

Na początku lipca ceny większości owoców utrzymywały się na wysokim poziomie. Potaniały maliny

Na początku lipca ceny podstawowych gatunków owoców w Polsce kształtowały się na poziomie wyższym niż w roku ubiegłym. Jak już wcześniej wspominaliśmy niekorzystnie na produkcję, a co za tym idzie – notowania owoców, wpłynęły niesprzyjające warunki atmosferyczne dla rozwoju roślin w pierwszych fazach kwitnienia.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Przytoczna
wtorek, 25 Lipiec 2017
intensywne opady przelotne
16°C
15°C
min
18°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy azotowe z siarką

PULASKA®
N(S) 20 -(6)