Porady ekspertów

Owoce, Warzywa, UE

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Data2016-12-05 Ilość wyświetleń800 wyświetleń

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin. W przypadku żywności ekologicznej wskaźnik ten był jeszcze większy – 98,8% próbek było wolnych od pozostałości środków ochrony roślin lub zawierało ich śladowe ilości.

W raporcie stwierdzono także, że w 91,8% próbek żywności dla dzieci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zostały znalezione żadne pozostałości środków ochrony roślin. Najczęściej przekroczenia NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości) wykrywano w szpinaku, fasoli szparagowej, mandarynkach, marchwi, ryżu, gruszkach, pomarańczach i ogórkach.

Jak powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin: „Żywność w Polsce i Europie jest ściśle kontrolowana. Wyśrubowane normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności są ustalane tak, aby dawki nawet kilkaset razy wyższe niż określone w przepisach, były dla naszych organizmów bezpieczne”.


Źródło:The 2014 European Union Report on Pesticide Residues in Food PSOR

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Owoce

Pomoc dla rolników i plantatorów czarnej porzeczki trafiła już do ponad 80% wnioskodawców

Powoli dobiega końca wypłata wsparcia rolnikom poszkodowanym przez suszę. Do 16 listopada 2015 r. środki trafiły już do ponad 80% producentów rolnych, którzy wnioskowali o pomoc.

Owoce

Eksport owoców i przetworów owocowych spadł o ponad 10%

W 2015 roku eksport owoców i przetworów owocowych z Polski ukształtował się na poziomie 1,6 mln ton o wartości 1,2 mld euro. W porównaniu do wcześniejszego roku wywóz produktów z tej grupy uległ zatem spadkowi o 12% w ujęciu wolumenowym oraz o 2% pod względem wartości eksportu.

Owoce

Produkcja owoców z drzew w 2014 roku wyniosła 3,6 mln ton

W 2014 roku padł kolejny rekord dotyczący zbiorów owoców z drzew. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory wyniosły 3627 tys. ton, a zatem o 3,0% więcej niż rok wcześniej i o 44% więcej w relacji do średniej z lat 2006-2010.

Owoce

Średnie ceny jabłek powyżej 1 zł/kg

Pierwszy kwartał 2016 roku przyniósł nieznaczną obniżkę cen jabłek w stosunku do końcówki poprzedniego roku. W okresie od stycznia do marca br. średnia cena jabłek deserowych w Polsce była relatywnie stabilna oscylując w granicy od 1,05 zł/kg (w styczniu i marcu) do 1,08 zł/kg (w lutym).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Maków Mazowiecki
wtorek, 28 Marzec 2017
przejaśnienia
10°C
6°C
min
15°C
max
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Nawozy azotowe z siarką

PULASKA®
N(S) 20 -(6)