Porady ekspertów

Owoce, Warzywa, UE

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Data2016-12-05 Ilość wyświetleń659 wyświetleń

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin. W przypadku żywności ekologicznej wskaźnik ten był jeszcze większy – 98,8% próbek było wolnych od pozostałości środków ochrony roślin lub zawierało ich śladowe ilości.

W raporcie stwierdzono także, że w 91,8% próbek żywności dla dzieci z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zostały znalezione żadne pozostałości środków ochrony roślin. Najczęściej przekroczenia NDP (najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości) wykrywano w szpinaku, fasoli szparagowej, mandarynkach, marchwi, ryżu, gruszkach, pomarańczach i ogórkach.

Jak powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin: „Żywność w Polsce i Europie jest ściśle kontrolowana. Wyśrubowane normy dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności są ustalane tak, aby dawki nawet kilkaset razy wyższe niż określone w przepisach, były dla naszych organizmów bezpieczne”.


Źródło:The 2014 European Union Report on Pesticide Residues in Food PSOR

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Owoce

Duże prognozy zbiorów tłamszą ceny oleistych. Soja najtańsza od 4 miesięcy

Na światowych giełdach dominują spadki notowań wynikające z ogromnych szacunków zbiorów zbóż oraz soi. W minionym tygodniu odnotowano obniżkę wartości kontraktów na soję, canolę i rzepak.

Owoce

Wyższy eksport śruty rzepakowej z Polski w I kwartale 2015 r.

Według wstępnych danych udostępnionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym kwartale 2015 r. eksport śruty rzepakowej przekroczył granice 190 tys. ton, tj. o ponad 20% więcej niż w tym samym czasie w poprzednim roku.

Owoce

Drugi pakiet nadzwyczajnych środków wsparcia rynku owoców i warzyw. W Polsce głównie dla producentów jabłek i gruszek

W ostatnim dniu września br. Komisja Europejska ogłosiła rozporządzenie delegowane nr 1031/2014, które ustanawia dalsze, tymczasowe, nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw (Dz. Urz. UE L 284 z 30.09.2014 r., str. 22).

Owoce

Pszenica drożeje na giełdach terminowych

W minionym tygodniu zarówno na CBoT, jak i Euronext pszenica umocniła się o parę procent. W przypadku kukurydzy zmiany notowań nie były znaczące.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Tarłów
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
1°C
-3°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nawozy azotowe z siarką

Siarczan Amonu AS21
N(S) 21-(24)