Porady ekspertów

najświeższe informacje i wiadomosci z rynku rolnego

NEWSY

Rośliny oleiste

Duży wzrost importu rzepaku do Polski w I kw. 2017 r.

W pierwszym kwartale 2017 roku odnotowano gwałtowny wzrost importu rzepaku do Polski. W porównaniu z analogicznym okresem w 2016 r., różnica w przywozie tej rośliny do Polski była znacząca i przewyższyła prawie pięciokrotnie wynik ubiegłoroczny.

Rośliny oleiste

Na początku maja ceny rzepaku i produktów jego przerobu były wyższe niż przed rokiem

W pierwszym tygodniu maja 2017 r. odnotowano wzrost cen rzepaku i makuchu rzepakowego, przy jednoczesnej obniżce stawek sprzedaży oleju rzepakowego i śruty rzepakowej. Pomimo zmian cen w obrębie tygodnia, w skali roku ceny wszystkich wspomnianych surowców w dalszym ciągu kształtowały się powyżej cen ubiegłorocznych.

Rośliny oleiste

Wiosną do zaorania kwalifikowało się ok. 1% upraw zbóż i rzepaku

Pod koniec lutego br. rzeczoznawcy wojewódzcy przeprowadzili badania monolityczne i polowe mające na celu ukazać tegoroczną sytuację zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, z zebranych przez nich informacji wynika, iż większa część upraw nie uległa uszkodzeniom, a sytuacja roślin kształtuje się znacznie lepiej niż w roku ubiegłym.

Rośliny oleiste

Neonikotynoidy a pszczoły

Temat ochrony pszczół od wielu lat stanowi punkt sporów pomiędzy obrońcami zwierząt a rolnikami. Pomimo, że każda ze stron spogląda na tą sprawę z nieco innej perspektywy, to wydaje się, że celem zarówno jednych, jak i drugich jest osiągnięcie kompromisu zmierzającego do zapewnienia jak najlepszej ochrony tych pożytecznych zwierząt przy jednoczesnym zminimalizowaniu skutków ubocznych stosowanych środków i prawidłowym rozwoju roślin uprawnych.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Nawozy azotowe z siarką

Saletrosan® 26
N(S) 26-(13)
Kukurydza
czwartek, 25 Maj 2017
821
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Harmonogramy nawożenia

Ziemniak