Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Chrońmy rzepak - sucha zgnilizna kapustnych to poważne zagrożenie


do ulubionych
z ulubionych

Deszczowa aura, jaka w ostatnim tygodniu utrzymuje się na terenie naszego kraju, powoduje wzrost zagrożenia plantacji rzepaku suchą zgnilizną kapustnych. Wysoka wilgotność i temperatura powietrza powyżej 15oC, to optimum pogodowe dla rozwoju tej choroby. Infekcją chorobowym, sprzyjają również uszkodzenia roślin wywołane żerowaniem szkodników.
Choroba jest groźna w trakcie całego sezonu wegetacji rzepaku
Zarodniki grzyba rozwijają się na porażonych resztkach pożniwnych, a także chwastach z rodziny kapustowatych. Rozprzestrzeniają się przez wiatr. Źródłem infekcji może być również materiał siewny. Choroba pojawia się już w okresie jesieni i rozwija się przez cały okres wegetacji rzepaku. Jesienią i wiosną na liściach pojawiają się jasnobrunatne, niekiedy prawie białe, owalne plamy, z brunatną obwódką.
Objawy mogą występować także na szyjkach korzeniowych, a w późniejszym okresie na łodydze oraz łuszczynach.
Grzyb tworzy na porażonych tkankach czarne owocniki – piknidia, z których powstają zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniając się z kroplami deszczu powodują wtórne infekcje.
Choroba, może poważnie obniżyć mrozoodporność rzepaku ozimego, co może być problematyczne, gdy w okresie zimy wystąpią mrozy, bez okrywy śnieżnej.
Ograniczanie występowania
Obserwacje polowe to konieczność w przypadku monitoringu występowania chorób i szkodników rzepaku. Niemniej obserwacje, zwłaszcza w przypadku występowania suchej zgnilizny kapustnych, warto poprzedzić śledzeniem komunikatów Systemu Prognozowania Epidemii Chorób – SPEC – prognozującym zagrożenie upraw rzepaku suchą zgnilizną kapustnych. Podstawą systemu jest badanie stężenia w powietrzu zarodników grzybów wywołujących tę chorobę. Wyniki obserwacji są umieszczane na stronie internetowej : Zobacz .
W przypadku obserwacji polowych próg ekonomicznej szkodliwości to stwierdzenie 10-15% roślin rzepaku ozimego z objawami suchej zgnilizny kapustnych w postaci zbrunatnienia szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam z piknidiami na liściach.
Zabiegi zwalczające przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie odpowiednio dobierając fungicydy.
Środki ochrony roślin:
Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi :
- Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga: Zobacz
- Etykiety stosowania śor dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem MinistraRolnictwa i Rozwoju Wsi:Zobacz
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W skupie więcej za kukurydzę
W dniach od 21 grudnia 2020 roku do 3 stycznia bieżącego odnotowano nieznaczne zmiany cen zbóż w skupie.

min
max