Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju

Czynniki wpływające na plonowanie rzepaku ozimego

Data2019-03-25 Ilość wyświetleń965 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wielkość i jakość plonu rzepaku zależą od potencjału genetycznego odmiany oraz oddziaływania czynników klimatyczno-glebowych i agrotechnicznych, w tym m. in. nawożenia, ochrony roślin i zbioru nasion.
 
Rzepak ozimy to jedna z bardziej wymagających roślin uprawnych, biorąc pod uwagę zarówno warunki meteorologiczne, jak i rodzaj zastosowanego nawożenia.
 
W rozwoju rzepaku można wyróżnić trzy pogodowe okresy krytyczne mające wpływ na jego plonowanie, a mianowicie jesień, zima oraz okres od wiosny do kwitnienia roślin. Przed zahamowaniem wegetacji jesiennej rzepak powinien wytworzyć 8 – 10 liściową rozetę oraz posiadać szyjki korzeniowe o grubości, co najmniej 0,6 cm. Z kolei gęstość nadziemnej biomasy powinna wynosić 1,4 – 1,8 kg/m2. Tak przygotowane rośliny są w stanie wytrzymać bez okrywy śnieżnej temperatury do -20ºC, pod warunkiem braku gwałtownych spadków temperatur czy silnych wiatrów. Negatywny wpływ na przezimowanie roślin mają skoki temperatury w okresie jesiennym oraz przemienne warunki pogodowe zimą, kiedy to po okresach mrozów następują okresy ocieplenia prowadzące do rozhartowania roślin. Gdy niezamarznięte pole zostaje przykryte śniegiem bądź skorupą lodową lub zalane wodą wówczas rzepak ginie z powodu braku tlenu.

W okresie wiosennym rzepak wykazuje niewielkie wymagania cieplne. Bardzo niekorzystne są późne przymrozki, zwłaszcza na słabszych plantacjach, które mogą prowadzić do przemarzania pąków kwiatowych, kwiatów i młodych łuszczyn. Korzystny wpływ na plon ogólny oraz na zawartość tłuszczu mają umiarkowane temperatury występujące w okresie kwitnienia i dojrzewania rzepaku. Z kolei wysokie temperatury występujące w końcowym okresie wegetacji roślin wpływają między innymi na wzrost zawartości białka oraz zmniejszenie „zaolejenia” nasion rzepaku.

Rzepak wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Potrzeby opadowe rzepaku wynoszą w granicach 600 – 700 mm rocznie, a na glebach charakteryzujących się dużą retencją mogą być o 100 mm mniejsze. Podczas jesiennej wegetacji rzepak ozimy wymaga od 100 do 150 mm wody, z kolei w trakcie wegetacji wiosennej zdecydowanie więcej. Korzystny wpływ na plonowanie rzepaku mają częste i równomiernie rozłożone opady w okresie kwitnienia roślin. Od fazy paków kwiatowych do wykształcania nasion rośliny wykazują szczególną wrażliwość na brak wody. Jej niedobór w tym krytycznym okresie objawia się zmniejszeniem rozgałęziania, zasychaniem i opadaniem pąków oraz kwiatów, ograniczając tym samym liczbę łuszczyn i nasion. Warunkiem uzyskania dużych i jakościowo dobrych plonów rzepaku jest również odpowiednie zaopatrzenie roślin zarówno w podstawowe składniki pokarmowe, takie jak azot, fosfor, potas, magnez i siarka, jak również w mikroskładniki, jak bor, mangan, miedź, cynk, żelazo i molibden.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Mniejszy obszar upraw rzepaku w UE

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską, w bieżącym sezonie powierzchnia zasiewów rzepaku zmalała o 14% do 5,95 mln ha, a więc jest to najmniej od 2012 roku.

Rośliny oleiste

Mniejsza produkcja roślin oleistych na świecie

Prognozy globalnej podaży i popytu na nasiona oleiste w sezonie 2019/2020 obejmują niższą produkcję i zapasy w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Rośliny oleiste

Minimalnie tańszy rzepak

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 6 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny oleju rzepakowego rafinowanego, a także spadek ceny śruty rzepakowej i makuchu rzepakowego.

Rośliny oleiste

Minimalnie droższy rzepak

W dniach od 23 do 30 czerwca 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 7 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego, a także spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/3752/cotton-1721144-1280_nmedium.jpg

Globalne zbiory bawełny

Wstępna prognoza USDA odnośnie globalnej uprawy bawełny w sezonie 2019/2020 wynosi 125,5 mln bel, czyli to więcej o 6%.

Rośliny
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Kutno
środa, 5 Czerwiec 2019
22°C
16°C
min
28°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.