Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Czynniki wpływające na plonowanie rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

Wielkość i jakość plonu rzepaku zależą od potencjału genetycznego odmiany oraz oddziaływania czynników klimatyczno-glebowych i agrotechnicznych, w tym m. in. nawożenia, ochrony roślin i zbioru nasion.
W okresie wiosennym rzepak wykazuje niewielkie wymagania cieplne. Bardzo niekorzystne są późne przymrozki, zwłaszcza na słabszych plantacjach, które mogą prowadzić do przemarzania pąków kwiatowych, kwiatów i młodych łuszczyn. Korzystny wpływ na plon ogólny oraz na zawartość tłuszczu mają umiarkowane temperatury występujące w okresie kwitnienia i dojrzewania rzepaku. Z kolei wysokie temperatury występujące w końcowym okresie wegetacji roślin wpływają między innymi na wzrost zawartości białka oraz zmniejszenie „zaolejenia” nasion rzepaku.
Rzepak wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Potrzeby opadowe rzepaku wynoszą w granicach 600 – 700 mm rocznie, a na glebach charakteryzujących się dużą retencją mogą być o 100 mm mniejsze. Podczas jesiennej wegetacji rzepak ozimy wymaga od 100 do 150 mm wody, z kolei w trakcie wegetacji wiosennej zdecydowanie więcej. Korzystny wpływ na plonowanie rzepaku mają częste i równomiernie rozłożone opady w okresie kwitnienia roślin. Od fazy paków kwiatowych do wykształcania nasion rośliny wykazują szczególną wrażliwość na brak wody. Jej niedobór w tym krytycznym okresie objawia się zmniejszeniem rozgałęziania, zasychaniem i opadaniem pąków oraz kwiatów, ograniczając tym samym liczbę łuszczyn i nasion. Warunkiem uzyskania dużych i jakościowo dobrych plonów rzepaku jest również odpowiednie zaopatrzenie roślin zarówno w podstawowe składniki pokarmowe, takie jak azot, fosfor, potas, magnez i siarka, jak również w mikroskładniki, jak bor, mangan, miedź, cynk, żelazo i molibden.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Widoczne ożywienie globalnego handlu rzepakiem
Od początku roku dostawy rzepaku z Kanady są w rekordowym tempie, co skłoniło USDA do prognozowania wzrostu eksportu tego kraju w sezonie 2020/2021 do 10,7 mln ton.

Rzepak zyskuje na wartości 0,8%
W dniach od 31 stycznia do 7 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 15 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

W Polsce może wystąpić problem z dostawami borówek
W styczniu i lutym bieżącego roku importowane borówki są z półkuli południowej, w szczególności z Peru i Chile.

min
max