Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju

Dolistnie dokarmić rzepak

Data2016-09-19 Ilość wyświetleń11037 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dokarmiane dolistne rzepaku należy wykonywać, gdy rośliny mają wykształconą odpowiednio dużą powierzchnię.
Dokarmiane dolistne rzepaku należy wykonywać, gdy rośliny mają wykształconą odpowiednio dużą powierzchnię.


Dolistnie dokarmić rzepak

Dokarmianie dolistne to sposób na szybką korektę nawożenia. Pozwala na dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja.

Rzepak ozimy przy plonie nasion 4t i odpowiednią masą słomy pobiera: 240 kg N, 120 kg P2O5, 320 kg K2O, 200 CaO, 40 MgO, 60 kg S (150 kg SO3), a także znaczne ilości mikroskładników, spośród których najważniejszy jest bor i mangan.

Azot - tylko wówczas gdy istnieje konieczność

Ciepła, wydłużająca się jesień, może spowodować, że wystąpi konieczność zastosowania azotu na plantacji rzepaku ozimego. Rozwiązaniem może być dolistna aplikacja (5-10 procentowe stężenie roztworu Mocznika.pl, PULREA®, PULGRAN® ). Stosując 200-300 l cieczy użytkowej można dostarczyć dolistnie: przy stężeniu: 5 proc. – 4,6 – 6,9 kg N/ha, 10 proc. - 9,2 - 13,8 kg N/ ha.

 
W dokarmianiu dolistnym
możemy dostarczyć roślinom
tylko niewielkie w ilości
składników pokarmowych.
Nie ma możliwości, aby w ten
sposób pokryć faktyczne
zapotrzebowanie roślin.
 

Magnez i siarka

W przypadku konieczności dokarmiania rzepaku azotem, warto jednocześnie wzbogacić rośliny w magnez i siarkę (5 procentowy roztwór siedmiowodnego siarczanu magnezu - 5 kg na 100 l wody). Stosując 200-300 l cieczy użytkowej wprowadza się wówczas dawkę 3,2 - 4,8 kg Mg/ha oraz 6,4 - 9,6 kg SO3/ha. Ilość magnezu i siarki, jaka jest wprowadzona w dolistnym dokarmianiu rzepaku (nawet 4-krotna w całym sezonie), pokrywa tylko część zapotrzebowania roślin na te pierwiastki. Nie należy o tym zapominać planując nawożenie podstawowe.

Ważne mikroskładniki – bor i mangan

W jesiennym nawożeniu rzepaku nie może zabraknąć, tak ważnych dla rzepaku składników, jak bor i mangan. Niedobór boru sprzyja powstawaniu pęknięć, puste podłużne miejsca w korzeniach, tuż pod szyjką korzeniową. Poprzez powstałe pęknięcia do roślin wnikają patogeny chorobotwórcze, zmniejsza się zimotrwałość roślin. Brak manganu, który szczególnie uwidacznia się na glebach o pH powyżej 6,0 (w takich warunkach staje się niedostępny dla roślin), wpływa negatywnie na prawidłowy rozwój jesienią.

Składnik ten we wczesnych stadiach rozwoju roślin stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a tym samym wpływa na prawidłowy jesienny rozwój, lepsze zimowanie oraz dobry wiosenny start. W praktyce bor dolistnie stosujemy w dawce ok. 200 g/ha B w jednym zabiegu dolistnym. Przy nawożeniu manganem stosujemy w jednym zabiegu od 100-200 g Mn/ha (nawóz chelatowy). Lepszą efektywność zastosowanego nawozu można uzyskać dzieląc całkowitą dawkę manganu na dwie części (aplikacja 2 x jesienią po 75-100g Mn/ha).

Do dolistnego dokarmiania można również wybrać jeden z wielu dostępnych wieloskładnikowych płynnych nawozów dolistnych, które dodatkowo wzbogacone są wieloma niezbędnymi mikroskładnikami (np.: obok boru i manganu: miedź, cynk, molibden).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Indyjska produkcja soi

Lepsze plony soi w Indiach spowodowały, że prognoza produkcji roślinnej w sezonie 2021/22 wzrośnie w tym miesiącu o 0,9 mln ton do 11,9 mln ton.

Rośliny oleiste

Cena rzepaku wzrosła o 1,6%

W dniach od 7 do 14 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 49 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Cena rzepaku wyższa o 3,1%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Obniżone zbiory soi w Argentynie

Prognoza globalnej produkcji soi na lata 2021/22 jest nieco niższa od tej z zeszłego miesiąca – o 1,13 mln ton do 384 mln ton.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/5589/rice-1976433-1280_nmedium.jpg

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Skołyszyn
poniedziałek, 29 Listopad 2021
1°C
-1°C
min
3°C
max
0