Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Dolistnie dokarmić rzepak


do ulubionych
z ulubionych

Dolistnie dokarmić rzepak
Dokarmianie dolistne to sposób na szybką korektę nawożenia. Pozwala na dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja.
Rzepak ozimy przy plonie nasion 4t i odpowiednią masą słomy pobiera: 240 kg N, 120 kg P2O5, 320 kg K2O, 200 CaO, 40 MgO, 60 kg S (150 kg SO3), a także znaczne ilości mikroskładników, spośród których najważniejszy jest bor i mangan.
Azot - tylko wówczas gdy istnieje konieczność
Ciepła, wydłużająca się jesień, może spowodować, że wystąpi konieczność zastosowania azotu na plantacji rzepaku ozimego. Rozwiązaniem może być dolistna aplikacja (5-10 procentowe stężenie roztworu Mocznika.pl, PULREA®, PULGRAN® ). Stosując 200-300 l cieczy użytkowej można dostarczyć dolistnie: przy stężeniu: 5 proc. – 4,6 – 6,9 kg N/ha, 10 proc. - 9,2 - 13,8 kg N/ ha.
możemy dostarczyć roślinom
tylko niewielkie w ilości
składników pokarmowych.
Nie ma możliwości, aby w ten
sposób pokryć faktyczne
zapotrzebowanie roślin.
Magnez i siarka
W przypadku konieczności dokarmiania rzepaku azotem, warto jednocześnie wzbogacić rośliny w magnez i siarkę (5 procentowy roztwór siedmiowodnego siarczanu magnezu - 5 kg na 100 l wody). Stosując 200-300 l cieczy użytkowej wprowadza się wówczas dawkę 3,2 - 4,8 kg Mg/ha oraz 6,4 - 9,6 kg SO3/ha. Ilość magnezu i siarki, jaka jest wprowadzona w dolistnym dokarmianiu rzepaku (nawet 4-krotna w całym sezonie), pokrywa tylko część zapotrzebowania roślin na te pierwiastki. Nie należy o tym zapominać planując nawożenie podstawowe.
Ważne mikroskładniki – bor i mangan
W jesiennym nawożeniu rzepaku nie może zabraknąć, tak ważnych dla rzepaku składników, jak bor i mangan. Niedobór boru sprzyja powstawaniu pęknięć, puste podłużne miejsca w korzeniach, tuż pod szyjką korzeniową. Poprzez powstałe pęknięcia do roślin wnikają patogeny chorobotwórcze, zmniejsza się zimotrwałość roślin. Brak manganu, który szczególnie uwidacznia się na glebach o pH powyżej 6,0 (w takich warunkach staje się niedostępny dla roślin), wpływa negatywnie na prawidłowy rozwój jesienią.
Składnik ten we wczesnych stadiach rozwoju roślin stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a tym samym wpływa na prawidłowy jesienny rozwój, lepsze zimowanie oraz dobry wiosenny start. W praktyce bor dolistnie stosujemy w dawce ok. 200 g/ha B w jednym zabiegu dolistnym. Przy nawożeniu manganem stosujemy w jednym zabiegu od 100-200 g Mn/ha (nawóz chelatowy). Lepszą efektywność zastosowanego nawozu można uzyskać dzieląc całkowitą dawkę manganu na dwie części (aplikacja 2 x jesienią po 75-100g Mn/ha).
Do dolistnego dokarmiania można również wybrać jeden z wielu dostępnych wieloskładnikowych płynnych nawozów dolistnych, które dodatkowo wzbogacone są wieloma niezbędnymi mikroskładnikami (np.: obok boru i manganu: miedź, cynk, molibden).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Rzepak droższy o 5,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 107 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Ceny rzepaku wyższe o 1,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 30 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Wywóz biodiesla z Malezji spadł do najniższego poziomu od czterech lat
Malezyjski eksport biodiesla pochodzenia palmowego prawdopodobnie spadnie w tym roku do najniższego poziomu od 2017 r.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Światowy rynek produktów ekologicznych
Według raportu przygotowanego przez FiBL, wartość światowego rynku żywności ekologicznej w 2019 roku wyniosła ponad 106 mld euro.

min
max