Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?

Data2020-01-14 Ilość wyświetleń942 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Glukozynolany to siarkowe glikozydy, występujące w takich roślinach jak kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, brukselka, kalafior, brokuł, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, jarmuż, rzeżucha, rukola, rukiew, gorczyca i chrzan, a także w rzepaku i rzepiku. Występowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.

Obecność w nasionach rzepaku glukozynolanów, będących siarkowymi substancjami antyżywieniowymi, obniża wartość paszową wysokobiałkowych wytłoków lub śruty poekstrakcyjnej, uzyskanej z nasion tej rośliny. Glukozynolany zmniejszają wykorzystanie białka zgromadzonego w śrucie rzepakowej, skarmianej przez zwierzęta domowe, a zwłaszcza zwierzęta nieprzeżuwające i drób. Głównymi glukozynolanami występującymi w nasionach rzepaku są glukonapina, glukobrassicanapina i progoitryna. Obecne w roślinach glukozynolany nie są szkodliwe dla zwierząt, jednak szkodliwość wykazują produkty rozpadu tych związków, powstające w czasie enzymatycznej hydrolizy zachodzącej w momencie zniszczenia struktury nasion (miażdżenie lub inne procesy technologiczne) i ich nawilżenia. Produkt degradacji progoitryny – goitryna może prowadzić do zaburzenia gospodarki jodem w organizmie oraz utrudniać prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, przyczyniając się do efektu wolotwórczego. Może również prowadzić do powiększenia wątroby i nerek.

Z drugiej strony, występowanie glukozynolanów w żywności nadaje jej funkcjonalny, prozdrowotny charakter. Glukozynolany występujące w warzywach kapustnych odgrywają istotną rolę w chemoprewencji nowotworów, przez co rośliny te uzyskały status żywności wspomagającej walkę z nowotworami. Za najważniejsze pochodne glukozynolanów w profilaktyce nowotworowej uważane są izotiocyjaniany. Produkty rozpadu glukozynolanów (izotiocyjaniany), nadające roślinom kapustnym specyficzny smak i zapach, tłumią podziały komórek rakowych i przyspieszają kontrolowane obumieranie komórek z uszkodzonym DNA. Izotiocyjaniany zawarte w sokach ze świeżej i kiszonej kapusty mogą ograniczać ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i wątroby. Wykazano, że spożywanie warzyw kapustnych od 1 do 3 razy w tygodniu przyczynia się do zmniejszenia o około 40% ryzyka zachorowania na raka prostaty.
 
Poza działaniem przeciwnowotworowym, glukozynolany uczestniczą w ochronie organizmu przed reaktywnymi formami tlenu oraz wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
 
Glukozynolany nazywane są naturalnymi pestycydami. Uczestniczą w ochronie roślin przed trawożernymi zwierzętami, patogenami i insektami. To prekursory toksyn wytwarzanych przez rośliny przed lub po infekcji, w sytuacji zagrożenia chorobami lub szkodnikami. Produkty rozpadu glukozynolanów spełniają funkcje wabiące lub odstraszające oraz modyfikują zachowanie szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Obniżka prognoz zbiorów soi

Oczekiwana produkcja soi w sezonie 2020/2021 została obniżona w tym miesiącu o 300 tys. ton do najniższego od 7 lat poziomu 3,3 mln ton.

Rośliny oleiste

Spadek cen rzepaku i produktów jego przerobu

W dniach od 6 do 13 września 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 4 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej, oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Spadek prognoz zbiorów soi

Przewiduje się, że światowa produkcja soi na rok 2020/2021 wyniesie 369,7 mln ton, czyli o 660 tys. ton mniej niż w zeszłym miesiącu. Straty produkcji w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie są postrzegane bardziej niż rekompensata większych oczekiwanych plonów w Brazylii, Kanadzie i Indiach.

Rośliny oleiste

Gorsze zbiory słonecznika na Ukrainie i w Rosji

Prognozuje się, że światowa produkcja nasion słonecznika w sezonie 2020/2021 będzie o 1,8 mln ton niższa do 54 mln mln.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4699/wheat-5533960-1280_nmedium.jpg

Globalny handel ziarnem pszenicy

Opierając się na oczekiwaniach dotyczących mniejszych zbiorów pszenicy, USDA ocenia eksport tego ziarna w 2020/2021 do UE i Wielkiej Brytanii na niższy w skali miesiąca o 1,5 mln ton do 25,5 mln ton, w porównaniu z wysyłką w sezonie poprzednim, gdy było to na poziomie 38 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Wielbark
piątek, 25 Wrzesień 2020
18°C
13°C
min
23°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.