Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?

Data2020-01-14 Ilość wyświetleń337 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Glukozynolany to siarkowe glikozydy, występujące w takich roślinach jak kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, brukselka, kalafior, brokuł, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, jarmuż, rzeżucha, rukola, rukiew, gorczyca i chrzan, a także w rzepaku i rzepiku. Występowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.

Obecność w nasionach rzepaku glukozynolanów, będących siarkowymi substancjami antyżywieniowymi, obniża wartość paszową wysokobiałkowych wytłoków lub śruty poekstrakcyjnej, uzyskanej z nasion tej rośliny. Glukozynolany zmniejszają wykorzystanie białka zgromadzonego w śrucie rzepakowej, skarmianej przez zwierzęta domowe, a zwłaszcza zwierzęta nieprzeżuwające i drób. Głównymi glukozynolanami występującymi w nasionach rzepaku są glukonapina, glukobrassicanapina i progoitryna. Obecne w roślinach glukozynolany nie są szkodliwe dla zwierząt, jednak szkodliwość wykazują produkty rozpadu tych związków, powstające w czasie enzymatycznej hydrolizy zachodzącej w momencie zniszczenia struktury nasion (miażdżenie lub inne procesy technologiczne) i ich nawilżenia. Produkt degradacji progoitryny – goitryna może prowadzić do zaburzenia gospodarki jodem w organizmie oraz utrudniać prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, przyczyniając się do efektu wolotwórczego. Może również prowadzić do powiększenia wątroby i nerek.

Z drugiej strony, występowanie glukozynolanów w żywności nadaje jej funkcjonalny, prozdrowotny charakter. Glukozynolany występujące w warzywach kapustnych odgrywają istotną rolę w chemoprewencji nowotworów, przez co rośliny te uzyskały status żywności wspomagającej walkę z nowotworami. Za najważniejsze pochodne glukozynolanów w profilaktyce nowotworowej uważane są izotiocyjaniany. Produkty rozpadu glukozynolanów (izotiocyjaniany), nadające roślinom kapustnym specyficzny smak i zapach, tłumią podziały komórek rakowych i przyspieszają kontrolowane obumieranie komórek z uszkodzonym DNA. Izotiocyjaniany zawarte w sokach ze świeżej i kiszonej kapusty mogą ograniczać ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i wątroby. Wykazano, że spożywanie warzyw kapustnych od 1 do 3 razy w tygodniu przyczynia się do zmniejszenia o około 40% ryzyka zachorowania na raka prostaty.
 
Poza działaniem przeciwnowotworowym, glukozynolany uczestniczą w ochronie organizmu przed reaktywnymi formami tlenu oraz wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
 
Glukozynolany nazywane są naturalnymi pestycydami. Uczestniczą w ochronie roślin przed trawożernymi zwierzętami, patogenami i insektami. To prekursory toksyn wytwarzanych przez rośliny przed lub po infekcji, w sytuacji zagrożenia chorobami lub szkodnikami. Produkty rozpadu glukozynolanów spełniają funkcje wabiące lub odstraszające oraz modyfikują zachowanie szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku niższe o 0,4%

W dniach od 8 do 15 marca 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 7 zł/t. Odnotowano również spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego, a także wzrost cen śruty rzepakowej i makuchu rzepakowego.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku mniejsze o 0,4%

W dniach od 15 do 22 marca 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 6 zł/t. Odnotowano wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego, a także cen śruty rzepakowej i makuchu rzepakowego.

Rośliny oleiste

Wysokie plonowanie to wzrost zbiorów słonecznika

Prognozuje się, że światowa produkcja nasion słonecznika w sezonie 2019/2020 będzie o 406 tys. ton wyższa, przez co zwiększy się do 54 mln ton, przede wszystkim w oparciu o wzrost plonów na Ukrainie.

Rośliny oleiste

MARS prognozuje plony zbóż i rzepaku w UE i w Polsce

Według MARS, plon pszenicy miękkiej prawdopodobnie wyniesie 5,88 t/ha, a więc to w skali roku mniej o 2,1%, ale o 1,9% więcej niż wynosi średnia 5-letnia.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4298/ripe-banana-216947-1280_nmedium.jpg

Import bananów do UE

700 tys. ton bananów jest uprawianych rocznie w najbardziej oddalonych regionach Unii Europejskiej.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Lębork
czwartek, 2 Kwiecień 2020
5°C
3°C
min
7°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.