Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?

Data13 dni temu Ilość wyświetleń113 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Glukozynolany to siarkowe glikozydy, występujące w takich roślinach jak kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, brukselka, kalafior, brokuł, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, jarmuż, rzeżucha, rukola, rukiew, gorczyca i chrzan, a także w rzepaku i rzepiku. Występowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.

Obecność w nasionach rzepaku glukozynolanów, będących siarkowymi substancjami antyżywieniowymi, obniża wartość paszową wysokobiałkowych wytłoków lub śruty poekstrakcyjnej, uzyskanej z nasion tej rośliny. Glukozynolany zmniejszają wykorzystanie białka zgromadzonego w śrucie rzepakowej, skarmianej przez zwierzęta domowe, a zwłaszcza zwierzęta nieprzeżuwające i drób. Głównymi glukozynolanami występującymi w nasionach rzepaku są glukonapina, glukobrassicanapina i progoitryna. Obecne w roślinach glukozynolany nie są szkodliwe dla zwierząt, jednak szkodliwość wykazują produkty rozpadu tych związków, powstające w czasie enzymatycznej hydrolizy zachodzącej w momencie zniszczenia struktury nasion (miażdżenie lub inne procesy technologiczne) i ich nawilżenia. Produkt degradacji progoitryny – goitryna może prowadzić do zaburzenia gospodarki jodem w organizmie oraz utrudniać prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, przyczyniając się do efektu wolotwórczego. Może również prowadzić do powiększenia wątroby i nerek.

Z drugiej strony, występowanie glukozynolanów w żywności nadaje jej funkcjonalny, prozdrowotny charakter. Glukozynolany występujące w warzywach kapustnych odgrywają istotną rolę w chemoprewencji nowotworów, przez co rośliny te uzyskały status żywności wspomagającej walkę z nowotworami. Za najważniejsze pochodne glukozynolanów w profilaktyce nowotworowej uważane są izotiocyjaniany. Produkty rozpadu glukozynolanów (izotiocyjaniany), nadające roślinom kapustnym specyficzny smak i zapach, tłumią podziały komórek rakowych i przyspieszają kontrolowane obumieranie komórek z uszkodzonym DNA. Izotiocyjaniany zawarte w sokach ze świeżej i kiszonej kapusty mogą ograniczać ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i wątroby. Wykazano, że spożywanie warzyw kapustnych od 1 do 3 razy w tygodniu przyczynia się do zmniejszenia o około 40% ryzyka zachorowania na raka prostaty.
 
Poza działaniem przeciwnowotworowym, glukozynolany uczestniczą w ochronie organizmu przed reaktywnymi formami tlenu oraz wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
 
Glukozynolany nazywane są naturalnymi pestycydami. Uczestniczą w ochronie roślin przed trawożernymi zwierzętami, patogenami i insektami. To prekursory toksyn wytwarzanych przez rośliny przed lub po infekcji, w sytuacji zagrożenia chorobami lub szkodnikami. Produkty rozpadu glukozynolanów spełniają funkcje wabiące lub odstraszające oraz modyfikują zachowanie szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Unijna produkcja rzepaku

W minionym roku niesprzyjające warunki pogodowe w Unii Europejskiej wpłynęły na obniżkę zbiorów rzepaku.

Rośliny oleiste

Rzepak droższy o 0,8%

W dniach od 5 do 12 stycznia 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 14 zł/t. Odnotowano za to spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego, a także wzrost cen śruty rzepakowej i makuchu rzepakowego.

Rośliny oleiste

Rzepak odrobinę tańszy

W dniach od 12 do 19 stycznia 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 1 zł/t. Odnotowano za to wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego i makuchu rzepakowego, a także spadek cen śruty rzepakowej.

Rośliny oleiste

Zbiory oraz skup polskiego rzepaku

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce areał uprawy rzepaku w minionym roku zwiększyła się o około 2% i wyniosła 860 tys. ha. Zbiory tej oleistej rośliny oszacowano na poziomie 2,35 mln ton, a zatem to o 7% więcej niż w 2018 r.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4222/sugar-cube-258116-1280-1_nmedium.jpg

Początek sezonu odznacza się spadkiem eksportu cukru

Od początku bieżącego sezonu, czyli od 1 października do 16 grudnia 2019 r. unijny eksport cukru był relatywnie nieznaczny i wyniósł 232 tys. ton względem 631 tys. ton w tym samym czasie sezon wcześniej.

Unia Europejska
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Busko-Zdrój
poniedziałek, 27 Styczeń 2020
1°C
-1°C
min
4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.