Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Jesienne odchwaszczanie rzepaku ozimego

Data2015-09-20 Ilość wyświetleń4283 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Prawidłowa ochrona rzepaku ozimego jest jednym z głównych elementów gwarantujących uzyskanie wysokich plonów. Chwasty należą do agrofagów, które mają bardzo duży wpływ na plonowanie rzepaku. Przy średnim zachwaszczeniu łanu straty w plonach wynoszą do 25%, natomiast duże zachwaszczenie powoduje nawet 50% zmniejszenie plonów. Ponadto chwasty występujące w rzepaku obniżają zimotrwałość roślin i wpływają negatywnie na ich przezimowanie.

Rzepak ozimy szczególnie wrażliwy jest na konkurencję ze strony chwastów w początkowych fazach rozwojowych. Z tego względu najbardziej efektywne jest odchwaszczanie plantacji rzepaku ozimego w okresie jesiennym. Jesienią zabiegi odchwaszczające można wykonać bezpośrednio po siewie nasion lub powschodowo. Herbicydy, którymi można odchwaszczać rzepak bezpośrednio po siewie oparte są na substancjach aktywnych, takich jak: dimetachlor (Teridox 500 EC), chlomazon (Command 360 CS, Kilof 480 EC, Szpada 480 EC), petaksamid (Koban 600 EC, Canon 600 EC). Szerokie spektrum działania mają preparaty dwuskładnikowe, zawierające np. dimetachlor i chlomazon (Pronap Extra 430 EC). Bardzo popularną substancją aktywną, występującą w wielu herbicydach jest metazachlor. Na rynku można kupić preparaty zawierające tylko tę substancję (Butisan 400 SC, Naspar 500 SC), jak i wieloskładnikowe z metazachlorem (Butisan Duo 400 EC, Permuson 416 SC).

Metazachlor można również stosować powschodowo w fazie od 2 do 4 liści rzepaku - Bora 500 SC, Naspar 500 SC, Oscar 500 SC. Od 3 do 4 liści rzepaku pole odchwaszczać można preparatami z substancjami aktywnymi: chlopyralid (Lontrel 300 SL, Cliophar 300 SL), chlopyralid i pikloram (Borowik 334 SL, Galera 334 SL), czy herbicydami trójskładnikowymi - chlopyralid, pikloram i aminopyralid (Astor 350 SL, Navigator 360 SL). W fazie 4-6 liści rzepaku można stosować propyzamid (Kerb 50 WP, Turbopropyz SC). Jesienią do fazy 8 liści rzepaku zalecane są herbicydy zawierające etametsulfuron (Salsa 75 WG, Olleas 75 WG).

Po przekroczeniu przez rzepak fazy 4 liści aplikować można bifenoks, występujący w herbicydzie Fox 480 EC. Wszystkie wymienione substancje biologicznie czynne niszczą przede wszystkim chwasty dwuliścienne, natomiast częstym problemem plantatorów rzepaku są samosiewy zbóż (główny przedplon rzepaku ozimego) oraz wieloletnie i krótkotrwałe chwasty jednoliścienne. Do ich zwalczania można stosować m. in. propachzafop (Agil 100 EC), cykloksydym (Focus Ultra 100 EC), fluazyfop-P-butylowy (Fusilade Forte 150 EC), chizalofop-P-etylowy (Pilot 10 EC, Elegant 050 EC, Targa Super 05 EC).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Obniżka cen rzepaku o 0,9%

W dniach od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 14 zł/t. Odnotowano za to wzrost cen śruty rzepakowej, a także makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Rzepak zyskuje na wartości 0,3%

W dniach od 17 do 24 listopada 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 5 zł/t. Odnotowano za to spadek cen śruty rzepakowej, a także wzrost cen makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Globalna produkcja rzepaku spada do 7-letniego minimum

Globalna produkcja rzepaku w sezonie 2019/2020 jest mniejsza o 50 tys. ton do 68,5 mln ton w tym miesiącu, ponieważ dalsze ograniczenia związane z suszą w Unii Europejskiej i Australii z nawiązką zrównoważyły wzrost dla Ukrainy.

Rośliny oleiste

Mniejsza produkcja oleju palmowego

Oczekuje się, że globalna produkcja oleju palmowego w sezonie 2019/2020 wyniesie zaledwie 75,8 mln ton.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4082/cereals-2465593-1280_nmedium.jpg

Cena jęczmienia konsumpcyjnego mniejsza o 6,1%

W dniach od 27 października do 3 listopada 2019 roku odnotowano wzrost cen większości polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły jęczmień konsumpcyjny, a zwyżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica, a tańsza za to była kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Więcbork
niedziela, 8 Grudzień 2019
7°C
5°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.