Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Jesienne odchwaszczanie rzepaku ozimego

Data2015-09-20 Ilość wyświetleń5159 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Prawidłowa ochrona rzepaku ozimego jest jednym z głównych elementów gwarantujących uzyskanie wysokich plonów. Chwasty należą do agrofagów, które mają bardzo duży wpływ na plonowanie rzepaku. Przy średnim zachwaszczeniu łanu straty w plonach wynoszą do 25%, natomiast duże zachwaszczenie powoduje nawet 50% zmniejszenie plonów. Ponadto chwasty występujące w rzepaku obniżają zimotrwałość roślin i wpływają negatywnie na ich przezimowanie.

Rzepak ozimy szczególnie wrażliwy jest na konkurencję ze strony chwastów w początkowych fazach rozwojowych. Z tego względu najbardziej efektywne jest odchwaszczanie plantacji rzepaku ozimego w okresie jesiennym. Jesienią zabiegi odchwaszczające można wykonać bezpośrednio po siewie nasion lub powschodowo. Herbicydy, którymi można odchwaszczać rzepak bezpośrednio po siewie oparte są na substancjach aktywnych, takich jak: dimetachlor (Teridox 500 EC), chlomazon (Command 360 CS, Kilof 480 EC, Szpada 480 EC), petaksamid (Koban 600 EC, Canon 600 EC). Szerokie spektrum działania mają preparaty dwuskładnikowe, zawierające np. dimetachlor i chlomazon (Pronap Extra 430 EC). Bardzo popularną substancją aktywną, występującą w wielu herbicydach jest metazachlor. Na rynku można kupić preparaty zawierające tylko tę substancję (Butisan 400 SC, Naspar 500 SC), jak i wieloskładnikowe z metazachlorem (Butisan Duo 400 EC, Permuson 416 SC).

Metazachlor można również stosować powschodowo w fazie od 2 do 4 liści rzepaku - Bora 500 SC, Naspar 500 SC, Oscar 500 SC. Od 3 do 4 liści rzepaku pole odchwaszczać można preparatami z substancjami aktywnymi: chlopyralid (Lontrel 300 SL, Cliophar 300 SL), chlopyralid i pikloram (Borowik 334 SL, Galera 334 SL), czy herbicydami trójskładnikowymi - chlopyralid, pikloram i aminopyralid (Astor 350 SL, Navigator 360 SL). W fazie 4-6 liści rzepaku można stosować propyzamid (Kerb 50 WP, Turbopropyz SC). Jesienią do fazy 8 liści rzepaku zalecane są herbicydy zawierające etametsulfuron (Salsa 75 WG, Olleas 75 WG).

Po przekroczeniu przez rzepak fazy 4 liści aplikować można bifenoks, występujący w herbicydzie Fox 480 EC. Wszystkie wymienione substancje biologicznie czynne niszczą przede wszystkim chwasty dwuliścienne, natomiast częstym problemem plantatorów rzepaku są samosiewy zbóż (główny przedplon rzepaku ozimego) oraz wieloletnie i krótkotrwałe chwasty jednoliścienne. Do ich zwalczania można stosować m. in. propachzafop (Agil 100 EC), cykloksydym (Focus Ultra 100 EC), fluazyfop-P-butylowy (Fusilade Forte 150 EC), chizalofop-P-etylowy (Pilot 10 EC, Elegant 050 EC, Targa Super 05 EC).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Spadek cen rzepaku o 3,4%

W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Widoczne ożywienie globalnego handlu rzepakiem

Od początku roku dostawy rzepaku z Kanady są w rekordowym tempie, co skłoniło USDA do prognozowania wzrostu eksportu tego kraju w sezonie 2020/2021 do 10,7 mln ton.

Rośliny oleiste

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione

Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Rośliny oleiste

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%

W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4973/field-of-rapeseeds-3061165-1280_nmedium.jpg

Rzepak drożeje o 1,4%

W dniach od 10 do 17 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 26 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Gniezno
poniedziałek, 1 Marzec 2021
4°C
0°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.