Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju, Nawozy

Niskie temperatury to nie jedyne zagrożenie dla rzepaku - nie zapominajmy o szkodnikach

Data2021-04-28 Ilość wyświetleń1451 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

To właśnie  w tym momencie słodyszek jest najgroźniejszy dla rzepaku.
To właśnie w tym momencie słodyszek jest najgroźniejszy dla rzepaku.

Naczynie powinno być ustawione na wysokości pąków kwiatowych.
Naczynie powinno być ustawione na wysokości pąków kwiatowych.

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do wczesnego ruszania wegetacji i szybkiego rozwoju roślin. Rzepak w zeszłym roku o tej porze w wielu miejscach już kwitł, obecnie jest w fazie zwartego pąka. Zimna i mokra wiosna sprawiła, że uwaga rolników skupiła się na nawożeniu oraz ochronie fungicydowej roślin, przez co ochrona przeciw szkodnikom zeszła na dalszy plan. Tymczasem wiosna to czas, kiedy mamy największą presję szkodników, które niezwalczane w porę mogą mocno ograniczyć plon.

Groźny słodyszek

Jednym z najgroźniejszych wiosennych szkodników jest słodyszek rzepakowy. Rośliny rzepaku ozimego i jarego, mogą w okresie nalotu słodyszka znajdować się w różnych fazach rozwojowych - od rozety do pełni kwitnienia. Największe straty chrząszcze powodują w okresie rozwoju pąków kwiatowych. Rzepak kwitnący jest mniej narażony na uszkodzenia przez słodyszka, dlatego warto zadbać by rośliny kwitły równo, stąd duża rola właściwej agrotechniki.

Chroń plantację na czas

Zwalczanie słodyszka należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52) wynosi 1-2 chrząszcze na roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 3-5 chrząszczy na roślinie. Najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie obecności słodyszka na plantacji rzepaku, jest regularne sprawdzanie jakie owady odłowiły się w żółte naczynia. Żółte pojemniki powinny być wystawione na pola wraz z ruszeniem wiosennej wegetacji.

Naczynia o wysokości kilku centymetrów wypełnione w 2/3 wodą (z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń) należy umieścić w odległości min. 10-15 m od brzegu pola, na wysokości wierzchołków roślin. O sukcesie wystawionych naczyń na pola decyduje ich kolor, chrząszcze nie mogą oprzeć się żółtym naczyniom, które imitują żółte kwiaty rzepaku. Niestety w obecnym sezonie walkę ze szkodnikami utrudniają niskie temperatury, które uniemożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu.

Autor: Paweł Kiełpsz – Przedstawiciel Terenowy GA – Lubelskie, Mazowieckie, Świętokrzyskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Indyjscy rolnicy produkują rzepak

Przy szybkim tempie siewu rzepaku w sezonie 2021/22 oczekuje się, że rolnicy w Indiach będą uprawiać rzepak na 8,3 mln ha, a zatem to o 1,6 mln ha więcej niż w zeszłym roku.

Rośliny oleiste

Rzepak zyskuje na wartości 1,7%

W dniach od 26 grudnia 2021 roku do 2 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 60 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Rzepak zyskuje na wartości 5,1%

W dniach od 9 do 16 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 164 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Rzepak traci na wartości 8,4%

W dniach od 2 do 9 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 297 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5685/paprika-3212137-1280_nmedium.jpg

Dostawy tureckich owoców i warzyw do Rosji przekroczyły 1 mld USD

W 2021 r. Turcja wyeksportowała do Rosji świeże owoce i warzywa o wartości 1,13 mld USD, na którą przypada 32,88% całkowitego eksportu Turcji.

Ze świata
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nowy Dwór Gdański
wtorek, 25 Styczeń 2022
3°C
2°C
min
4°C
max
0