Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju, Nawozy

Niskie temperatury to nie jedyne zagrożenie dla rzepaku - nie zapominajmy o szkodnikach

Data2021-04-28 Ilość wyświetleń985 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

To właśnie  w tym momencie słodyszek jest najgroźniejszy dla rzepaku.
To właśnie w tym momencie słodyszek jest najgroźniejszy dla rzepaku.

Naczynie powinno być ustawione na wysokości pąków kwiatowych.
Naczynie powinno być ustawione na wysokości pąków kwiatowych.

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do wczesnego ruszania wegetacji i szybkiego rozwoju roślin. Rzepak w zeszłym roku o tej porze w wielu miejscach już kwitł, obecnie jest w fazie zwartego pąka. Zimna i mokra wiosna sprawiła, że uwaga rolników skupiła się na nawożeniu oraz ochronie fungicydowej roślin, przez co ochrona przeciw szkodnikom zeszła na dalszy plan. Tymczasem wiosna to czas, kiedy mamy największą presję szkodników, które niezwalczane w porę mogą mocno ograniczyć plon.

Groźny słodyszek

Jednym z najgroźniejszych wiosennych szkodników jest słodyszek rzepakowy. Rośliny rzepaku ozimego i jarego, mogą w okresie nalotu słodyszka znajdować się w różnych fazach rozwojowych - od rozety do pełni kwitnienia. Największe straty chrząszcze powodują w okresie rozwoju pąków kwiatowych. Rzepak kwitnący jest mniej narażony na uszkodzenia przez słodyszka, dlatego warto zadbać by rośliny kwitły równo, stąd duża rola właściwej agrotechniki.

Chroń plantację na czas

Zwalczanie słodyszka należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52) wynosi 1-2 chrząszcze na roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 3-5 chrząszczy na roślinie. Najłatwiejszym sposobem na stwierdzenie obecności słodyszka na plantacji rzepaku, jest regularne sprawdzanie jakie owady odłowiły się w żółte naczynia. Żółte pojemniki powinny być wystawione na pola wraz z ruszeniem wiosennej wegetacji.

Naczynia o wysokości kilku centymetrów wypełnione w 2/3 wodą (z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń) należy umieścić w odległości min. 10-15 m od brzegu pola, na wysokości wierzchołków roślin. O sukcesie wystawionych naczyń na pola decyduje ich kolor, chrząszcze nie mogą oprzeć się żółtym naczyniom, które imitują żółte kwiaty rzepaku. Niestety w obecnym sezonie walkę ze szkodnikami utrudniają niskie temperatury, które uniemożliwiają prawidłowe wykonanie zabiegu.

Autor: Paweł Kiełpsz – Przedstawiciel Terenowy GA – Lubelskie, Mazowieckie, Świętokrzyskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Mniejszy przerób soi na świecie

Globalne prognozy podaży i popytu na soję w sezonie 2021/22 obejmują wyższe początkowe zapasy, niższy przerób i większe końcowe zapasy.

Rośliny oleiste

Rzepak droższy o 3,7%

W dniach od 19 do 26 września bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 88 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Rzepak podrożał o 1,1%

W dniach od 26 września do 3 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 27 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5452/nature-1501178-1280_nmedium.jpg

Jęczmień paszowy zyskał na wartości 3,8%

W dniach od 5 do 12 września bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmienia paszowego, a obniżki jęczmień browarniany. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, ale za to tańsza była pszenica konsumpcyjna.

MRiRW
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Izbicko
wtorek, 19 Październik 2021
10°C
6°C
min
15°C
max
0