Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Rzepak nie wybacza błędów… Czego roślinom zabraknąć nie może?


do ulubionych
z ulubionych

Rzepak to roślina wymagająca, która jest wrażliwa na niesprzyjające warunki glebowe i pogodowe. Z tego względu agrotechnika uprawy tego gatunku, co roku powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych, a także powinna uwzględniać lokalne warunki siedliska.
Niestety tegoroczne warunki pogodowe, a co za tym idzie glebowe nie napawają optymizmem. Wprawdzie było dużo czasu na przygotowanie gleby, niemniej nie czas był tu problemem, lecz susza. Bardzo wysokie temperatury powietrza oraz brak opadów spowodowały znaczne przesuszenie gleby, a tym samym brak możliwości jej właściwego przygotowania do siewu… Czy aura się zmieni… i przyjdzie deszcz, który poprawi sytuację na polu? Tego niestety nie wiemy…
Woda decyduje o plonie nasion
Rzepak ma duże wymagania wodne. Najlepszymi regionami do uprawy tego gatunku są te obszary w których suma roczna opadów wynosi 600-700 mm. Niestety ostatnie lata pokazują ze opadów jest znacznie mniej, poza tym ich rozłożenie w trakcie sezonu wegetacji nie jest optymalne dla rozwoju roślin. Nasiona rzepaku ze względu na wysoką zawartość tłuszczu do rozpoczęcia kiełkowania wymagają dwa razy większej ilości wody, niż np. zboża. Ilość ta stanowi prawie 2-krotność masy, czyli ok. 7-10 g wody. Mając powyższe na uwadze ilość wody potrzebna do kiełkowania nasion przy założeniu średniej polowej zasobności wodnej (60-70%) wynosi ok. 20-30 mm opadów. Jeśli w glebie wody brakuje wówczas mamy duże problemy ze wschodami roślin i wyrównaniem plantacji.
Gleba dobrze dobrana i przygotowana
Wybierając glebę pod zasiewy rzepaku należy wziąć pod uwagę wymagania wodne tej rośliny. Gleba powinna mieć dobrą strukturę oraz zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, a przepuszczalne podglebie ma skutecznie odprowadzać okresowy nadmiar wody. Założenie plantacji rzepaku na glebach lżejszych oraz zwięzłych i zlewnych to duże ryzyko…, z którym należy się liczyć w przypadku niekorzystnego przebiegu pogody podczas sezonu wegetacji.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rzepak zyskuje na wartości 0,8%
W dniach od 31 stycznia do 7 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 15 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Widoczne ożywienie globalnego handlu rzepakiem
Od początku roku dostawy rzepaku z Kanady są w rekordowym tempie, co skłoniło USDA do prognozowania wzrostu eksportu tego kraju w sezonie 2020/2021 do 10,7 mln ton.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Konsumpcja borówki w Rosji wzrasta o 83%
Według danych, spożycie borówki amerykańskiej na mieszkańca Rosji wzrosło o 82,8% w latach 2017-2019, z 26,7 gramów do 48,8 gramów rocznie. W ujęciu wartościowym w 2019 roku średnia roczna konsumpcja borówek na osobę wzrosła dwukrotnie w porównaniu z 2017 rokiem.

min
max