Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju

Rzepak – ograniczyć straty podczas dojrzewania i omłotu

Data2016-06-28 Ilość wyświetleń2897 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Desykację rzepaku należy stosować zwłaszcza na plantacjach silnie zachwaszczonych.
Desykację rzepaku należy stosować zwłaszcza na plantacjach silnie zachwaszczonych.

Rzepak jest rośliną, której nasion nie można zebrać bez strat. Do rozwiązań ograniczających straty nasion przed zbiorem i podczas jego wykonywania należą: zabiegi sklejania łuszczyn rzepaku w celu ograniczenia ich osypywania, a także chemicznego dosuszania łanu (desykacja).

Straty w nasionach – przyczyn jest kilka

Nierównomierność dojrzewania nasion rzepaku, to mankament tego gatunku. Dobór odpowiedniej odmiany (odmiany z osłabioną dominacją pędu głównego), a także brak zachwaszczenia na plantacji wpływa na bardziej wyrównane dojrzewanie nasion, a tym samym mniejszą tendencję do osypywania. Często zdarza się, że przed zbiorem rzepaku panuje zmienna pogoda, na przemian raz jest deszczowa aura, raz jest słonecznie. Pogoda taka sprzyja osypywaniu się nasion. Łuszczyny na skutek naprzemiennego nawilżenia i wysychania, naprężają się, co w konsekwencji sprzyja ich osypywaniu. Straty w plonie nasion następują także na skutek wiatrów, a także występują podczas samego zbioru nasion.

Sklejanie łuszczyn rzepaku

Zabieg ten wykonuje się w celu ograniczania przedwczesnego otwierania się najstarszych łuszczyn, zanim dojrzeją najmłodsze. Oprysk należy przeprowadzić na około 3-4 tygodnie przed zbiorem. Aby efektywność sklejania łuszczyn była na poziomie dobrym, preparaty należy używać ściśle wg zaleceń etykiety, gdyż preparaty te różnią się między sobą.

Użycie sklejacza, bez planowania desykacji, należy wykonać, gdy większość łuszczyn jest elastyczna i ma kolor zielonkawożółty (podczas zginania w kształt litery V, pękają bez wyrzucania nasion. Jeśli planowana jest desykacja, to sklejania należy wykonać, gdy łuszczyny są elastyczne (podczas zginania w literę V, lekko pękają, uwalniając pojedyncze nasiona).

Do uzyskania dobrego efektu działania preparatów sklejających, konieczne jest użycie do zabiegu, dużych ilość wody (600 l/ha).

 
Preparatów opartych na glifosacie nie wolno stosować na plantacjach nasiennych.
 

 

Chemiczne dosuszanie nasion

Zabieg ten przeprowadza się przede wszystkim na plantacjach zachwaszczonych perzem i chwastami dwuliściennymi, które w trakcie zbioru znacznie utrudniają pracę kombajnu. Do zabiegu wykorzystuje się np. preparaty tj. Reglone 200 SL, Mission 200 SL, Diqua 200 SL, Diquanet 200 SL, Reglor 200 SL, Ring 200 SL, Rommel 200 SL, UPL Diquat zawierające s.a. dikwat. Preparaty te można wykorzystywać na plantacjach nasiennych, gdyż nie powodują uszkodzeń zarodków (tabela pdf). Zabiegu nie należy przeprowadzać zbyt wcześnie, bo może negatywnie wpłynąć na plon nasion. Zabieg wykonujemy gdy blisko 70% łuszczyn ma kolor żółtoseledynowy. Dokładniej termin zabiegu można określić pobierając próbki łuszczyn (np. po 20 sztuk) z różnych części plantacji oceniając dojrzałość nasion:

  • 1/3 nasion w łuszczynach znajdujących się w górnej części łodygi jest twardawa, ale jeszcze elastyczna (przy ugniataniu między palcami). Nasiona są koloru czerwonobrązowego do czarnego, tylko nieliczne są bladozielone,
  • w środkowej części łodygi w 1/3 łuszczyn, 90% nasion jest koloru czerwonego do czerwonobrązowego i czarnego. Pozostałe nasiona są elastyczne, ale dość twarde,
  • w dolnej części łodygi w 1/3 łuszczyn nasiona najwcześniej dojrzewające, wszystkie powinny mieć kolor ciemnobrunatny i czarny.

Skuteczność zabiegu zależy od ilości zużytej wody, na której nie należy oszczędzać. Rośliny powinny być w całości pokryte cieczą roboczą.

Użycie herbicydów nieselektywnych

Wykorzystanie do desykacji herbicydów na bazie glifosatu ułatwia zbiór rzepaku (tabela pdf). Terminem w którym należy wykonać zabieg jest moment, kiedy nasiona mają wilgotność poniżej 30% (należy sprawdzić wilgotnościomierzem). Wizualnie 2/3 łuszczyn ma kolor żółtozielony i co najmniej 2/3 nasion w łuszczynach musi mieć kolor brązowy. Zbiór przeprowadza się po 7 dniach od dokonania zabiegu.  

Desykację rzepaku należy stosować tylko w przypadku silnego zachwaszczenia plantacji lub jeżeli rośliny ponownie wypuszczają pędy, gdyż nieomal zawsze zbieg ten skutkuje przerwaniem gromadzenia plonu nasion i oleju. Ponadto, oczywiście obok pozytywnych aspektów, jak: mniejsze różnice jakościowe zebranego surowca, czystość nasion, zmniejszenie zachwaszczenia, niższa wilgotność, stosowanie zabiegów chemicznych przed zbiorem nasion niesie również straty. Rzepak jest niszczony na ścieżkach przejazdowych (nachylenia, najechanie, zmiażdżenie). Straty z tego tytułu mogą wynosić nawet 8-12%.

Opracowano na podstawie:
1. Kościelniak W. i wsp. 2012. Nowoczesna uprawa rzepaku. Wyd. Apra Poznań,
2. https://www.ior.poznan.pl/baza/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku rosną o 0,7%

W dniach od 20 do 27 października 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 11 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego i śruty rzepakowej, a także spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Spadek globalnej produkcji soi

Prognozy podaży i popytu na zagraniczne nasiona roślin oleistych w sezonie 2019/2020 obejmują mniejszą produkcję, przerób i zapasy w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku wzrosły o 1,3%

W dniach od 27 października do 3 listopada 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 22 zł/t. Odnotowano za to spadek cen makuchu rzepakowego, śruty rzepakowej, a także oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Spadek globalnej produkcji słonecznika

Prognozuje się, że światowa produkcja nasion słonecznika w sezonie 2019/2020 spadnie o 1,2 mln ton w skali miesiąca do 51,4 mln ton. Redukcje dla Ukrainy, UE i Argentyny z nawiązką zrównoważyły wzrost dla Stanów Zjednoczonych.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4030/peach-2632182-1280_nmedium.jpg

Brzoskwinie są najczęściej eksportowane przez Turcję

Według danych Stowarzyszenia Eksporterów Wschodniego Morza Czarnego (DKIB), w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku Turcja wyeksportowała do Rosji 505 547 ton świeżych owoców i warzyw w zamian za 374,2 mln euro.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Lubaczów
niedziela, 17 Listopad 2019
10°C
8°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.