Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Nawożenie, Z kraju
Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?


do ulubionych
z ulubionych

Nasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%. Ważne jest, aby miały sprawdzoną zdolność kiełkowania, która w zależności od klasy jakości powinna mieścić się w granicach 95 – 75%. Ich wilgotność nie powinna przekraczać 12%. Istotne jest również odpowiednie zaprawienie nasion.
Rzepak jest rośliną bardzo wrażliwą na termin siewu. Optymalny termin siewu rzepaku ozimego, w zależności od regionu kraju, mieści się w przedziale od 15 do 25 sierpnia. Przyjmuje się, że dopuszczalne są terminy siewu rzepaku późniejsze od optymalnych o 5 – 7 dni. Mogą one przyczynić się jedynie do niewielkiego obniżenia plonu rzepaku. Warto pamiętać, że intensywny rozwój rzepaku ozimego ma miejsce w temperaturze otoczenia przekraczającej 12ºC, która w naszym kraju występuje najczęściej od połowy sierpnia do końca września. Średnia temperatura otoczenia występująca w Polsce w październiku jest zwykle zbyt niska do prawidłowego dynamicznego wzrostu roślin. Stąd też opóźnienia w siewie rzepaku mogą skutkować obniżeniem wykształcania masy nadziemnej roślin o mniejszych liściach oraz ograniczeniem wytwarzania zawiązków organów generatywnych w stożku wzrostu. Niewskazany jest również zbyt wczesny siew rzepaku, ponieważ może doprowadzić do nadmiernego wzrostu, a nawet wybujania roślin. Jedynie na słabych glebach, względnie po zbożach w przedplonie, rzepak ozimy można wysiewać nieco wcześniej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Widoczne ożywienie globalnego handlu rzepakiem
Od początku roku dostawy rzepaku z Kanady są w rekordowym tempie, co skłoniło USDA do prognozowania wzrostu eksportu tego kraju w sezonie 2020/2021 do 10,7 mln ton.

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

min
max