Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Nawożenie
Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

Rzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki. Pobiera on dwukrotnie więcej azotu, fosforu i potasu, a także pięciokrotnie więcej wapnia niż pszenica ozima. Należy do grupy roślin o największym zapotrzebowaniu na siarkę (powyżej 50 kg/ha, a niekiedy 80 kg/ha). W uprawie rzepaku ozimego przedsiewnie stosuje się nawozy fosforowe i potasowe, a także siarkę oraz niewielką ilość azotu. Dolistnie możemy zastosować magnez, siarkę oraz mikroelementy. Nawozy fosforowe i potasowe stosuje się w całości przedsiewnie.
Część z tych nawozów pokrywa również jesienne zapotrzebowanie rzepaku na siarkę. Nawożenie zarówno fosforem, jak i potasem należy dostosować do zasobności gleby i spodziewanego plonu, biorąc pod uwagę, że wykorzystanie przez rośliny fosforu z nawozów wynosi zaledwie 30%, a wykorzystanie potasu jest znacznie większe i wynosi 80%. Należy pamiętać, że zawarty w nawozach potas jest bardziej ruchliwy w glebie niż fosfor. Jesienią należy stosować umiarkowane nawożenie azotem, nawet w stanowiskach po zbożach. W dobrych i bardzo dobrych stanowiskach nawożenie azotem nie jest potrzebne. Zarówno niedobór, jak i nadmiar azotu w okresie jesiennym niekorzystnie wpływa na rozwój rzepaku. Niedobór tego pierwiastka w początkowej fazie wzrostu rzepaku przyczynia się do słabego rozwoju roślin i znacznie obniża ich zimotrwałość. Z kolei zbyt duża jesienna dawka azotu powoduje nadmierny rozwój rzepaku, wpływając na osłabienie jego zimotrwałości.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Wywóz biodiesla z Malezji spadł do najniższego poziomu od czterech lat
Malezyjski eksport biodiesla pochodzenia palmowego prawdopodobnie spadnie w tym roku do najniższego poziomu od 2017 r.

Ceny rzepaku wyższe o 1,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 30 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Rzepak droższy o 5,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 107 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Maleją szacunki globalnej produkcji bawełny
Globalne szacunki podaży i popytu na bawełnę w sezonie 2020/21 wskazują na niższą produkcję i końcowe zapasy w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale wyższe wykorzystanie i handel.

min
max