Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Rośliny

Stan plantacji rzepaku ozimego

Data2015-01-12 Ilość wyświetleń1575 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wybujała plantacja rzepaku (fot. Agnieszka Krawczyk)
Wybujała plantacja rzepaku (fot. Agnieszka Krawczyk)

Wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejna „trudna wiosna”. Warunki atmosferyczne panujące w okresie jesieni i zimy powodują, że znaczna część plantacji rzepaku ozimego jest zbyt wyrośnięta.

Stan plantacji rzepaku wysianych we wczesnym terminie siewu

Rzepak, który zasiany został we wczesnym terminie siewu jest na większości plantacji znacznie wyrośnięty, ma powyżej 12 liści, łodyga ma ok. 10cm długości, a szyjka korzeniowa jest wydłużona. Rośliny pobrały już średnio 110-140 kg N/ha oraz zawierają wysoki poziom auksyn, a niski cytokinin (co nie jest pożądane). Na najstarszych liściach widoczne są objawy suchej zgnilizny kapustnych (Phoma lingan), chorobę te można zaobserwować również na szyjce korzeniowej. Rośliny mogą być porażone szarą pleśnią i cylindrosporiozą. Niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w okresie siewu i początkowego okresu wzrostu roślin spowodowały, zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby, co spowodowało „zakorkowanie rozwoju korzeni”.

Plantacje wysiane w optymalnym terminie siewu mają ok. 10-12 liści i pobrały ok. 80-110 kg N/ha. Szyjka korzeniowa jest lekko wydłużona, zwłaszcza na plantacjach na których jesienią nie stosowano regulatorów wzrostu. Na roślinach można zaobserwować objawy Phomy.

W najlepszej kondycji znajdują się plantacje wysiane w opóźnionym terminie siewu. Rośliny pobrały ok. 50-70 kg N/ha, mają grubą i nisko osadzoną szyjkę korzeniową. Charakteryzują się normalnym poziomem cytokinin. Na plantacjach możemy zaobserwować pierwotne infekcje wywołane przez suchą zgniliznę kapustnych.

Należy wiedzieć, że dobra kondycja plantacji rzepaku ozimego, które zostały wysiane w opóźnionym terminie siewu nie stanowi gwarancji, że w kolejnych latach taka sytuacja się powtórzy. Stąd tegoroczna sytuacja panująca na naszych plantacjach, jest wyjątkowa i nie ma potwierdzenia w wieloletnich badaniach uprawowych.

Wiosną koniecznie należy dostarczyć azot, a także wapń, molibden i bor

W wyniku obfitych opadów deszczu panujących w sierpniu i wrześniu  z wierzchniej warstwy gleby został wypłukany wapń, stąd najlepiej planując wiosenne nawożenie warto uwzględnić ten makroskładnik. Na skutek opadów przemieszczony w głąb profilu glebowego został również molibden i bor. Pierwiastki te należy uzupełnić stosując ok. 10g molibdenu i 300-450g boru w fazie strzelania w pęd, gdyż ich niedobory zmniejszają efektywność wykorzystania azotu.

Źródło: Opracowano na podstawie wykładu dr Hansgeorg  Schönberger – Seminarium uprawowe „top agrar Polska” – „Jak uzyskać wysokie plony zbóż, rzepaku i kukurydzy”; 08.01.2015, Prószków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Spadek globalnej produkcji soi

Prognozy podaży i popytu na zagraniczne nasiona roślin oleistych w sezonie 2019/2020 obejmują mniejszą produkcję, przerób i zapasy w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku wzrosły o 1,3%

W dniach od 27 października do 3 listopada 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 22 zł/t. Odnotowano za to spadek cen makuchu rzepakowego, śruty rzepakowej, a także oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku rosną o 0,7%

W dniach od 20 do 27 października 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 11 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego i śruty rzepakowej, a także spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Spadek globalnej produkcji słonecznika

Prognozuje się, że światowa produkcja nasion słonecznika w sezonie 2019/2020 spadnie o 1,2 mln ton w skali miesiąca do 51,4 mln ton. Redukcje dla Ukrainy, UE i Argentyny z nawiązką zrównoważyły wzrost dla Stanów Zjednoczonych.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4051/cucumbers-2686419-1280_nmedium.jpg

Ceny polskich ogórków szklarniowych wzrosły z powodu wysokiego popytu

W Polsce ceny ogórków szklarniowych gwałtownie wzrosły. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ceny tych produktów zwiększyły się o 19%.

Warzywa
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Lublin
niedziela, 17 Listopad 2019
11°C
8°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.