Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Stan zasiewów rzepaku ozimego, bieżąca sytuacja z pól w Polsce centralnej i północnej na dzień 1 września br.

Data2021-09-02 Ilość wyświetleń628 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Wschody rzepaku ozimego.
Wschody rzepaku ozimego.

Tegoroczna aura utrudnia prace polowe w większości regionów w Polsce. Utrudnione żniwa, a także brak możliwości terminowego siewu rzepaku, to problemy, z którymi obecnie musimy się zmierzyć. Zobaczmy, co słychać w regionie. Poniżej kilka słów komentarza Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.

Michał Kozanecki (województwo: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie)

W Wielkopolsce i na Kujawach zasiewy rzepaku rozpoczęły się po 20 sierpnia. Jak co roku rolnicy stali przed dylematem doboru odmian – czy postawić na sprawdzone hybrydy, czy też na odmiany populacyjne, a może iść w nowości zaproponowane przez producentów.

Duża cześć rolników wybrała tradycyjny siew, głęboką orkę i uprawę, ale jak co roku przybywa zwolenników zasiewu w technologii strip-till, co przekłada się na oszczędności w paliwie oraz korzyści wynikające z optymalnego dostarczenia nawozu NPK. W okresie zasiewów pojawiły się opady atmosferyczne, które w zależności od regionu wyniosły od 30 do 50 l/m2 i przerywały prace polowe. Choć opady wpłynęły na przerwanie pracy, umożliwiły wykonanie zabiegu herbicydowego, na plantacjach już zasianych. W Wielkopolsce i na Kujawach obsiane już jest około 90% pól, a ostatnie zasiewy powinny być zrealizowane w pierwszym tygodniu września. Areał zasiewów będzie podobny do poprzedniego sezonu.

Marcin Matejuk (województwo mazowieckie)

Zasiewy rzepaku na Mazowszu w sezonie 2021 wyglądają dramatycznie. Ma to związek z przedłużającymi się żniwami zbóż, które ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, przeciągnęły się praktycznie do końca sierpnia. Bardzo duża część gospodarstw nie mogła zacząć siewu rzepaku, ponieważ zboża jeszcze nie zostały zebrane z pól. Ponadto ostatnia dekada sierpnia 2021 była bardzo mokra, a wtedy właśnie przypada agrotechniczny termin siewu (15–25 sierpnia). Nawet w tych gospodarstwach, gdzie zboża już były skoszone, nie można było posiać rzepaku, ponieważ pojawiające się bardzo często opady atmosferyczne uniemożliwiały wjazd w pole. Ilość opadów w tym miesiącu osiągnęła w niektórych rejonach poziom 200 mm. Gleba jest mocno uwilgotniona, nie może już przyjmować więcej wody, a efektem tego jest pojawienie się na polach zastoisk wodnych. 
Wschody rzepaku 8 dni po siewie w technologii strip-till - rzepak siany 13 sierpnia 2021 r.
Wschody rzepaku 8 dni po siewie w technologii strip-till - rzepak siany 13 sierpnia 2021 r.
 

Z uwagi na to, że prognozy pogody na pierwszy tydzień września są optymistyczne, zasiewy rzepaku przeciągną się. Będzie to siew opóźniony, ale jeśli pogoda będzie sprzyjająca i będą dobre wschody, rzepaki powinny sobie poradzić i wejść w okres zimowania w dobrej kondycji. Zupełnie inna sytuacja jest w tych gospodarstwach, które zaczęły siew rzepaku ozimego od 10–13 sierpnia. Wówczas były idealne warunki do siewu, gleba była dobrze uwilgotniona, a temperatury sprzyjały wschodom. W efekcie wschody roślin można było zobaczyć już po kilku dniach. 

Łukasz Szczepanik (województwo mazowieckie)

W dniu 1 września 2021 roku na północnym Mazowszu rzepaki są w stadiach od kiełkowania do drugiego liścia. Siew rozpoczęto od połowy sierpnia i kto zdążył wsiać do 20 dnia tego miesiąca, można powiedzieć, że miał szczęście. Wszystko przez panujące warunki pogodowe w tych dniach. Na większości obsianych pól udało się również wykonać zabiegi herbicydowe. Jednak do siewu rzepaku w terminie agrotechnicznym trzeba było się przygotować już wcześniej. Część rolników nie mogła niestety tego zrobić, ponieważ na ich polach stało jeszcze niezebrane zboże, słoma lub nie było warunków do przygotowania pola do siewu. Niekorzystnych czynników było wiele. A wszystko to przez niesprzyjającą aurę pogodową już od okresu żniw.

Obecnie mamy wsiane ok. 80% zaplanowanych pól pod rzepak, ponieważ po 20 sierpnia prace polowe były znacznie utrudnione. Mniejsze gospodarstwa zdołały jeszcze wyrobić się z siewem w sprzyjającym „oknie pogodowym”, natomiast te duże, obsiewające 100 ha i więcej, niestety nie wszędzie dały radę. Siew rzepaku będzie jeszcze trwał w pierwszym tygodniu września, gdyż od początku tego miesiąca mają się poprawić warunki pogodowe. Opóźniony siew rzepaku to większe ryzyko „wypadnięcia” plantacji, jednak świadomość rolników decydujących na to jest wysoka i wiedzą oni, że o te plantacje trzeba zadbać szczególnie, choćby stosując jesienią dodatkową dawkę azotu. 
Zastoiska wodne na polu rzepaku w dniu 1 września 2021 r.
Zastoiska wodne na polu rzepaku w dniu 1 września 2021 r.
  

Tomasz Gajdowicz (województwo: kujawsko-pomorskie, łódzkie, wielkopolskie)

Optymalny termin siewu rzepaku dla regionu centralnego to 20-30 sierpnia. Wiele gospodarstw zdecydowało się na skorzystanie z usługi siewu siewnikiem do uprawy bezorkowej. Często Ci rolnicy nie mieli wpływu na wybór najbardziej optymalnego terminu i wysiewali rzepak już przed 15 sierpnia.

Ciągłe opady deszczu spowodowały, że siewy te dość mocno się rozciągnęły w czasie. Na dzień 1 września szacuje się, że obsiano około 80% planowanej powierzchni rzepaku. Obserwując zapowiadaną na początek września poprawę pogody, można się spodziewać, że siewy te zakończą się ok. 10 września. Dodatkowym problemem jest zastosowanie herbicydów doglebowych w terminie do trzech dni po siewie. Są gospodarstwa, które nie mogły wjechać na pole z opryskiwaczem, bo padał deszcz, ale były też gospodarstwa, gdzie zastosowano herbicydy i następnie spadł deszcz na poziomie 20-40 mm. Istnieje obawa, że tak duży opad deszczu po zastosowaniu herbicydów może wywołać stres dla wschodzącego rzepaku. 
Siew rzepaku ozimego w systemie bezorkowym.
Siew rzepaku ozimego w systemie bezorkowym.
   

Mariusz Motolko (województwo: pomorskie, warmińsko-mazurskie)

Na północnym wschodzie żniwa w zasadzie są już ukończone. Niestety części gospodarstw nie udało się zebrać wszystkich plonów z pola. Generalnie zebrano 90-95% upraw, ale trafiają się pojedyncze gospodarstwa, gdzie pozostało jeszcze około 10-15% pól do skoszenia – najczęściej jest to pszenica, pszenżyto, owies, rzadziej rzepak jary czy bobik.
Oczywiście kluczowym czynnikiem były tu rozkład i wielkość opadów oraz posiadany park maszynowy. Są pola, gdzie radził sobie tylko ciężki sprzęt na gąsienicach lub niewielkie lekkie maszyny - co wydłużało zbiór.

Jeśli chodzi o zasiewy rzepaku, to tu również nie jest idealnie. Patrząc na region widać, że im bliżej jego wschodniej granicy, tym więcej udało się pól zasiać. Im bardziej poruszamy się na zachód regionu, tym odsetek niezasianych rzepakiem pól rośnie.

W regionie Warmii i Mazur siew rzepaku ukończono niemal w 100%. Na Pomorzu, Żuławach i Kaszubach odsetek ten spada do 70-80%. Największe zaległości mają duże gospodarstwa, siejące po kilkaset hektarów rzepaku. W gospodarstwach siejących po kilkadziesiąt hektarów, siew w zasadzie ukończono w 100%.
 
Z uwagi na wysokie wymagania rzepaku co do terminu siewu i oczywiście przebiegu pogody, siewy zostały już ukończone i niezasiane pola zostaną przeznaczone pod inne uprawy. 
 
Pszenżyto nadal czeka na zbiór - powiat olsztyński.
Pszenżyto nadal czeka na zbiór - powiat olsztyński.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Przerób soi w Argentynie

Przerób soi w sezonie 2020/21 maleje o 1,15 mln ton do 39,65 mln ton.

Rośliny oleiste

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Mniejszy przerób soi na świecie

Globalne prognozy podaży i popytu na soję w sezonie 2021/22 obejmują wyższe początkowe zapasy, niższy przerób i większe końcowe zapasy.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5511/macadamia-nut-912598-1280_nmedium.jpg

Rosja gwałtownie zwiększa spożycie orzecha makadamia

Wysokie tempo wzrostu importu do Rosji nietradycyjnych orzechów dla konsumentów w tym kraju, takich jak orzechy nerkowca i makadamia. Sugeruje to, że na rosyjskim rynku pojawia się coraz więcej konkurentów tradycyjnych rodzajów orzechów, przede wszystkim orzechów włoskich, a konsumenci zwracają coraz większą uwagę na orzechy nietypowe i wcześniej nieznane.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Wyry
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
10°C
max
0