Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Stan zasiewów rzepaku ozimego, bieżąca sytuacja z pól w Polsce południowej i wschodniej na dzień 1 września br.

Data2021-09-02 Ilość wyświetleń510 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Zastoiska wodne na polu przygotowanym do siewu rzepaku (1.09.2021r.)
Zastoiska wodne na polu przygotowanym do siewu rzepaku (1.09.2021r.)

Tegoroczna aura utrudnia prace polowe w większości regionów w Polsce. Utrudnione żniwa, a także brak możliwości terminowego siewu rzepaku, to problemy, z którymi obecnie musimy się zmierzyć. Zobaczmy, co słychać w regionie. Poniżej kilka słów komentarza Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.

Paweł Kiełpsz (województwo: lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie)
Tegoroczne lato nie rozpieszcza plantatorów rzepaku z południa Mazowsza i Ziemi Świętokrzyskiej. Niestety w wielu miejscach zboża nadal są nieskoszone, co oznacza brak możliwości zasiania rzepaku w optymalnym terminie. Mimo braku zasiewów, już pojawiają się problemy, które mogą mieć wpływ na przyszłoroczny plon.

Według szacunków obecnie wykonano zaledwie 5–10% zaplanowanych siewów rzepaku. Powodem takiej sytuacji jest bardzo mokry sierpień. W wielu miejscach suma opadów w miesiącu, na który przypadają żniwa, przekroczyła 200 l/m2. Najwięcej deszczu spadło w trzeciej dekadzie miesiąca, czyli właśnie wtedy, kiedy powinien być siany rzepak. Sytuacja z zasiewami rzepaku jest bardzo poważna. Tam, gdzie na polach jest jeszcze zboże, raczej nie uda się rzepaku zasiać. Dużo lepiej nie jest również na polach, gdzie zboże zostało zebrane, ponieważ w dniach 24–25 sierpnia na naszym terenie spadło prawie 100 litrów deszczu. Właściwie do końca miesiąca codziennie występował jakiś opad. To skutecznie uniemożliwia wjazd w pole. 
Wschody rzepaku w 7 dni od siewu, który wykonanym był 23 sierpnia 2021r.
Wschody rzepaku w 7 dni od siewu, który wykonanym był 23 sierpnia 2021r.


Rzepak powinien być zasiany do 25 sierpnia. Jak długo można opóźniać siew tej rośliny? Jeśli pogoda pozwoli, to rzepak posiany nawet do 5 września powinien sobie poradzić. Doświadczenia takie w zeszłym roku były robione na polach Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Plony z poletek sianych dwa tygodnie po terminie, właśnie w okolicach 5 września, były porównywalne z plonami z poletek sianych w optymalnym terminie. Niestety wiele wskazuje na to, że w tym roku wykonanie siewu nawet do 5 września często będzie niemożliwe. Decyzje o sianiu rzepaku w kolejnych dniach września rolnicy będą zmuszeni podejmować indywidualnie, ale będą one obarczone dużym ryzykiem.

Co ciekawe, powody do zmartwień mają również rolnicy, którym udało się zasiać rzepak przed 25 sierpnia. A wszystko przez… deszcz, który w wielu miejscach zamulił wysiane nasiona. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre plantacje będą musiały zostać przesiane. W takim przypadku w szczególnie trudnej sytuacji będą ci, którzy wykonali już zabieg herbicydowy. Warto zauważyć, że obecnie najlepiej wyglądają pola siane metodą strip till. Na tych polach widać już pierwsze wschody rzepaku. Ceny rzepaku w skupach zachęcają do podjęcia ryzyka związanego z późnym siewem. Decyzję o podjęciu ryzyka na pewno ułatwi poprawa pogody, która zapowiadana jest na pierwsze dni września. 
Właściwa uprawa gleby to klucz do sukcesu.
Właściwa uprawa gleby to klucz do sukcesu.


Monika Mikicińska (województwo: mazowieckie, podlaskie)
Na Podlasiu zasiewy rzepaku w sezonie 2021 nadal trwają. Według danych zasiano 80% areału. Taki stan wynika z przedłużających się żniw, które przebiegały w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. W terminie agrotechnicznym siewu rzepaku, na wielu polach, które miały być przeznaczone pod uprawę tego gatunku, nadal były niezebrane zboża lub zalegała słoma. Gospodarstwa, którym udało się wysiać nasiona, cieszą się bardzo równymi wschodami roślin. Jak co roku, pogoda rozdaje karty. Intensywne opady deszczu w kolejnych dniach spowodowały okresowe zalania pół. W efekcie prace polowe wydłużają się, rolnicy wykorzystują każde „okienko pogodowe”, aby wjechać w pole. Jednak w tej sytuacji niemożliwa jest uprawa gleby pod zasiewy rzepaku, gdyż wjazd ciężkim sprzętem jest niemożliwy. Obecnie mamy pierwszy dzień września i na polach pojedyncze próby wjazdu z siewnikami. Prognozy pogody, które do tej pory nie były przychylne gospodarstwom, wraz z początkiem miesiąca prognozują ciepłą i słoneczną aurę. Pozwoli to na dokończenie zasiewów. 
Na wielu ścierniskach stoi woda utrudniająca wykonanie potrzebnych prac polowych.
Na wielu ścierniskach stoi woda utrudniająca wykonanie potrzebnych prac polowych.


Cezary Przytuła (województwo: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie)
Ze względu na opady deszczu zasiewy rzepaku w regionie są utrudnione. W bieżącym sezonie tylko nieliczne plantacje posiane zostały w terminie agrotechnicznym, który przypada między 20 a 25 sierpnia. Obecnie obsianych jest ok. 60–70% pól przewidzianych pod tę roślinę. Zasiewów dokonały głównie mniejsze i średnie gospodarstwa. Silnie uwilgotniona gleba nie sprzyja prawidłowej uprawie i przygotowaniu pól pod zasiewy. Ponadto, na plantacjach, na których wykonano siewy, na skutek obfitych opadów deszczu gleba została rozmyta, a nasiona rzepaku są na powierzchni, nie przykryte glebą. 

Grzegorz Kuropatnicki (województwo: małopolskie, podkarpackie, śląskie)
Na południu Polski sierpień br. jest najbardziej mokrym miesiącem w ostatnich 5 latach. Suma opadów skumulowanych na ten okres waha się od 150 do 250 mm, lokalnie sięga nawet do 300 mm. Tak obfite opady bardzo mocno utrudniały żniwa. Niestety około 7% zbóż nie udało się w ogóle wykosić. W wielu miejscach zostały wstrzymane wszelkie prace polowe, ze względu na opady deszczu i zastoiska wodne.

Rolnicy w tym roku mają wiele problemów wynikających z warunków pogodowych. Przez ostatnie dwa tygodnie można było zaobserwować praktycznie codzienne opady deszczu. Lokalnie opady sięgały do 50 mm na dobę. Takie warunki opóźniły lub wstrzymały wjazd w pole. Utrudniony siew rzepaku na Śląsku rozpoczął się w 33 tygodniu br., zaś w Małopolsce i Podkarpaciu dopiero w 34 tygodniu. Obsianych do tej pory na Śląsku zostało około 70% gruntów przeznaczonych pod rzepak, w Małopolsce od 40 do 60% i na Podkarpaciu od 30 do 50%. Prognoza pogody na najbliższy tydzień jest optymistyczna. Opady deszczu mają ustać lub być minimalne. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjały, to siew powinien zakończyć w pierwszym tygodniu września. Już teraz można stwierdzić, że nie uda się obsiać takiego areału, jaki został zaplanowany przez rolników. W to miejsce zostaną posiane zboża ozime. 
Żniwa rzepaku w województwie lubelskim. Pomimo starań pogoda w trakcie wegetacji nie pozwoliła na bicie rekordów plonu.
Żniwa rzepaku w województwie lubelskim. Pomimo starań pogoda w trakcie wegetacji nie pozwoliła na bicie rekordów plonu.


Kamil Struk (województwo lubelskie)
Rzepak to bardzo wymagająca roślina, która programuje plon już na jesieni. Wymagania dotyczą zarówno stanowiska, nawożenia, jak i samego terminu siewu. W tym roku ten ostatni aspekt spędza rolnikom na Lubelszczyźnie sen z powiek. Opady deszczu, które uniemożliwiły dokończenie żniw w wielu gospodarstwach, obecnie skutecznie utrudniają przeprowadzenie siewu. Rolnicy starają się wykorzystywać wszystkie słoneczne chwile, których w ostatnich kilku tygodniach jest jak na lekarstwo. Jednak nie na każde stanowisko da się wjechać, a tym bardziej z niego wyjechać. Obecnie szacuje się, że gospodarstwa są na półmetku z zasiewami. Z uwagi na termin agrotechniczny, to zdecydowanie za mały postęp. Przyjmuje się, że dla prawidłowego rozwoju rośliny w naszym regionie, rzepak powinien być wysiany do piątego września. W ubiegłym roku, rośliny siane do 15 września teoretycznie nie wykazywały spadku plonu, jednak mieliśmy długą i ciepłą jesień. Ten rok zdecydowanie różni się od poprzednich, przez co nie wiadomo, jak długi czas upłynie od siewu do zakończenia jesiennej wegetacji, a tym samym, czy rzepak zdąży odpowiednio przygotować się do zimy. Wiedzą o tym gospodarze, którzy patrząc na prognozy pogody na najbliższe dni, już teraz planują, co wsieją w miejsce, na którym miał być posiany rzepak.

Złota zasada osób świadczących usługi siewu brzmi "najpierw u siebie, później do klienta". Kto o zasadzie tej pamiętał, ten wygrał. Wygrał z pogodą, czasem oraz posiadanym areałem rzepaku. Szacuje się, że w województwie lubelskim powierzchnia upraw rzepaku będzie o przynajmniej kilkadziesiąt procent mniejsza niż w poprzednim sezonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Mniejszy przerób soi na świecie

Globalne prognozy podaży i popytu na soję w sezonie 2021/22 obejmują wyższe początkowe zapasy, niższy przerób i większe końcowe zapasy.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Przerób soi w Argentynie

Przerób soi w sezonie 2020/21 maleje o 1,15 mln ton do 39,65 mln ton.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5471/madison-fresh-tomatoes-3896325-1280_nmedium.jpg

Hiszpański eksport pomidorów nadal spada

Hiszpański eksport pomidorów spadł o 304,77 mln kg w ciągu ostatnich dziesięciu kampanii i stale maleje od sezonu 2013/2014.

Warzywa
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Raniżów
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
10°C
max
0