Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Stan zasiewów rzepaku ozimego, bieżąca sytuacja z pól w Polsce zachodniej na dzień 1 września br.

Data2021-09-02 Ilość wyświetleń618 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Pole pod zasiewy rzepaku ozimego
Pole pod zasiewy rzepaku ozimego

Tegoroczna aura utrudnia prace polowe w większości regionów w Polsce. Utrudnione żniwa, a także brak możliwości terminowego siewu rzepaku, to problemy z którymi obecnie musimy się zmierzyć. Zobaczmy co słychać w regionie? Kilka słów komentarzy Przedstawicieli Terenowych Grupy Azoty.

Mirosław Rogowski (województwo: pomorskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie)
Województwo zachodniopomorskie, zachodnia Wielkopolska i północna część kraju rozpoczęły siewy rzepaku w połowie sierpnia. Rolnicy nauczeni doświadczeniem z ostatnich lat starają się wykonać siewy w terminach agrotechnicznych dla zachodniej części kraju, czyli między 15 a 25 sierpnia. Chodzi głównie o wykorzystanie obecnej w glebie wilgoci, która zapewnia równomierne wschody roślin. W wielu gospodarstwach, zwłaszcza tych mniejszych, wykonuje się orkę pod rzepak. W większych gospodarstwach często stosuje się metody uproszczone, tj. siew bezpośredni, który ogranicza nadmierne przesuszanie gleby. Metoda ta pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ale posiada również wady, np. stosowanie jej przez klika lat powoduje kumulacje składników odżywczych w górnej warstwie gleby.

Areał zasiewu rzepaku w bieżącym sezonie zwiększył się w stosunku do roku ubiegłego o około 10%. Głównym powodem jest korzystna cena rzepaku w tym roku i zadowalające plony w ostatnich dwóch latach. Drugi czynnik, który ma ogromy wpływ na wielkość obsianego rzepakiem areału, to płodozmian. Rzepak stanowi bardzo dobry przedplon pod zasiewy pszenicy, ponieważ pozostawia stanowisko bogate w składniki pokarmowe. Na dzień 31.08.2021 rolnicy wykonali zasiewy rzepaku na poziomie 90%. Na stanowiskach tych wykonane zostały zabiegi herbicydowe. Uprawa rzepaku w gospodarstwie to również pierwsze pieniądze w żniwa, którymi rolnicy regulują odroczone płatności. Rzepak jest rośliną wymagającą zaangażowania rolnika, częstej obecności na polu, jednak przy plonie 4 t/ha i obecnej cenie na poziomie 2500 zł/t netto, zaangażowanie się opłaca. 
Pole po zasiewie rzepaku ozimego – powiat zgorzelecki.
Pole po zasiewie rzepaku ozimego – powiat zgorzelecki.


Marta Stasiun-Gałandziej (województwo: dolnośląskie, lubuskie)
Zasiewy rzepaków ozimych na terenie województwa lubuskiego rolnicy rozpoczęli w 34 tygodniu, czyli po 23 sierpnia. W tym roku areał zasiewów rzepaków jest zwiększony. Taki stan rzeczy warunkuje wysoka cena w skupach płodów rolnych oraz prawidłowa konsekwencja zmianowania. Niestety zasiewy rzepaków ozimych, podobnie jak wcześniej żniwa, są utrudnione przez częste opady deszczu. W konsekwencji gleba jest zbyt uwilgotniona, pojawiają się zastoiska wodne, co uniemożliwia wjazd w pole i wykonanie prac agrotechnicznych.
Rolnicy są świadomi, że opóźnienie zasiewów może skutkować obniżeniem przyszłorocznego plonu. Z tego względu bardzo często decydują się na upraszczanie uprawy przedsiewnej, licząc na szybkie i wyrównane wschody.

Mniejsze gospodarstwa zakończyły zasiewy rzepaków z początkiem 35 tygodnia (30 sierpnia). Jednak w dalszym ciągu trwają zasiewy tej rośliny w dużych gospodarstwach. Na koniec sierpnia, początek września szacuje się, że pozostało jeszcze do zasiania około 30% planowanego areału. 
Wschody rzepaku metodą strip-till – siew 20 sierpnia, zdjęcie wykonane 26 sierpnia. W tym czasie spadło 40 l/m2 deszczu.
Wschody rzepaku metodą strip-till – siew 20 sierpnia, zdjęcie wykonane 26 sierpnia. W tym czasie spadło 40 l/m2 deszczu.


Piotr Grabowski (województwo: dolnośląskie, opolskie)
Rzepak ozimy jest jedną z najpopularniejszych roślin na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Dlatego warto obserwować uprawę oraz zapewnić jej jak najlepsze warunki od samego początku. Rok 2021 nie jest łatwy ze względu na pogodę, która w wielu okresach opóźniała i utrudniała wiele prac na polach. Po trudnych i przedłużających się żniwach rolnicy ruszyli z zasiewami rzepaku ozimego.

Optymalny termin siewu to 15-25 sierpnia. Część rolników ruszyło około 18, ale największe siewy zaczęły się po 20 sierpnia. Niestety, tak jak cały rok to i teraz, pogoda odgrywa ogromną rolę przy pracach polowych. Od 15 do 25 sierpnia w wielu miejscach spadło 40-80 l/m2 deszczu, co przyczyniło się do wstrzymania prac. Dodatkowo ostatni tydzień miesiąca przyniósł kolejne 20-30 l/m2 wody. Dopiero początek września zapowiadają słoneczny i bez opadów.

Ze względu na trudne warunki, wiele pól przeznaczonych pod rzepak nie jest jeszcze zasianych. Ale ci rolnicy, którym udało się posiać w terminie, również nie mogą spać spokojnie.
Obecnie duża część areału obsiewana jest w tzw. „siewie tradycyjnym”, lecz z każdym rokiem metoda strip-till zdobywa coraz więcej zwolenników. Niestety, niezależnie od metody siewu w miejscach, gdzie opady były bardzo obfite, uprawy nie wyglądają najlepiej. Deszcz spowodował, że rzepak został wypłukany, a zasklepiona gleba utrudnia wschody. Oczywiście są regiony, gdzie warunki pogodowe były lepsze i rzepak powschodził równo. Wydaje się, że rolnicy z początkiem września zakończą siewy, a rzepak szybko i równo powschodzi. Ostatnie sezony pokazały, że nawet siew w opóźnionym terminie może przynieść zadowalające rezultaty. Wszystko będzie teraz zależało od przebiegu pogody w nadchodzących dniach. Wilgoć w glebach jest wystarczająca, a nadchodzące średnie dobowe temperatury na poziomie 15°C powinny wystarczyć do wschodów. Dlatego bądźmy dobrej myśli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku większe o 0,2%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 6 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Mniejszy przerób soi na świecie

Globalne prognozy podaży i popytu na soję w sezonie 2021/22 obejmują wyższe początkowe zapasy, niższy przerób i większe końcowe zapasy.

Rośliny oleiste

Przerób soi w Argentynie

Przerób soi w sezonie 2020/21 maleje o 1,15 mln ton do 39,65 mln ton.

Rośliny oleiste

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5409/close-up-of-cherries-on-tree-4218510-1280_nmedium.jpg

Handel polskimi wiśniami i czereśniami

W sezonie 2020/21 eksport świeżych wiśni z Polski wyniósł 7,439 tys. ton i został wyceniony na 7,9 mln USD.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Ostrówki
sobota, 23 Październik 2021
5°C
3°C
min
8°C
max
0