Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Z kraju
Szkodniki w uprawie rzepaku ozimego


do ulubionych
z ulubionych

Przyjmuje się, że średnie straty w plonach nasion rzepaku ozimego spowodowane przez szkodniki mogą wynosić od 10 do nawet 60%. Występujące w uprawach rzepaku w dużym nasileniu szkodniki bezpośrednio porażają rośliny, co prowadzi do ich wczesnego żółknięcia, zasychania oraz osypywania się nasion. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zniszczenia całej plantacji. W polskich warunkach agroklimatycznych rzepak narażony jest na około 30 gatunków szkodników, wśród których do najgroźniejszych można zaliczyć słodyszka rzepakowego, chowacze łodygowe, śmietkę kapuścianą, rolnice, pchełki, mszyce, szkodniki glebowe, ślimaki oraz ptaki i zwierzynę łowną.
W okresie wiosennym największe zagrożenie dla rzepaku ozimego stanowią chowacze łodygowe – chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny oraz spotykany w mniejszym nasileniu – chowacz granatek, który może pojawić się gdy temperatura gleby osiągnie 4ºC, zaś jego masowy nalot ma miejsce przy temperaturze 12ºC. Z kolei nalot chowacza brukwiaczka na plantację rzepaku ozimego możemy zaobserwować przy wzroście temperatury do 6ºC. Żerujące wewnątrz łodygi larwy powodują zahamowanie wzrostu roślin, a okaleczone miejsca wydłużają się tworząc cienkie rynny, co w konsekwencji prowadzi do pękania łodyg. Larwy chowacza czterozębnego żerują w ogonkach liściowych, nerwach głównych i łodygach. Objawami ich żerowania są małe nakłucia na pędzie i nerwach liści. W przypadku silnych uszkodzeń następuje zahamowanie wzrostu rośliny, zaś łodygi ulegają żółknięciu, zaginaniu bądź też załamaniu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Ceny rzepaku wyższe o 8,5%
W dniach od 21 do 28 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 155 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Wzrost ceny rzepaku o 1,1%
W dniach od 7 do 14 lutego bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

Spadek cen rzepaku o 3,4%
W dniach od 14 do 21 lutego bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wysoki popyt na imbir odpowiada niskim światowym dostawom
W nadchodzących tygodniach dostawy jednego z najgorętszych surowców 2020 roku - imbiru - będą niewielkie.

min
max