Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Szkodniki w uprawie rzepaku ozimego

Data2019-05-27 Ilość wyświetleń796 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Przyjmuje się, że średnie straty w plonach nasion rzepaku ozimego spowodowane przez szkodniki mogą wynosić od 10 do nawet 60%. Występujące w uprawach rzepaku w dużym nasileniu szkodniki bezpośrednio porażają rośliny, co prowadzi do ich wczesnego żółknięcia, zasychania oraz osypywania się nasion. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zniszczenia całej plantacji. W polskich warunkach agroklimatycznych rzepak narażony jest na około 30 gatunków szkodników, wśród których do najgroźniejszych można zaliczyć słodyszka rzepakowego, chowacze łodygowe, śmietkę kapuścianą, rolnice, pchełki, mszyce, szkodniki glebowe, ślimaki oraz ptaki i zwierzynę łowną.

W okresie wiosennym największe zagrożenie dla rzepaku ozimego stanowią chowacze łodygowe – chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny oraz spotykany w mniejszym nasileniu – chowacz granatek, który może pojawić się gdy temperatura gleby osiągnie 4ºC, zaś jego masowy nalot ma miejsce przy temperaturze 12ºC. Z kolei nalot chowacza brukwiaczka na plantację rzepaku ozimego możemy zaobserwować przy wzroście temperatury do 6ºC. Żerujące wewnątrz łodygi larwy powodują zahamowanie wzrostu roślin, a okaleczone miejsca wydłużają się tworząc cienkie rynny, co w konsekwencji prowadzi do pękania łodyg. Larwy chowacza czterozębnego żerują w ogonkach liściowych, nerwach głównych i łodygach. Objawami ich żerowania są małe nakłucia na pędzie i nerwach liści. W przypadku silnych uszkodzeń następuje zahamowanie wzrostu rośliny, zaś łodygi ulegają żółknięciu, zaginaniu bądź też załamaniu.
 
Istotną przyczyną wzrostu liczebności szkodników rzepaku ozimego jest duża powierzchnia uprawy tej rośliny, skrócenie płodozmianu i uproszczona agrotechnika oraz zmiany klimatyczne.
 
Masowemu pojawianiu się szkodników sprzyja miedzy innymi brak podorywki, czy uprawy bezorkowe. Dlatego też ochronę rzepaku przed masowym występowaniem szkodników zapewni przestrzeganie podstawowych zaleceń agrotechnicznych. Przy zwalczaniu szkodników istotnym elementem jest zastosowanie odpowiedniego środka ochrony chemicznej, uwzględniając monitoring oraz progi ekonomicznej szkodliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Światowa produkcja oleju palmowego

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez USDA, globalna produkcja oleju palmowego w sezonie 2020/2021 wzrośnie o 3 procent do 74,6 mln ton.

Rośliny oleiste

Minimalny wzrost produkcji unijnego rzepaku

Uprawy rzepaku w UE i Wielkiej Brytanii mogą nieznacznie wzrosnąć w omawianym czasie, ale podaż na rynku może pozostać niewielka.

Rośliny oleiste

Ceny rzepaku niższe o 0,3%

W dniach od 17 do 24 maja 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 5 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

Rzepak traci na wartości 0,2%

W dniach od 10 do 17 maja 2020 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 3 zł/t. Odnotowano spadek cen śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4405/corn-3038846-1280_nmedium.jpg

Większość zbóż w skupie zyskuje na wartości

W dniach od 30 marca do 5 kwietnia 2020 roku zaobserwowano wzrost cen większości zbóż w skupie. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego i kukurydzy zmalała.

Zboża
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Radzanowo
środa, 3 Czerwiec 2020
11°C
6°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.