Content

Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Z kraju

Szkodniki w uprawie rzepaku ozimego

Data22 dni temu Ilość wyświetleń191 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Przyjmuje się, że średnie straty w plonach nasion rzepaku ozimego spowodowane przez szkodniki mogą wynosić od 10 do nawet 60%. Występujące w uprawach rzepaku w dużym nasileniu szkodniki bezpośrednio porażają rośliny, co prowadzi do ich wczesnego żółknięcia, zasychania oraz osypywania się nasion. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zniszczenia całej plantacji. W polskich warunkach agroklimatycznych rzepak narażony jest na około 30 gatunków szkodników, wśród których do najgroźniejszych można zaliczyć słodyszka rzepakowego, chowacze łodygowe, śmietkę kapuścianą, rolnice, pchełki, mszyce, szkodniki glebowe, ślimaki oraz ptaki i zwierzynę łowną.

W okresie wiosennym największe zagrożenie dla rzepaku ozimego stanowią chowacze łodygowe – chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny oraz spotykany w mniejszym nasileniu – chowacz granatek, który może pojawić się gdy temperatura gleby osiągnie 4ºC, zaś jego masowy nalot ma miejsce przy temperaturze 12ºC. Z kolei nalot chowacza brukwiaczka na plantację rzepaku ozimego możemy zaobserwować przy wzroście temperatury do 6ºC. Żerujące wewnątrz łodygi larwy powodują zahamowanie wzrostu roślin, a okaleczone miejsca wydłużają się tworząc cienkie rynny, co w konsekwencji prowadzi do pękania łodyg. Larwy chowacza czterozębnego żerują w ogonkach liściowych, nerwach głównych i łodygach. Objawami ich żerowania są małe nakłucia na pędzie i nerwach liści. W przypadku silnych uszkodzeń następuje zahamowanie wzrostu rośliny, zaś łodygi ulegają żółknięciu, zaginaniu bądź też załamaniu.
 
Istotną przyczyną wzrostu liczebności szkodników rzepaku ozimego jest duża powierzchnia uprawy tej rośliny, skrócenie płodozmianu i uproszczona agrotechnika oraz zmiany klimatyczne.
 
Masowemu pojawianiu się szkodników sprzyja miedzy innymi brak podorywki, czy uprawy bezorkowe. Dlatego też ochronę rzepaku przed masowym występowaniem szkodników zapewni przestrzeganie podstawowych zaleceń agrotechnicznych. Przy zwalczaniu szkodników istotnym elementem jest zastosowanie odpowiedniego środka ochrony chemicznej, uwzględniając monitoring oraz progi ekonomicznej szkodliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Rzepak drożeje o 1,1%

W dniach od 2 do 9 czerwca 2019 roku cena rzepaku zwiększyła się o 17 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego, a także spadek ceny śruty rzepakowej.

Rośliny oleiste

Niższe ceny większości zbóż

W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku odnotowano spadek cen większości polskich zbóż. W tym największe zniżki dotknęły owies paszowy. Za to stabilizację cen odnotowała kukurydza i pszenica konsumpcyjna, a w przypadku pszenicy paszowej jest to cena niższa.

Rośliny oleiste

Minimalnie niższe zbiory roślin oleistych na świecie

Jak wynika z danych zaprezentowanych prze Oil World, w sezonie 2018/2019 zbiory nasion oleistych w skali roku zmaleją o 2,9 mln ton do 580 mln ton.

Rośliny oleiste

Spadek cen rzepaku o 1%

W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku cena rzepaku zmniejszyła się o 16 zł/t. Odnotowano również wzrost ceny makuchu rzepakowego i śruty rzepakowej, a także spadek ceny oleju rzepakowego rafinowanego.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3695/potato-1012549-1280_nmedium.jpg

Minimalny wzrost obszaru upraw unijnych ziemniaków

Jak wynika ze wstępnych prognoz NEPG obszar uprawy ziemniaków jadalnych, ale z wykluczeniem ziemniaków sadzeniaków i skrobiowych w tzw. UE-5, tj. obejmującym Niemcy, Francję, Holandię, Belgię i Wielką Brytanię w 2019 r. zwiększy się w odniesieniu do roku wcześniejszego o 1-2%, przez co po raz pierwszy przekroczy 600 tys. ha.

Warzywa
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Niechlów
środa, 5 Czerwiec 2019
22°C
16°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.