Porady ekspertów

Rośliny oleiste, Nawozy, Rośliny

Wczesnowiosenna agrotechnika rzepaku ozimego. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Data18 dni temu Ilość wyświetleń1907 wyświetleń

Uszkodzenia liści rzepaku przez mrozy często budzą objawy niepokoju. Natomiast nie zawsze oznaczają konieczność likwidacji plantacji.
Uszkodzenia liści rzepaku przez mrozy często budzą objawy niepokoju. Natomiast nie zawsze oznaczają konieczność likwidacji plantacji.

Rzepak ozimy, to gatunek wymagający. Wymaga starannej agrotechniki, odpowiedniego nawożenia, ochrony przed agrofagami... Duży wpływ na plon nasion ma również przebieg warunków pogodowych. W uprawie rzepaku, nie może być przypadku. Właściwa, z góry przemyślana strategia prowadzenia plantacji, to konieczność.

Co się dzieje z plonem rzepaku?

Potencjał plonowania rzepaku ozimego, to 5,5 – 6 t/ha. Niestety, w rzeczywistości zbieramy z naszych pól średnio 2,5 – 4 t/ha. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele… Począwszy od nieodpowiedniego stanowiska pod zasiewy (niska kultura gleby, nieuregulowany odczyn, niska zasobność gleby w składniki pokarmowe, gleba zagęszczona itp.), poprzez brak zbilansowanego nawożenia, niewłaściwe uproszczenia w zmianowaniu i agrotechnice, a także brak lub niewystarczająca ochrona przed wszystkimi grupami agrofagów, jakimi są chwasty, choroby i liczne szkodniki. Na potencjał plonowania duży wpływ ma również pogoda, na którą niestety nie mamy wpływu…

Pogoda nie rozpieszcza… wciąż niepewna przyszłość plantacji

Już podczas jesiennej wegetacji, rośliny miały utrudniony początkowy wzrost i rozwój, ponieważ wrzesień był suchy i bardzo ciepły. W takich warunkach skuteczność jesiennej ochrony herbicydowej, nie zawsze była skuteczna, ponieważ brak było odpowiednich warunków, aby preparaty mogły prawidłowo działać. Do tego w bardzo dużym nasileniu wystąpiły szkodniki. Jest to bardzo duży problem na plantacji rzepaku. Brak zapraw insektycydowych powoduje, że na zasiewach, masowo pojawiają się szkodniki, które żerują na młodych siewkach. Uszkodzone rośliny mają niższą mrozoodporność i są bardzie podatne na choroby. W chwili obecnej nie wiemy jeszcze jaki będzie stan roślin po zimie…

 
Podstawowym zabiegiem w integrowanej ochronie rzepaku ozimego, jest zaprawianie materiału siewnego, przeciwko chorobom i szkodnikom. Czasowe zawieszenie stosowania zapraw neonikotynoidowych, wprowadzone przez UE Rozporządzeniem 485/2013, powoduje, że w praktyce rolniczej stosuje się od 3 do 6 zabiegów nalistnych jesienią. Podobnie jest w Stacjach COBORU, gdzie wykonuje się średnio 4 zabiegi ochrony roślin. Takie działanie powoduje zwiększoną chemizację środowiska i wzrost kosztów produkcji.

Właściwe decyzje, tylko po analizie sytuacji na polu

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny oleiste

Buraków będzie mniej, ale o większej zawartości cukru

Tegoroczne zbiory buraków cukrowych przewiduje się na 8,5 mln ton. Według szacunków buraki cukrowe zostaną zebrane z powierzchni 170 tys. ha, z kolei przeciętne plonowanie wyniosło 500 dt/ha.

Rośliny oleiste

Rolnicy mniej pesymistyczni niż w ostatnich latach. Koniunktura w gospodarstwach rolnych dalej kształtuje się jednak niekorzystnie

W czerwcu 2016 roku Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badanie koniunktury gospodarstw rolnych w Polsce. Analizie poddano gospodarstwa osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz ponad 25 tys. gospodarstw indywidualnych, charakteryzujących się wielkością ekonomiczną powyżej 4 tys. euro.

Rośliny oleiste

Szacunki USDA dla światowej produkcji soi w górę do 318,9 mln ton

Według lipcowego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), światowa produkcja soi w sezonie 2015/2016 będzie wyższa niż wcześniej przewidywano i sięgnie 319 mln ton.

Rośliny oleiste

Wyższa produkcja śrut oleistych w UE

Jak wskazują wyliczenia Komisji DG Agri, produkcja śrut oleistych w Unii Europejskiej w sezonie 2014/2015 wzrośnie o ok. 0,8 mln ton do poziomu 28 mln ton.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Gostycyn
niedziela, 26 Luty 2017
okresami deszcz
3°C
0°C
min
6°C
max
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 8
NPK(S) 8-24-24-(9)