Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Wybieramy odmianę rzepaku


do ulubionych
z ulubionych

Wybór właściwej odmiany do siewu to ważny czynnik poprawnej agrotechniki. Niemniej na rynku odmian jest wiele… Jak wybrać tę właściwą dla danego gospodarstwa? Warto sięgnąć do Listy Odmian Zalecanych dla danego regionu kraju, a także sprawdzić ranking odmian rzepaku ozimego.
Cechy pożądane u każdej odmiany rzepaku to wysoki i stabilny plon nasion, dobra mrozoodporność, która pozwoli na dobre zimowanie roślin, tolerancja na patogeny chorobotwórcze… Dostępne na rynku odmiany różnią się znacznie zarówno pod względem plenności, jakości technologicznej nasion, nakładów na środki produkcji.
Wiele odmian na rynku
W 2018 roku w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych zarejestrowanych jest 138 odmian rzepaku. Na polskim rynku dostępnych jest także wiele odmian ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych. Wybór właściwej odmiany, przy takiej jej dostępności na rynku jest więc trudny i wielu z nas może mieć poważne dylematy.
Którą odmianę wybrać?
Postawić na odmianę z krajowej hodowli, czy też zagranicznej, populacyjną, czy może mieszańcową? Konkurencja wśród odmian jest ogromna… Warto sprawdzić informację zawartą na stronie Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) i sprawdzić Listę Odmian Zalecanych do uprawy w warunkach glebowo-klimatycznych danego regionu.

Ranking odmian
W celu ułatwienia rolnikom podjęcia właściwej decyzji co do wyboru odmiany Polskie Towarzystwo Producentów Oleju opublikowało ranking odmian. Przygotowując ranking dokonano wielocechowej oceny porównawczej odmian na podstawie danych z doświadczeń COBORU, szeregując odmiany od najlepszych do coraz to gorszych, na podstawie sumy punktów przeliczeniowych dla 8 cech ważonych (suma punktów wyrażona jest w procencie odchyleń od średniej liczby punktów wszystkich porównywanych odmian).
Przy wyborze odmiany warto również zapoznać się z jej charakterystyką oraz wynikami badań. Takie informacje warto sprawdzić w paru źródłach, tak aby możliwa była ich weryfikacja. Godna polecenia jest oczywiście strona COBORU, ale także informacje zawarte w publikacjach i na stronach internetowych hodowcy, czy dystrybutora nasion. Warto również zaczerpnąć opinii u innych rolników, np. wejść na różne „fora dyskusyjne” i zapoznać się z opinią innych producentów, a także służb doradczych.
Pamiętajmy:
- Postęp hodowlany to beznakładowy czynnik plonotwórczy – warto zatem wybierać odmianę dostosowaną do warunków panujących w gospodarstwie,
- w gospodarstwie wysiewać 3-4 odmiany, o różnej wczesności dojrzewania,
- do siewu używać wyłącznie nasion kwalifikowanych, zaprawionych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Rzepak droższy o 5,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 107 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Ceny rzepaku mniejsze o 3,1%
W dniach od 28 marca do 4 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i spadek cen oleju rzepakowego rafinowanego.

Wywóz biodiesla z Malezji spadł do najniższego poziomu od czterech lat
Malezyjski eksport biodiesla pochodzenia palmowego prawdopodobnie spadnie w tym roku do najniższego poziomu od 2017 r.

Ceny rzepaku wyższe o 1,4%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 30 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Sezon na francuskie szparagi rozpoczął się od dużego popytu
Od samego początku sezonu zbioru szparagów we Francji jest na nie duże zapotrzebowanie.

min
max