Content
Porady ekspertów
Rośliny oleiste, Rośliny, Z kraju
Zgrubienia na korzeniach – zagrożenie rzepaku!


do ulubionych
z ulubionych

Widząc zgrubienia na korzeniach rzepaku zastanawiamy się, co to może być? Przyczyna może mieć dwa źródła… Jedną z nich jest żerowanie larw chowacza galasówka. Inną dużo groźniejszą przyczyną jest zaatakowanie plantacji przez zarodniki pływkowe kiły kapustnych.
Chowacz galasówek – szkodnik o znaczeniu lokalnym, który może atakować młode rośliny rzepaku w fazie wschodów BBCH 12-19, a także wiosną w fazach BBCH 20-19. Postacią szkodliwą są larwy, owady dorosłe czyli chrząszcze nie powodują strat ekonomicznych na plantacji. W wyniku żerowania larw na szyjce korzeniowej rośliny pojawiają się charakterystyczne naroślia, a zaatakowana roślina słabiej się rozwija, jest bardziej podatna na choroby oraz zmniejsza się jej mrozotrwałość.
Zaprawianie nasion rzepaku to skuteczna metoda ograniczająca owada. Z tego względu nasilenie szkodnika w bieżącym sezonie powinno być niższe. W przypadku nasion zaprawionych larwy giną jeszcze przed wniknięciem do korzenia rośliny. Jeśli szkodnik wystąpi na plantacji (próg ekonomicznej szkodliwości to 2-3 chrząszcze w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni), to z uwagi na brak zarejestrowanych preparatów, ogranicza się go przy okazji zwalczania innych szkodników, najczęściej substancjami czynnymi z grupy pyretroidów.. Duże znacznie w ograniczaniu szkodnika ma zwalczanie chwastów z rodzin krzyżowych.
Groźna kiła kapustnych
Inaczej sprawa wygląda gdy na plantacji stwierdzimy występowanie kiły kapustnych. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób rzepaku, a jej liczne występowanie związane jest z częstą uprawą rzepaku na tym samym polu. Niestety nie ma możliwości chemicznego ograniczania tej choroby w trakcie sezonu wegetacyjnego.
Co sprzyja kile kapustnych?
- częsta uprawa rzepaku na tym samym stanowisku;
- niskie pH,
- nieuregulowane stosunki powietrzno-wodne,
- tendencja do zalewania i zaskorupiania się gleby,
- wysoka wilgotność gleby,
- optymalna temperatura infekcji to 20-22°C (poniżej 15°C rozwój choroby zostaje spowolniony).
Jedynym sposobem przeciwdziałania kile jest przerwanie uprawy rzepaku i innych roślin kapustowatych na tym samym polu przez okres minimum 8 lat. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, należy wysiewać odmiany o podwyższonej tolerancji na tę chorobę, które dostępne są na polskim rynku, a także przestrzegać zasad poprawnej agrotechniki (m.in. uregulować odczyn gleby i po wszelkich pracach uprawowych na polu zakażonym kiłą dokładnie czyścić i myć wszystkie narzędzia i maszyny rolnicze oraz obuwie pracowników). Należy pamiętać, że mając kiłę kapustnych na polu, to walka z tą chorobą trwa przez wiele lat. Zarodniki przetrwalnikowe mogą przetrwać w glebie bez kontaktu z rodzina żywicielską, przez ponad 10 lat, ponadto są one bardzo odporne na mróz i suszę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny oleiste

Niższe prognozy produkcji oleistych na świecie
Przewiduje się, że światowa produkcja nasion oleistych wyniesie 595,7 mln ton, czyli o 1,6 mln ton mniej niż w zeszłym miesiącu, przy niższych uprawach soi, rzepaku i słonecznika.

Rzepak drożeje o 1,2%
W dniach od 3 do 10 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 21 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

Prognozy światowej produkcji oleistych na stabilnym poziomie
Globalna produkcja nasion oleistych w sezonie 2020/2021 pozostaje relatywnie niezmieniona, a wyższa produkcja nasion słonecznika jest w większości równoważona mniejszą produkcją soi, bawełny, orzeszków ziemnych, rzepaku i ziaren palmowych.

Wzrost cen rzepaku o 1,1%
W dniach od 20 grudnia 2020 roku do 8 stycznia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 19 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego, ale wzrost ceny makuchu rzepakowego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień konsumpcyjny traci na wartości 5,3%
W dniach od 13 do 20 grudnia 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę paszową, a zniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

min
max