Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny, Nawozy

Azot na start!

Data2021-02-08 Ilość wyświetleń2240 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Azot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące. Jest podstawowym składnikiem protoplazmy, dlatego szczególnie duże zapotrzebowanie na ten składnik występuje wszędzie tam, gdzie tworzą się nowe tkanki. Jeśli rosnąca roślina nie ma dostatecznej ilości azotu do dyspozycji, z konieczności następuje przemieszczanie go ze starszych części rośliny do miejsc, gdzie powstają nowe tkanki. W wyniku tego starsze liście żółkną i usychają.

Dobór odpowiedniej strategii nawożenia zbóż azotem jest zatem warunkiem prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz uzyskania zadawalającego plonu. Ustalając ilość tego pierwiastka dostarczanego roślinie w formie nawozu należy uwzględnić wiele składowych. Do najważniejszych z nich należą: wielkość oczekiwanego plonu, zapotrzebowanie łanu na azot, zawartość azotu mineralnego w glebie wczesną wiosną, stan odżywienia roślin azotem oraz innymi składnikami, takimi jak: fosfor, potas, magnez, siarka i mikroelementy.
Nawozy azotowe z uwagi na ruchliwość tego pierwiastka w glebie, a jednocześnie konieczność odpowiedniego zaopatrzenia roślin w ten składnik przez cały okres ich wegetacji, stosuje się w dawkach dzielonych. Ilość tych dawek uzależniona jest od kierunku użytkowania rośliny zbożowej. Zazwyczaj zboża konsumpcyjne nawozi się trzema dawkami azotu, a w przeznaczonych na pasze stosuje się nawożenie dwukrotne.

W związku z czym system nawożenia sprowadza się do wyboru jednego z dwóch wariantów:

- w trzech dawkach

  • podstawowa – przed ruszeniem wegetacji,
  • korekcyjna – faza końca krzewienia/pełnia strzelania w źdźbło,
  • na kłos – wzrost kłosa w pochwie liściowej/kłoszenie .

- w dwóch dawkach

  • podstawowa – przed ruszeniem wegetacji,
  • uzupełniająca – faza strzelania w źdźbło/wzrost kłosa w pochwie liściowej.

Odpowiednie wyznaczenie pierwszej dawki azotu i prawidłowe jej zastosowanie decyduje o kondycji roślin i wysokim ich plonowaniu. Niedobór azotu w fazie krzewienia przyczynia się do produkcji mniejszej liczby pędów bocznych oraz wpływa negatywnie na formowanie kłosków. Odbija się to potem negatywnie na obsadzie kłosów oraz liczbie ziarniaków w kłosie. Pierwsza dawka azotu powinna zatem pobudzić rośliny do krzewienia oraz zwiększyć liczbę kłosków w zawiązku kłosa. Przy czym wiosną każde zboże znajduje się w innej fazie kształtowania elementów struktury plonu. W przypadku jęczmienia i żyta zazwyczaj już jesienią ustala się liczba potencjalnych kłosów i kłosków. W związku z czym u tych roślin celem nawożenia azotowego nie jest pobudzenie krzewienia i poprawienie struktury kłosa. Wiosenna dawka powinna pokryć zapotrzebowanie łanu na ten składnik w okresie intensywnego wzrostu roślin, czyli do powstania liścia flagowego. Żyto i jęczmień są bardzo wrażliwe na wiosenny niedobór azotu i reagują dużą obniżką plonu. U tych zbóż dawka azotu powinna pokryć około 2/3 potrzeb nawozowych łanu. W pszenicy uprawianej na cele konsumpcyjne pierwsza dawka azotu determinuje strukturę plonu i powinna pokryć 40-50% zapotrzebowania na ten składnik do fazy 2.–3. kolanka. Dla pszenżyta uprawianego na cele paszowe dawkę azotu należy ustalić tak jak dla innych zbóż paszowych.

W Polsce zasoby azotu uwolnionego w wyniku mineralizacji związków organicznych w glebie dostępne są dla roślin dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja, czyli w pełni wegetacji roślin ozimych. W związku z czym nie można na niego liczyć wczesną wiosną. Pierwszą dawkę nawozów azotowych należy wnieść na pole jak najwcześniej. Rolnikom powinna przyświecać zasada, że to „azot powinien czekać na roślinę, a nie roślina na azot”. Nie mniej jednak termin zastosowania pierwszej dawki nawozów azotowych warunkuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2018 r. poz. 1339). Zgodnie z tym Rozporządzeniem nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne na gruntach ornych można stosować dopiero od 1. marca.

 
Forma i dawka azotu zastosowanego w nawozach mineralnych uzależniona jest od kondycji łanu, którą najlepiej ocenić już pod koniec lutego.
 

W łanie dobrze rozkrzewionym bez widocznych oznak wymarznięcia powinno stosować się formę amonową azotu, która jest wolniej pobierana przez roślinę, a dodatkowo zwiększa przyswajanie pierwiastków stymulujących prawidłowe krzewienie, tj. fosfor, siarka i bor. W zbożach słabo rozkrzewionych należy zastosować bardzo szybko pobieraną przez rośliny formę azotanową azotu, najlepiej w zwiększonej niż zakładana dawce, która spowoduje szybką regenerację łanu. Najbardziej uniwersalne są nawozy zawierające dwie formy azotu, azotanową (saletrzaną) i amonową. Dostępność na rynku nawozów wyprodukowanych na bazie formy saletrzano-amonowej jest bardzo duża. Występuje ona m.in. w nawozach Saletra Amonowa 32, Pulan®, Saletrzak 27 Makro, Saletrzak 27 standard, Zaksan®, Salmag®. Nawozy te, w zależności od rodzaju, występują również w wariancie z dodatkiem wapnia, magnezu, boru czy żelaza. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie RSM®, w skład którego wchodzą trzy formy związków azotu – azotanowa, amonowa i amidowa, gwarantujące szybkie i długotrwałe działanie nawozu. Przy aplikacji pierwszej dawki azotu należy również pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu roślin w siarkę, która odpowiada między innymi za prawidłowe pobieranie azotu przez rośliny. Dlatego planując dawkę startową azotu, warto sięgać po nawozy zawierające oba te składniki pokarmowe. Przykładem takich nawozów są: AS 21 select, AS 21 macro, Polifoska® 21, Pulsar®, RSM®S, Saletromag®, Salmag z siarką®, RSM®S, Saletrosan®30 lub Saletrosan®26 zawierający większą ilość siarki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie

Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Rośliny

Redukcja produkcji ryżu na świecie

Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Maleją zapasy bawełny

Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5124/pepper-3061211-1280_nmedium.jpg

W UE ze względu na opóźnienie sezonu ceny pieprzu rosną

Styczniowy cyklon Philomena, który przyniósł do Hiszpanii bezprecedensowe mrozy i śnieg, ograniczył zbiory pieprzu w prowincji Almerii i opóźnił je w Murcji. Początek sezonu pieprzowego w Holandii również się opóźnia.

Unia Europejska
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Rudniki
czwartek, 22 Kwiecień 2021
5°C
2°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.