Content

Porady ekspertów

Rośliny

Bor w uprawach sadowniczych

Data2020-04-21 Ilość wyświetleń487 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Bor jest niezbędnym składnikiem pokarmowym wpływającym na prawidłowy rozwój roślin uprawnych. Z roślin sadowniczych duże wymagania w stosunku do tego pierwiastka wykazują jabłonie, śliwy i grusze. Pomimo, że rośliny wymagają do prawidłowego rozwoju zdecydowanie mniejszych ilości boru niż azotu, fosforu, potasu, magnezu czy wapnia, to często niedobór tego pierwiastka przyczynia się do ich słabego plonowania czy pogorszenia parametrów jakościowych. Bor pobudza w glebie rozwój bakterii nitryfikacyjnych, zwiększając przyswajalność azotu przez rośliny. Wpływa na proces kwitnienia i lotność pyłku, polepsza zawiązywanie owoców, zmniejsza ich podatność na pękanie i ordzawianie oraz usprawnia transport wapnia w roślinach.

Niedobór boru prowadzi więc do redukcji uzyskanych plonów w efekcie ograniczonego zawiązywania owoców, które związane jest z istotną rolą tego pierwiastka w procesie kiełkowania pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej. Z kolei ograniczenie podziałów komórkowych w zawiązkach owocowych przyczynia się do drobnienia owoców. Występujące przy deficycie boru zwiększenie wrażliwości owoców na pękanie i ordzawianie związane jest z faktem, iż bor wchodzi w skład blaszki środkowej warunkującej spójność między komórkami. Zbyt niska zawartość tego pierwiastka w owocach wpływa na ich szybsze dojrzewanie oraz pogorszenie zdolności przechowalniczej, która wynika z występowania rozpadów oraz szklistości miąższu. Deficyt boru przyczynia się również do lokalnego zamierania tkanek bezpośrednio pod skórką, bądź też głęboko wewnątrz miąższu, co prowadzi do jego skorkowacenia.

 
Przy niedoborze boru dochodzi również do ograniczenia wzrostu części wegetatywnych roślin, przejawiającego się w postaci jasnozielonych, drobnych i kruchych liści, które często zbyt wcześnie opadają. Dodatkowo na pniach i konarach widoczne są pęknięcia kory.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rośliny

Globalny handel ryżem

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rośliny

Wzrost globalnych dostaw ryżu

Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Gleba
upload/newsy/4987/raspberries-5576401-1280_nmedium.jpg

Eksport owoców z Ukrainy spadł o 8%

Według wyników roku 2020 ukraińscy eksporterzy owoców uzyskali 238 mln USD ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, czyli o 8% mniej niż w rekordowym roku 2019.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Międzychód
czwartek, 25 Luty 2021
12°C
7°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.