Content

Porady ekspertów

Rośliny, Informacje

Burak cukrowy – co decyduje o jego plonie?

Data2019-10-19 Ilość wyświetleń1954 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Do czynników warunkujących duży plon korzeni buraka cukrowego o dobrych parametrach jakościowych należą między innymi dostępność wody i światła oraz optymalne temperatury w okresie wegetacji. Burak cukrowy ma duże potrzeby wodne wynikające między innymi z silnie rozwiniętej powierzchni liści. Roślina ta, w zależności od wydajności, na wyprodukowanie 1 kg suchej masy potrzebuje 200 – 300 kg wody. Szacuje się, że 10% obniżenie ilości dostarczonej wody skutkuje kilkunastoprocentowym spadkiem wydajności buraka cukrowego. Na uzyskanie dużych plonów korzeni wpływa przede wszystkim odpowiednie zaopatrzenie roślin w wodę w miesiącach letnich. Susze występujące w tym okresie przyczyniają się do znacznej redukcji plonów.

Poza zaopatrzeniem buraka cukrowego w wodę istotnym czynnikiem warunkującym jego plonowanie jest intensywność światła, zwłaszcza w początkowym i końcowym okresie wegetacji roślin. Zmniejszenie nasłonecznienia, występujące w okresach deszczowej pogody, może prowadzić do obniżenia zawartości sacharozy w korzeniach, pomimo uzyskania wysokich plonów.
 
Duże i dobre jakościowo plony korzeni buraka cukrowego uzyskuje się przy optymalnych opadach w okresie letnim oraz przy słonecznej pogodzie utrzymującej się również w okresie jesiennym, aż do zbioru roślin.
 
Optymalna średnia dobowa temperatura dla buraka cukrowego wynosi od 12 do 16 ºC. Roślina ta szczególnie po wschodach niekorzystnie reaguje na występujące przymrozki. Na zwiększenie zawartości cukru w korzeniach wpływa duża różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą. Burak jest mało wrażliwy na niskie temperatury występujące w końcowym okresie jego wegetacji. Jednak korzenie po wykopaniu są wrażliwe na spadek temperatury poniżej 0ºC. Optymalna temperatura przechowywania korzeni buraka cukrowego przeznaczonych do przerobu w cukrowni wynosi od 2 do 3ºC.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5580/grapes-925460-1280_nmedium.jpg

Eksport peruwiańskich winogron stołowych wzrośnie o 6%

Eksport winogron stołowych z Peru w sezonie 2021/22 wzrośnie o 6% w sezonie 2020/21 i wyniesie 510 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Sadki
czwartek, 20 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0