Porady ekspertów

Rośliny, Nawożenie

Chelat albo sól mikroelementowa - decyzja należy do rolnika

Data21 dni temu Ilość wyświetleń957 wyświetleń


Na polskim rynku oferta nawozów mikroelementowych do stosowania dolistnego jest bardzo szeroka. W większości są to produkty wieloskładnikowe zawierające oprócz makroelementów (najczęściej N i Mg) komplet mikroelementów, w przystępnej dla rolnika cenie. Podstawową wadą tego typu nawozów (według autora) jest często bardzo niska (rzędu setnych % wag.) koncentracja mikroskładników umożliwiająca jedynie okresowe „dokarmienie” kondycjonujące rośliny.

Przy deficycie składnika w glebie nawet kilkakrotna aplikacji nawozu nie pokryje potrzeb pokarmowych roślin. Ekonomicznie uzasadnione jest nawożenie dolistne w trakcie wegetacji roślin wysokoskoncentrowanymi, solami technicznymi i chelatami mikroelementowymi w postaci oprysku oraz innymi produktami o wyższym stężeniu składnika. Optymalnym terminem dokarmiania dolistnego mikroelementami jest okres poprzedzający fazę krytyczną, największego zapotrzebowania rośliny uprawnej na składnik.

Najstarszą, najprostszą formą i dobrym źródłem mikroelementów dla roślin są wysokoskoncentrowane sole nieorganiczne, rozpuszczalne w wodzie, zawierające składniki w formie dobrze przyswajalnej dla roślin. W handlu nieorganiczne sole mikroelementowe przeznaczone m.in. do nawożenia opatrzone są na etykiecie skrótem „cz.” tub „techn.”, co oznacza związek czysty bądź techniczny. W praktyce można stosować roztwory wodne soli do oprysków dolistnych, bądź aplikować przedsiewnie na glebę w zalecanej dawce po rozpuszczeniu w wodzie. Przy aplikacji dolistnej należy przestrzegać dozwolonego stężenia roztworów dla poszczególnych soli aby zapobiec poparzeniom roślin. Celowe jest również łączenie we wspólnym oprysku dokarmiania mikroelementami, mocznikiem, magnezem oraz zabiegów ochrony roślin.

Nowocześniejszą formułą są preparaty mikroelementowe w postaci chelatów. Chelatowe nawozy mikroelementowe to związki składające się z mikroelementów - metali połączonych kleszczowo z cząsteczkami organicznymi (ligandami), nazywanymi czynnikami chelatującymi lub chelatorami. W produkcji tego typu nawozów wykorzystuje się głównie syntetyczne związki chelatujące z grupy kwasów aminopolikarboksylowych. Spośród mikroelementów najłatwiej tworzy chelaty Fe3+ i kolejno Cu2+, Zn2+ i Mn2+ (bor i molibden jako niemetale chelatów nie tworzą). Chelaty dzięki połączeniu kleszczowemu są związkami o bardzo dużej trwałości, charakteryzują się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i łatwo przenikają przez błony półprzepuszczalne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rolnicy zwolnieni z obowiązku opłat od rozmnożeń własnych

Jak do tej pory Agencja Nasienna skupiająca hodowców roślin, zgodnie z obowiązującym prawem kontrolowała uprawy i przyjmowała zgłoszenia rolników dotyczące zasiewów. W przypadku, gdy właściciel gruntów rolnych nie dostosował się do wymagań prawnych, sprawa trafiała do sądu.

Rośliny

Sukces PIORiN w walce z nielegalnymi środkami ochrony roślin

Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin wpływa negatywnie na środowisko naturalne i niesie za sobą duże ryzyko zagrożenia dla zdrowia życia ludzi i zwierząt. Dlatego istotne jest kontrolowanie, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu tych środków.

Rośliny

IUNG po raz kolejny ogłosił suszę. Tym razem opanowała aż 10 grup oraz gatunków roślin

Już po raz trzeci w tym roku, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) stwierdził suszę rolniczą na terenie Polski. Niestety, tym razem objęła ona aż 10 grup i gatunków roślin (rzepak i rzepik, zboża jare, rośliny strączkowe, zboża ozime, krzewy owocowe, truskawki, tytoń, warzywa gruntowe, kukurydzę na ziarno oraz na kiszonkę).

Rośliny

Susza rolnicza dotknęła zboża jare, ozime i rośliny strączkowe

W bieżącym roku drugi raz z rzędu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) stwierdził wystąpienie suchy rolniczej na terenie Polski. Tym razem objęła ona uprawy zbóż jarych, zbóż ozimych i roślin strączkowych.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Bielawy
sobota, 22 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
20°C
15°C
min
26°C
max
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Nawozy azotowe

Saletra Amonowa 32
N 32