Content
Porady ekspertów
Rośliny, Rośliny oleiste
Chronić rzepak jesienią


do ulubionych
z ulubionych

Rzepak ozimy jest rośliną wymagającą dlatego plantacja musi być prawidłowo prowadzona już od momentu siewu. Jak wspominałam w jednym z wcześniejszych artykułów, nie można czekać z ochroną rzepaku do wiosny. Dotyczy to zarówno zwalczania chwastów, które stanowią konkurencję dla roślin rzepaku już na starcie, jak i zwalczania chorób i szkodników.
Zwalczanie chwastów
Wiosenne zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym powinno ograniczyć się do korekty w przypadku wystąpienia zachwaszczenia wtórnego, czy niedostatecznego działania herbicydów stosowanych jesienią. Jeżeli nie zastosowano herbicydu przed lub bezpośrednio po siewie rzepaku to należy wykonać zabieg po wschodach rzepaku jesienią. Wyeliminowanie konkurencji chwastów wpływa na kondycję roślin i zmniejszenie ryzyka przemarzania roślin. Herbicyd należy dobierać do spektrum chwastów występujących na polu. Należy także pamiętać, że herbicydy stosowane nalistnie najskuteczniej zwalczają chwasty od wschodów do 4 liści właściwych.
Zwalczanie chorób
W okresie jesiennym zagrożeniem dla rzepaku są również choroby, głównie sucha zgnilizna kapustnych, której rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i temperatura 15-20ºC. Chcąc skutecznie ograniczyć występowanie tej choroby warto korzystać z systemu Prognozowania Epidemii Chorób (SPEC), który jest narzędziem wspierania decyzji dotyczących ochrony rzepaku przed suchą zgnilizną kapustnych. SPEC pozwala przewidzieć terminy największego zagrożenia rzepaku zarodnikami grzyba. W praktyce z uwagi na zmienny przebieg pogody w poszczególnych sezonach wegetacyjnych terminy i nasilenie występowania patogena jest różne. Monitoring pojawu zarodników grzyba powoduje optymalizację stosowanych zabiegów ochrony roślin, poprzez rzetelną informację o konieczności wykonania zabiegu, w konkretnym terminie, bądź braku celowości takiego działania, ponieważ presja owocników grzyba jest niewielka. Informacja dostępna jest za pośrednictwem internetu lub telefonii komórkowej (po wypełnieniu odpowiedniego formularza).
Zwalczanie szkodników
Jesienią na rzepaku mogą występować również szkodniki: pchełki ziemne, chowacz galasówek, gnatarz rzepakowiec, mszyce, śmietki i miniarki. W ostatnich latach dużym problemem są również rolnice, tantniś krzyżowiaczek i ślimaki.
Przy podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu chemicznego pomocne są progi szkodliwości:
- Chowacz galasówek 2-3 chrząszcze w naczyniu żółtym w ciągu 3 dni
- Gnatarz rzepakowiec 1 larwa na 1 roślinie
- Mszyca kapuściana 2 kolonie na 1 m2 na brzegu plantacji
- Pchełki ziemne 1 chrząszcz na 1 mb rzędu
- pchełka rzepakowa 3 chrząszcze na 1 mb rzędu
- rolnice 6-8 gąsienic na 1 m2
- śmietka kapuściana 3-5 śmietek w naczyniu żółtym w ciągu 1-2 dni
- tantniś krzyżowiaczek 1 gąsienica na 1 m2
- bielinki 1 gąsienica na 1 mb rzędu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wyższe ceny skupionych zbóż
Jak wynika z danych przedstawionych przez GUS, w okresie od lipca do grudnia minionego roku ceny zbóż na rynkach zagranicznych wykazywały trend wzrostowy z uwagi na większe zapotrzebowanie na ziarno przy ograniczonych możliwościach sprzedaży zbóż przez część tradycyjnych eksporterów. Zwyżkę cen zbóż w tym czasie zaobserwowano także w Polsce.

min
max