Content

Porady ekspertów

Rośliny, Gleba, Z kraju

Chwasty jako wskaźniki zakwaszenia gleb

Data2015-05-24 Ilość wyświetleń10324 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W Polsce prawie połowa gleb posiada odczyn kwaśny (pH < 5,5) lub bardzo kwaśny (pH < 4,5). Mimo, iż powszechnie wiadomo, że obojętny lub zasadowy odczyn gleby korzystnie wpływa na plonowanie większości roślin uprawnych, rolnicy bardzo rzadko stosują wapnowanie. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są dane statystyczne GUS, według których w ostatnich 10 latach zużycie nawozów wapniowych spadło o ponad połowę, i w latach 2012/13 wynosiło średnio tylko 43,4 kg/ ha.

Właściciele gospodarstw bardzo często nie wykonują laboratoryjnych analiz glebowych i nie są świadomi, jaki jest odczyn roli na ich polach. Pierwszym krokiem oceny stanu gleby może być analiza roślinności występującej na danym terenie. Chwasty bowiem są niezawodnym, naturalnym wyznacznikiem warunków siedliskowych. Właściwości wskaźnikowe mają gatunki o wąskiej amplitudzie ekologicznej, rosnące w ściśle określonych warunkach glebowych. Jedną z grup chwastów wskaźnikowych są gatunki kwasolubne (acidofilne), które rosną na glebach o odczynie kwaśnym lub bardzo kwaśnym. Najczęściej spotykane gatunki z tej grupy chwastów to: sporek polny, czerwiec roczny, iglica pospolita, palusznik krwawy, koniczyna polna, rzodkiew świrzepa, tomka oścista, szczaw polny, chłodek drobny. Większość z nich to gatunki krótkotrwałe, zachwaszczające najczęściej rośliny zbożowe. Tylko szczaw polny jest rośliną wieloletnią, a jego występowanie świadczy dodatkowo o niewłaściwie i niestarannie wykonywanych zabiegach uprawowych. Jeżeli na polu uprawnym pojawi się któryś z wyżej wymienionych gatunków chwastów jest to sygnał, że należy wykonać wapnowanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5247/wheat-1020832-1280_nmedium.jpg

Rosnące ceny polskich zbóż

W dniach od 23 do 30 maja bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły jęczmień browarniany, a zwyżki pszenicę paszową. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i tańsza kukurydza.

Zboża
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Braniewo
niedziela, 25 Lipiec 2021
21°C
18°C
min
25°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.