Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy

Chwasty w kukurydzy – możliwości zwalczania

Data2015-05-03 Ilość wyświetleń3252 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Ze względu na powolny początkowy wzrost kukurydzy, chwasty stanowią bardzo silną konkurencje o wodę i składniki pokarmowe (Fot. A. Krawczyk)
Ze względu na powolny początkowy wzrost kukurydzy, chwasty stanowią bardzo silną konkurencje o wodę i składniki pokarmowe (Fot. A. Krawczyk)

Ograniczanie zachwaszczenia w kukurydzy to jeden z najbardziej opłacalnych zabiegów uprawowych. Brak skutecznej ochrony herbicydowej to bezpowrotna utrata plonu i niższa opłacalność produkcji. 
 
W uprawie kukurydzy niezwykle ważne jest, aby w okresie od wschodów przez około 4-5 tygodni, czyli do momentu osiągniecia przez roślinę uprawną 8-10 liści (początek zakrywania międzyrzędzi), utrzymać plantację wolną od chwastów.
 

Zwalczanie chwastów – doglebowo czy dolistnie?

W zwalczaniu chwastów w kukurydzy można wyróżnić dwa podstawowe sposoby odchwaszczania plantacji: doglebowo (przed wschodami kukurydzy) i dolistne.

Warunki stosowania preparatów doglebowych…

Zastosowanie preparatów doglebowych to bardzo rozsądna decyzja, która pozwala ograniczyć zachwaszczenie już w momencie wschodów rośliny uprawnej. Przy czym, preparatów doglebowych nie powinniśmy stosować w przypadku suszy, gdyż wysoką efektywność działania, można uzyskać jedynie w warunkach dobrego przygotowania i uwilgotnienia gleby. Ponadto nie powinno się ich stosować na glebach piaszczystych, o małej zawartości substancji organicznej.

Stosowanie preparatów nalistnych

Gdy warunki pogodowe nie sprzyjają stosowaniu preparatów doglebowych, należy zastosować herbicydy nalistne. O wyborze preparatu decyduje m.in. stan i stopień zachwaszczenia plantacji, który należy ocenić po wschodach chwastów. Przy silnym zachwaszczeniu warto wybierać środki o szerokim spektrum chwastobójczym, możliwie bezpieczne dla kukurydzy. Nie należy zwlekać z zastosowaniem zabiegu. Im wcześniej będzie on zastosowany, tym jego skuteczność będzie większa, ponieważ zwalczane chwasty są jeszcze młode, a tym samym bardziej wrażliwe na substancje czynne. Ponadto można stosować preparaty w niższych, zalecanych dawkach (zalecenia ochrony roślin wskazują na możliwość stosowania preparatów w dawkach od – do). Wykonując zabieg należy zwracać uwagę na warunki pogodowe np. temperatura powietrza: w przypadku gwałtownego ochłodzenia, nie należy stosować herbicydów, wysokie temperatury, zabiegi ochrony roślin wykonywać w godzinach popołudniowych. Nie należy również wykonywać zabiegu na mokre rośliny. W takim przypadku lepiej jest poczekać, aby zabieg wykonać w warunkach optymalnych.

Środki wspomagające – adiuwanty

Preparaty te warto dodawać do cieczy użytkowej, gdyż pozwalają one zachować skuteczność zalecanych dawek herbicydów. Poprawiają one skuteczność pobrania preparatu przez chwasty zwłaszcza w okresie suszy, gdy chwasty pokrywają się dodatkowym nalotem woskowym. Przed zastosowaniem środka wspomagającego, należy przeczytać etykietę instrukcję środka, który chcemy zastosować. Niektóre herbicydy można stosować tylko z jednym specyficznym adiuwantem, inne są zarejestrowane do stosowania z wieloma. Są też takie, z którymi nie wolno stosować środków wspomagających.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5528/fruit-6664974-1280_nmedium.jpg

Eksport borówki peruwiańskiej wzrósł o 59%

Na początku października 2021 r. eksport borówek z Peru sięgnął już 112 tys. ton, czyli o 59%, czyli 42 tys. ton więcej niż w tym samym okresie sezonu 2020.

Owoce
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Rzeszów
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
0°C
min
4°C
max
0