Content

Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Chwasty w zbożach – problem na wielu plantacjach

Data2015-12-20 Ilość wyświetleń3331 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Chwasty konkurują z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe, a także światło.
Chwasty konkurują z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe, a także światło.

Tegoroczne warunki siewu i rozwoju zbóż w większości rejonów naszego kraju były utrudnione. Rolnicy często nie zdążyli wykonać zabiegów herbicydowych w oziminach, zwłaszcza w pszenicy ozimej lub zabiegi wykonywane były bardzo późno, często w niesprzyjających warunkach pogodowych (przygruntowe przymrozki).

Wiosna – czas „poprawek herbicydowych”

O tym, że walkę z chwastami w roślinach ozimych powinniśmy rozpocząć już jesienią, nie muszę nikogo przekonywać. Wiosna powinna być czasem, gdy na polach wykonujemy korektę jesiennej ochrony herbicydowej. Podczas tegorocznej jesieni, prace te były znacznie utrudnione, głównie ze względu na opóźnienie siewu zbóż, przedłużone i niewyrównane wschody roślin. W konsekwencji możliwość wykonania zabiegu występowała często dopiero w drugiej połowie października, a to znów było ryzykowne ze względu na występujące lokalnie przygruntowe przymrozki. 

Najgroźniejsze – chwasty zimujące

Największe problemy na polach uprawnych stwarzają chwasty, które wschodzą już jesienią, dobrze się ukorzeniają i nie wymarzają. Do gatunków, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę należą: miotła zbożowa, chaber bławatek, przytulia czepna, chwasty rumianowate, fiołek polny, jasnoty, przetaczniki, a także stokłosy i życice oraz wyczyniec. Gatunki te mogą rozwijać się również w okresie zimy (gdy utrzymują się dodatnie temperatury). W konsekwencji wiosną, chwasty są na tyle rozwinięte, że ich zwalczanie jest bardzo utrudnione. 

Wiosna – nie zawsze sprzyja zabiegom herbicydowym

Wiosenne wznowienie wegetacji nie zawsze oznacza, że możemy bez problemów wjechać na pole. Ponadto nie zawsze są odpowiednie warunki atmosferyczne, zwłaszcza temperatury powietrza, które pozwalają na bezpieczne stosowanie herbicydów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wraz ze wzrostem roślin, a więc zaawansowaniem faz rozwojowych zbóż, a także chwastów maleje ilość skutecznych substancji aktywnych, które możemy bezpiecznie stosować w uprawach, a także zwiększają się koszty zabiegów ochrony roślin.

Co robić?

W chwili obecnej nie ma skutecznej recepty na rozwiązanie problemów, jakie już są na polach i jakie mogą się pojawić. Nie pozostaje nic innego jak czekanie i częste lustracje plantacji, nawet podczas zimy. Tylko znajomość problemu występującego na naszym polu daje nam możliwość jego rozwiązania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5497/dried-apricots-3338374-1280_nmedium.jpg

Sama Turcja odpowiada za 85% światowego eksportu suszonych moreli

W okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wielkość eksportu suszonych moreli z prowincji Malatya we wschodniej Turcji wzrosła w kategoriach wartości o 50 mln USD w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - do 225,5 mln USD.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Łukowa
piątek, 22 Październik 2021
10°C
8°C
min
12°C
max
0