Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Chwasty wieloletnie w uprawach rolniczych

Data2021-09-20 Ilość wyświetleń148 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Powój polny w pszenicy ozimej.
Powój polny w pszenicy ozimej.

Chwasty występujące w roślinach uprawnych powodują duże straty w plonie i jego jakości. Ich szkodliwy wpływ wynika przede wszystkim z konkurencji z rośliną uprawną o przestrzeń życiową i światło, wodę oraz składniki pokarmowe. Na polach uprawnych dominują chwasty krótkotrwałe, które rozmnażają się tylko generatywnie i po wydaniu nasion giną. Jednakże coraz częściej i liczniej spotkać można również gatunki wieloletnie. Rozmnażają się one zarówno generatywnie, jak i wegetatywnie. Po wydaniu nasion i obumarciu nadziemnych części roślin najczęściej pod ziemią pozostają organa wegetatywne (kłącza, rozłogi, korzenie, cebule), z których wyrastają nowe osobniki. Ich nasilenie występowania na polach uprawnych wynika z coraz częstszego stosowania bezorkowej uprawy roli, która nie niszczy organów wegetatywnych znajdujących się w glebie.
 
Gatunkami wieloletnimi najczęściej występującymi w uprawach rolniczych są: perz właściwy, ostrożeń polny, powój polny (na zdjęciu), skrzyp polny i mlecz polny.
 
Gatunki wieloletnie są znacznie trudniejsze do wyeliminowania, niż chwasty krótkotrwałe. Praktycznie nie można ich zniszczyć za pomocą metod mechanicznych. Herbicydy też nie są tak skuteczne, jak w przypadku roślin krótkotrwałych. Dotyczy to zwłaszcza gatunków o silnie rozbudowanych i głęboko umieszczonych w glebie częściach wegetatywnych, jak u ostrożenia polnego. Na uwagę zasługuje również perz właściwy, którego podziemne rozłogi umieszczone są tylko w napowietrzonej warstwie ornej gleby. Są one jednak bardzo rozbudowane i z gęsto rozmieszczonymi na nich oczkami, z których wyrastają nowe pędy. Liczba oczek na 1m2 gleby w warstwie 0-30 cm może dochodzić do 1 800 szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5420/cereal-3477074-1280_nmedium.jpg

Przewaga wzrostów cen zbóż

W dniach od 15 do 22 sierpnia bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenżyto, a obniżki owies paszowy. Również tańsza była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza, ale tańsza pszenica paszowa.

MRiRW
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Dzierżoniów
piątek, 22 Październik 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
0